Бир қатор давлат активларининг хусусийлаштириш жараёнлари юзасидан ахборот
I. Давактив агентлигининг жорий йил 7 августдаги “Автокомпонент” МЧЖ ва “Avto Climate Control” МЧЖ устав капиталидаги 100% давлат улушини сотиш жараёни бошланганлиги тўғрисидаги эълонларга мувофиқ, қуйидагилар маълум қилинади.
Давактив агентлиги ушбу жамиятларни хусусийлаштириш бўйича консультант “Portfolio Investments” компаниясининг таклифига асосан, янада кўпроқ салоҳиятли инвесторларни жалб қилиш, мазкур савдо босқичида талаб этиладиган ҳужжатларни тайёрланишига кўпроқ имконият яратиш, шунингдек сотиш жараёнларини рақобат муҳитида ўтказиш мақсадида, барча манфаатдор томонларга “Автокомпонент” МЧЖ ва “Avto Climate Control” МЧЖдаги давлат улушини хусусийлаштириш юзасидан қизиқиш билдириш (Express of Interest) бўйича аризаларни қабул қилиш муддатини 2024 йил 10 октябрь куни соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар узайтирилганлигини маълум қилади.
Аввалги чоп этилган Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш босқичи бошланганлиги тўғрисидаги эълонларнинг қолган барча бандлари ўзгаришсиз қолмоқда.
II. Тегишли хусусийлаштириш дастурларига асосан, Давактив агентлигининг 2024 йил 22 июльдаги эълонига мувофиқ, “Uzinjiniring” respublika loyiha instituti” МЧЖ (кейинги ўринларда – “Актив”) устав капиталидаги 100% давлат улушини хусусийлаштириш жараёнлари бошланган.
Аввал берилган ахборотга мувофиқ, Активни сотиб олишга талабгорлардан аризаларни қабул қилиш жараёни доирасида, 2024 йил 22 августга қадар 3 нафар халқаро ва маҳаллий инвесторлар томонидан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризалар Консультантга келиб тушиб, ушбу талабгорлар кейинги босқичга ўтказилган эди.
Консультант томонидан тақдим этилган маълумотга асосан, кейинги босқичга ўтказилган 2 нафар талабгорлар томонидан савдо жараёнларида қатнашиш рад этилган.
Шунга кўра, Консультант тавсиясига асосан сотиш жараёнини рақобат муҳитида ўтказиш мақсадида, Давактив агентлиги барча манфаатдор томонлар ва салоҳиятли инвесторларга “Uzinjiniring” respublika loyiha instituti” МЧЖ устав капиталидаги давлат улушини хусусийлаштириш жараёнининг Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичи муддати 2024 йил 8 октябрь куни соат 18:00 га (Тошкент вақти билан) қадар узайтирилганлигини маълум қилади.

Information on privatization processes of certain state assets
I. According to the announcements of the State Assets Management Agency dated August 7 this year, on the beginning of the sales process of 100% state share in the authorized capitals of LLC “ Avtokomponent” and LLC “Avto Climate Control”, the following is reported.
State Assets Management Agency, based on the suggestion of the Consultant “Portfolio Investments”, in order to attract more potential investors, to create an additional opportunity to prepare the necessary documents in accordance with the requirements of this sales stage, as well as to conduct the sales process in a competitive environment, informs about the extension of the deadline for receipt of applications for Expression of Interest in the purchase of the state shares in LLC “Avto Climate Control” and LLC “ Avtokomponent” until 18:00 (Tashkent time) on October 10, 2024.
All other information of the previously published announcements on the beginning of the stage of Expression of Interest in the purchase of the Assets remains unchanged.
II. According to the announcement published by the State Assets Management Agency on July 22 this year, the privatization process of 100% state share in the authorized capital of LLC “Uzinjiniring” respublika loyiha instituti” (hereinafter - the "Asset") has started.
In its turn, the company “Abrau Capital” (hereinafter - the “Consultant”) was attracted as a privatization consultant to carry out the privatization process of the Asset based on the best international practices.
According to the information provided earlier, as part of the process of accepting proposals from applicants for the acquisition of the Asset, the Consultant has received Expression of Interest applications from 3 international and local investors until August 22, 2024 and these applicants have been advanced to the next stage.
Based on the information provided by the Consultant, 2 applicants advanced to the next stage refused to participate in the sales process.
Based on the Consultant's recommendation, in order to ensure a competitive environment in the sales process, the State Assets Management Agency informs all interested parties and potential investors about the extension of the deadline for receipt of Expression of Interest applications for the purchase of the Asset until 18:00 (Tashkent time) on October 8, 2024.
All other information of the previously published announcement on the beginning of the stage of Expression of Interest in the purchase of the Asset remains unchanged.
The State Assets Management Agency will provide additional information to the public on each stage of these privatization processes.