Бир қатор давлат активларининг хусусийлаштириш жараёнлари юзасидан ахборот
I. Давактив агентлигининг жорий йил 7 августдаги “Автокомпонент” МЧЖ ва “Avto Climate Control” МЧЖ устав капиталидаги 100% давлат улушини сотиш жараёни бошланганлиги тўғрисидаги эълонларга мувофиқ, қуйидагилар маълум қилинади.
Давактив агентлиги ушбу жамиятларни хусусийлаштириш бўйича консультант “Portfolio Investments” компаниясининг таклифига асосан, янада кўпроқ салоҳиятли инвесторларни жалб қилиш, мазкур савдо босқичида талаб этиладиган ҳужжатларни тайёрланишига кўпроқ имконият яратиш, шунингдек сотиш жараёнларини рақобат муҳитида ўтказиш мақсадида, барча манфаатдор томонларга “Автокомпонент” МЧЖ ва “Avto Climate Control” МЧЖдаги давлат улушини хусусийлаштириш юзасидан қизиқиш билдириш (Express of Interest) бўйича аризаларни қабул қилиш муддатини 2024 йил 10 октябрь куни соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар узайтирилганлигини маълум қилади.
Аввалги чоп этилган Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш босқичи бошланганлиги тўғрисидаги эълонларнинг қолган барча бандлари ўзгаришсиз қолмоқда.
II. Тегишли хусусийлаштириш дастурларига асосан, Давактив агентлигининг 2024 йил 22 июльдаги эълонига мувофиқ, “Uzinjiniring” respublika loyiha instituti” МЧЖ (кейинги ўринларда – “Актив”) устав капиталидаги 100% давлат улушини хусусийлаштириш жараёнлари бошланган.
Аввал берилган ахборотга мувофиқ, Активни сотиб олишга талабгорлардан аризаларни қабул қилиш жараёни доирасида, 2024 йил 22 августга қадар 3 нафар халқаро ва маҳаллий инвесторлар томонидан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризалар Консультантга келиб тушиб, ушбу талабгорлар кейинги босқичга ўтказилган эди.
Консультант томонидан тақдим этилган маълумотга асосан, кейинги босқичга ўтказилган 2 нафар талабгорлар томонидан савдо жараёнларида қатнашиш рад этилган.
Шунга кўра, Консультант тавсиясига асосан сотиш жараёнини рақобат муҳитида ўтказиш мақсадида, Давактив агентлиги барча манфаатдор томонлар ва салоҳиятли инвесторларга “Uzinjiniring” respublika loyiha instituti” МЧЖ устав капиталидаги давлат улушини хусусийлаштириш жараёнининг Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичи муддати 2024 йил 8 октябрь куни соат 18:00 га (Тошкент вақти билан) қадар узайтирилганлигини маълум қилади.

I. Согласно объявлениям Агентства госактивов от 7 августа текущего года, о начале процесса продаж 100% государственной доли в уставных капитале ООО «Автокомпонент» и ООО «Avto Climate Control», сообщается следующее.
Агентство госактивов, на основе предложения Консультанта по приватизации «Portfolio Investments», в целях привлечения еще больше потенциальных инвесторов, создания дополнительной возможности для подготовки необходимых документов в соответствии с требованиями данного этапа продажи, а также проведения процессов продажи в конкурентной среде, сообщает о продлении срока приема заявок на выражение заинтересованности (Express of interest) в покупке государственной доли в ООО «Автокомпонент» и ООО «Avto Climate Control» до 18:00 (Ташкентское время) 10 октября 2024 года.
Вся остальная информация ранее опубликованных объявлений о начале этапа выражения заинтересованности в покупке Активов остается без изменений.
II. Согласно объявлению, опубликованному Агентством по управлению государственными активами от 22 июля текущего года, начался процесс приватизации 100% государственной доли в уставном капитале ООО «Uzinjiniring» respublika loyiha instituti» (далее – «Актив»).
В свою очередь, компания «Abrau Capital» (далее«Консультант») была привлечена в качестве консультанта по приватизации для проведения процесса приватизации данного Актива на основе передового международного опыта.
Согласно предоставленной ранее информации, в рамках процесса приема заявок от претендентов на приобретение Актива, до 22 августа 2024 года Консультантом были пополучены заявки на выражение заинтересованности в покупке от 3 международных и местных инвесторов и данные претенденты были переведены на следующий этап.
На основании предоставленной Консультантом информации, 2 заявителя, переведенные на следующий этап, отказались в участии в процессе продаж.
На основе рекомендации Консультанта, в целях обеспечения конкурентной среды в процессе продажи, Агентство госактивов сообщает всем заинтересованным лицам и потенциальным инвесторам о продлении срока приема заявок на выражение заинтересованности (Express of interest) в покупке Актива до 18:00 (Ташкентское время) 8 октября 2024 года.
Агентство госактивов обеспечит предоставление общественности дополнительную информацию о каждом этапе данных процессов приватизации.