Давактив агентлиги рақамли ривожланиш даражаси бўйича юқори рейтингда баҳоланди
“Рақамли Ўзбекистон - 2030” стратегиясида ҳамда Вазирлар Маҳкамасининг “Рақамли иқтисодиёт ва электрон ҳукуматнинг ривожланиш ҳолатини рейтинг баҳолаш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида” 2021 йил 15 июндаги 373-сон қарорига мувофиқ давлат органларида рақамли ривожланиш даражасини 2021 йил II чорак якунлари бўйича рейтингли баҳолаш амалга оширилди.
Рейтингли баҳолаш методикаси қуйидаги 5 та устувор йўналишлардан иборат:
1. Очиқлик ва электрон иштирок
2. Электрон хизматлар
3. Ахборот ва киберхавфсизлик
4. Ахборот тизимлари
5. Ташкилий қисм
Давлат органларининг якуний баҳоси “яшил” – яхши баҳо, “сариқ” – қониқарли баҳо ва “қизил” – қониқарсиз баҳо билан баҳоланди.
Баҳолаш натижаларига кўра, Давлат активларини бошқариш агентлиги “яшил” рўйхатдан жой олди ва энг яхши бешталикка кириб 2-ўринни эгаллади.
Таъкидлаш жоизки, Агентлик "Ахборот тизимлари" ва "Ташкилий қисм" йўналишларидан максимал балларни қўлга киритди.
Рейтинг баҳолари махсус ахборот тизимига киритилган маълумотлар асосида шакллантирилган бўлиб, баҳолашда жами 56 та давлат органлари иштирок этган.

Агентство по управлению госактивами было высоко оценено по уровню цифрового развития
Проведена рейтинговая оценка уровня цифрового развития в госорганах по итогам II квартала 2021 года в соответствии со Стратегией «Цифровой Узбекистан - 2030» и Постановлением Кабинета Министров №373 «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы рейтинговой оценки развития состояния цифровой экономики и электронного правительства» от 15 июня 2021 года.
Методология рейтинговой оценки состоит из следующих 5 приоритетных направлений:
1. Открытость и электронное участие
2. Электронные услуги
3. Информационная и кибербезопасность
4. Информационные системы
5. Организационная часть
Итоговая оценка государственных органов была обобщена «зеленой» - хорошей, «желтой» - удовлетворительной и «красной» - неудовлетворительной оценкой.
По результатам оценки, Агентство по управлению государственными активами вошла в «зеленый» список и заняла в рейтинге почетное 2 место.
Стоит отметить, что по направлениям "Информационные системы" и "Организационная часть" Агентство получило максимальные баллы из возможных.
Рейтинг сформирован на основе данных специализированной информационной системы, в котором участвовали в общей сложности 56 государственных органов.