Давактив агентлиги рақамли ривожланиш даражаси бўйича юқори рейтингда баҳоланди
“Рақамли Ўзбекистон - 2030” стратегиясида ҳамда Вазирлар Маҳкамасининг “Рақамли иқтисодиёт ва электрон ҳукуматнинг ривожланиш ҳолатини рейтинг баҳолаш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида” 2021 йил 15 июндаги 373-сон қарорига мувофиқ давлат органларида рақамли ривожланиш даражасини 2021 йил II чорак якунлари бўйича рейтингли баҳолаш амалга оширилди.
Рейтингли баҳолаш методикаси қуйидаги 5 та устувор йўналишлардан иборат:
1. Очиқлик ва электрон иштирок
2. Электрон хизматлар
3. Ахборот ва киберхавфсизлик
4. Ахборот тизимлари
5. Ташкилий қисм
Давлат органларининг якуний баҳоси “яшил” – яхши баҳо, “сариқ” – қониқарли баҳо ва “қизил” – қониқарсиз баҳо билан баҳоланди.
Баҳолаш натижаларига кўра, Давлат активларини бошқариш агентлиги “яшил” рўйхатдан жой олди ва энг яхши бешталикка кириб 2-ўринни эгаллади.
Таъкидлаш жоизки, Агентлик "Ахборот тизимлари" ва "Ташкилий қисм" йўналишларидан максимал балларни қўлга киритди.
Рейтинг баҳолари махсус ахборот тизимига киритилган маълумотлар асосида шакллантирилган бўлиб, баҳолашда жами 56 та давлат органлари иштирок этган.

The State Assets Management Agency received high remarks for the level of digital development
In accordance with the Strategy “Digital Uzbekistan – 2030”and the resolution of the Cabinet of Ministers ”On measures for further improvement of the rating system of the state of development of the digital economy and e-Government” dated June 15, 2021 number 373, a rating assessment of the level of digital development in state bodies was carried out based on the results of the second quarter of 2021.
The rating assessment methodology consists of the following five areas of priority:
1. Openness and electronic participation
2. Electronic services
3. Information and cybersecurity
4. Information systems
5. Organizational unit
The final rating of the state bodies was “green” – good rating, “yellow”– satisfactory rating, and “red” – unsatisfactory rating.
According to the evaluation results, UzSAMA received "green" and entered the top five, taking the 2nd place.
It should be noted, that UzSama received the maximum score in the area of "Information system" and "Organizational unit".
The ratings are based on data entered into a specialized information system, in which a total of 56 state bodies participated.