“Кварц” АЖнинг устав капиталидаги 89,78 фоиз акциялар пакетини сотиш бўйича келишувга эришилди
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давлат активларини бошқариш агентлиги (Давактив агентлиги) ҳузуридаги "UzAssets инвестиция компанияси" АЖ “Кварц” АЖ (кейинги ўринларда – Корхона) устав капиталидаги 89,78 фоиз акциялар пакетини 265,0 млрд.сўмга “Қувасойцемент” АЖ (кейинги ўринларда – Харидор)га сотиш бўйича келишувга эришилганлигини маълум қилади.
Бунда, Харидор томонидан Корхонанинг 47,2 млн.евро миқдоридаги кредит мажбуриятини тўлиқ қоплаш инобатга олинган.
Корхона акция пакетини хусусийлаштириш бўйича ўтказилган халқаро жараён натижалари Давлат мулкини сотишда тендер савдоларини ўтказиш бўйича давлат комиссиясининг тегишли қарори билан маъқулланган.
Бунда, “UzAssets инвестиция компанияси” АЖ (UzAssets) томонидан энг мақбул таклифларни танлаб олиш асосида Deloitte халқаро консалтинг компанияси (кейинги ўринларда – Консультант) хусусийлаштириш бўйича консультант сифатида жалб этилган ва Dentons халқаро юридик компанияси ҳуқуқий масалаларда кўмаклашган.
Консультант ва UzAssets томонидан хусусийлаштириш жараёни доирасида ҳам маҳаллий, ҳам халқаро даражада кенг кўламли маркетинг ишлари амалга оширилган, жумладан инвестиция тизерлари консультантнинг халқаро тармоғи орқали турли хорижий инвесторларга (investor sounding) юборилган.
Натижада инвесторлардан сотиб олиш бўйича қизиқиш тўғрисидаги 3 та талабгордан аризалар (Express of Interest) келиб тушган. Талабгорлар хусусийлаштириш жараёнида иштирок этишини таъқиқлаши мумкин бўлган маъмурий, ҳакамлик ёки бошқа суд жараёнларининг йўқлиги ҳамда Европа Иттифоқи ва АҚШнинг, шунингдек йирик халқаро молия институтларининг санкциялари рўйхатига киритилмаганлиги юзасидан ўрганилган.
Бундан ташқари, Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO)ни тайёрлаш доирасида, санкциялар рўйхатига киритилмаганлиги юзасидан танлаб олинган инвесторларга Корхонани ўзлари томонидан комплекс таҳлил (due diligence) ўтказиш, шунингдек Консультант томонидан тайёрланган ҳамда виртуал маълумотлар хонаси (VDR)га жойланган Корхонанинг молиявий, солиқ, ҳуқуқий ва экологик фаолияти юзасидан таҳлилий ҳисоботлар билан танишиш имконияти берилди.
Энг яхши мажбуриятга эга бўлган таклиф “Қувасойцемент” АЖ томонидан тақдим этилган ва унинг нарх таклифи Консультант томонидан ҳисобланган Корхонанинг индикатив нархлар параметрлари оралиғида жойлашган ҳамда Корхонанинг баҳоланган қийматидан юқори. Шу билан бирга, Давактив агентлиги ишонадики, Харидор келажакда бозордаги рақобат кучайган шароитда «Кварц» АЖ фаолиятининг барқарор ривожланишини таъминлай оладиган ҳамда Корхонанинг юқори қарз юки билан боғлиқ масалаларни самарали ҳал қилишга салоҳиятли бўлган Ўзбекистон Республикасининг йирик саноат корхоналаридан бири ҳисобланади.
Таъкидлаш жоизки, 2018-2021 йилларда 47,2 млн.евро миқдоридаги банк кредитлари ҳисобига “Кварц” АЖда йиллик қуввати 22,2 млн. квадрат метр флоат-ойна ишлаб чиқариш бўйича инвестиция лойиҳаси амалга оширилган. Лойиҳани амалга ошириш доирасида жалб этилган кредит маблағлари 2026 йил якунига қадар сўндирилиши белгиланган бўлиб, Харидор ушбу акциялар пакетини сотиб олиш келишуви шартларида Жамиятнинг кредит мажбуриятлари билан қабул қилган.
“Қувасойцемент” АЖ юқори сифатли минерал қўшимчали портландцемент, таркибида гипс ва оҳакли бирлаштирувчи аралашмалар, қовурғали асбест цемент листлар, керамик черепицаларни ишлаб чиқарувчи компания ҳисобланади. Компания Ўзбекистон ва Марказий Осиё минтақаси бозорига юқори сифатли қурилиш материалларининг етакчи ва йирик етказиб берувчиларидан бири бўлиб, Компанияда сифат менежменти тизимига қўйиладиган талабларни тартибга солувчи халқаро ISO 9001-2000 стандарти жорий этилган.

The agreement to sell 89,78% block of shares in the authorized capital of Quartz JSC was reached
According to the relevant privatization programs, Investment Company UzAssets JSC under the State Assets Management Agency (UzSAMA) reports about reaching an agreement on sale of 89.78% block of shares in the authorized capital of Quartz JSC (the "Company") with Kuvasoycement JSC (the "Buyer") for 265 billion UZS.
Meanwhile, the full repayment of the credit obligations of the Enterprise by the Buyer in the amount of 47.2 million EUR is provided.
The results of the conducted international process on privatization block of shares of the Company were approved by the relevant decision of the State Commission on conducting tenders for the sale of state property.
Herewith, Investment Company UzAssets JSC (UzAssets) on the basis of competitive selection of an acceptable offer attracted the international consultancy company Deloitte (the "Consultant") as a privatization consultant, and the international law company Dentons provided legal support.
As part of the privatization process, the Consultant and UzAssets conducted extensive marketing activities both locally and internationally, including sending investment teasers (investor sounding) to various foreign investors through the international network of the Consultant.
As a result, 3 Express of Interest applications were received from investors. The received applications were examined to ensure that there were no administrative, arbitration or other legal proceedings that could prohibit the applicants from participating in the privatization process, and that they were not included in the sanctions list of the European Union, the United States and major international financial institutions.
Moreover, as part of the preparation of the Binding Offers, investors qualified for not being on the sanctions lists were given the opportunity to conduct their own due diligence of the Enterprise as well as to review analytical reports on the financial, tax, legal and environmental activities of the Enterprise prepared by the Consultant and posted in the Virtual Data Room (VDR).
The best Binding Offer, the price parameters of which are within the indicative range of values calculated by the Consultant and exceeding the results of the independent evaluation, was provided by Kuvasoycement JSC. Herewith, UzSAMA expects that under conditions of intensified competition in the market, the Buyer, being one of the large industrial enterprises of the Republic of Uzbekistan, will be able to ensure sustainable development of Quartz JSC, as well as effectively solve the issues of high debt load of the Company.
It should be noted that at the expense of bank loans in the amount of 47.2 million EUR, in 2018-2021 at Quartz JSC was implemented an investment project for the production of float glass with an annual capacity of 22.2 million square meters. As part of the project, the repayment of attracted credit funds is provided by the end of 2026 and under the terms of the agreement to purchase this block of shares the Buyer undertakes the credit obligations of the Enterprise.
Kuvasoycement JSC is an enterprise producing high quality portland cement with mineral supplements, gypsum and limestone mixtures, ribbed asbestos-cement plates and ceramic roof tiles. The company is one of the leading and largest suppliers of quality building materials to the markets of Uzbekistan and Central Asian region. The company has implemented the international standard ISO 9001-2000 that regulates the requirements for quality management system.