“Кварц” АЖнинг устав капиталидаги 89,78 фоиз акциялар пакетини сотиш бўйича келишувга эришилди
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давлат активларини бошқариш агентлиги (Давактив агентлиги) ҳузуридаги "UzAssets инвестиция компанияси" АЖ “Кварц” АЖ (кейинги ўринларда – Корхона) устав капиталидаги 89,78 фоиз акциялар пакетини 265,0 млрд.сўмга “Қувасойцемент” АЖ (кейинги ўринларда – Харидор)га сотиш бўйича келишувга эришилганлигини маълум қилади.
Бунда, Харидор томонидан Корхонанинг 47,2 млн.евро миқдоридаги кредит мажбуриятини тўлиқ қоплаш инобатга олинган.
Корхона акция пакетини хусусийлаштириш бўйича ўтказилган халқаро жараён натижалари Давлат мулкини сотишда тендер савдоларини ўтказиш бўйича давлат комиссиясининг тегишли қарори билан маъқулланган.
Бунда, “UzAssets инвестиция компанияси” АЖ (UzAssets) томонидан энг мақбул таклифларни танлаб олиш асосида Deloitte халқаро консалтинг компанияси (кейинги ўринларда – Консультант) хусусийлаштириш бўйича консультант сифатида жалб этилган ва Dentons халқаро юридик компанияси ҳуқуқий масалаларда кўмаклашган.
Консультант ва UzAssets томонидан хусусийлаштириш жараёни доирасида ҳам маҳаллий, ҳам халқаро даражада кенг кўламли маркетинг ишлари амалга оширилган, жумладан инвестиция тизерлари консультантнинг халқаро тармоғи орқали турли хорижий инвесторларга (investor sounding) юборилган.
Натижада инвесторлардан сотиб олиш бўйича қизиқиш тўғрисидаги 3 та талабгордан аризалар (Express of Interest) келиб тушган. Талабгорлар хусусийлаштириш жараёнида иштирок этишини таъқиқлаши мумкин бўлган маъмурий, ҳакамлик ёки бошқа суд жараёнларининг йўқлиги ҳамда Европа Иттифоқи ва АҚШнинг, шунингдек йирик халқаро молия институтларининг санкциялари рўйхатига киритилмаганлиги юзасидан ўрганилган.
Бундан ташқари, Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO)ни тайёрлаш доирасида, санкциялар рўйхатига киритилмаганлиги юзасидан танлаб олинган инвесторларга Корхонани ўзлари томонидан комплекс таҳлил (due diligence) ўтказиш, шунингдек Консультант томонидан тайёрланган ҳамда виртуал маълумотлар хонаси (VDR)га жойланган Корхонанинг молиявий, солиқ, ҳуқуқий ва экологик фаолияти юзасидан таҳлилий ҳисоботлар билан танишиш имконияти берилди.
Энг яхши мажбуриятга эга бўлган таклиф “Қувасойцемент” АЖ томонидан тақдим этилган ва унинг нарх таклифи Консультант томонидан ҳисобланган Корхонанинг индикатив нархлар параметрлари оралиғида жойлашган ҳамда Корхонанинг баҳоланган қийматидан юқори. Шу билан бирга, Давактив агентлиги ишонадики, Харидор келажакда бозордаги рақобат кучайган шароитда «Кварц» АЖ фаолиятининг барқарор ривожланишини таъминлай оладиган ҳамда Корхонанинг юқори қарз юки билан боғлиқ масалаларни самарали ҳал қилишга салоҳиятли бўлган Ўзбекистон Республикасининг йирик саноат корхоналаридан бири ҳисобланади.
Таъкидлаш жоизки, 2018-2021 йилларда 47,2 млн.евро миқдоридаги банк кредитлари ҳисобига “Кварц” АЖда йиллик қуввати 22,2 млн. квадрат метр флоат-ойна ишлаб чиқариш бўйича инвестиция лойиҳаси амалга оширилган. Лойиҳани амалга ошириш доирасида жалб этилган кредит маблағлари 2026 йил якунига қадар сўндирилиши белгиланган бўлиб, Харидор ушбу акциялар пакетини сотиб олиш келишуви шартларида Жамиятнинг кредит мажбуриятлари билан қабул қилган.
“Қувасойцемент” АЖ юқори сифатли минерал қўшимчали портландцемент, таркибида гипс ва оҳакли бирлаштирувчи аралашмалар, қовурғали асбест цемент листлар, керамик черепицаларни ишлаб чиқарувчи компания ҳисобланади. Компания Ўзбекистон ва Марказий Осиё минтақаси бозорига юқори сифатли қурилиш материалларининг етакчи ва йирик етказиб берувчиларидан бири бўлиб, Компанияда сифат менежменти тизимига қўйиладиган талабларни тартибга солувчи халқаро ISO 9001-2000 стандарти жорий этилган.

Достигнуто соглашение по продаже 89,78% пакета акций в уставном капитале АО «Кварц»
Согласно соответствующим программам приватизации, АО «Инвестиционная компания UzAssets» при Агентстве по управлению государственными активами (Агентство госактивов) сообщает о достижении соглашения по продаже 89,78% пакета акций в уставном капитале АО «Кварц» (далее – Предприятие) АО «Кувасайцемент» (далее – Покупатель) за 265,0 млрд. сум.
При этом, предусмотрено полное погашение кредитных обязательств Предприятия в размере 47,2 млн.евро со стороны Покупателя.
Результаты проведенного международного процесса по приватизации пакета акций Предприятия одобрены соответствующим решением Государственной комиссии по проведению тендерных торгов при продаже государственного имущества.
При этом, на основе конкурсного отбора приемлемого предложения со стороны АО «Инвестиционная компания UzAssets» (UzAssets) привлечена международная консалтинговая компания Deloitte (далее – Консультант) в качестве консультанта по приватизации, а международная юридическая компания Dentons оказала правовую поддержку.
В рамках процесса приватизации Консультантом и UzAssets была проведена масштабная маркетинговая работа как на местном, так и на международном уровнях, в том числе были разосланы инвестиционные тизеры (investor sounding) различным иностранным инвесторам через международную сеть консультанта.
В результате, от инвесторов поступили 3 заявки о выражении заинтересованности в покупке (Express of Interest). Поступившие заявки были изучены на предмет отсутствия административного, арбитражного или иного судебного разбирательства, которое могло бы запретить заявителям участвовать в процессе приватизации, а также на предмет того, что они не включены в санкционный список Европейского Союза, США и крупных международных финансовых учреждений.
Кроме того, в рамках подготовки Обязывающих предложений (BO) инвесторам, прошедшим отбор на предмет отсутствия в санкционных списках, была предоставлена возможность провести собственный due diligence Предприятия, а также ознакомиться с аналитическими отчетами по финансовой, налоговой, правовой и экологической деятельности Предприятия, подготовленных Консультантом и размещенных в виртуальную комнату данных (VDR).
Наилучшее обязывающее предложение, ценовые параметры которого находятся в пределах индикативного диапазона стоимости рассчитанных Консультантом и превышающие результаты независимой оценки, было предоставлено АО «Кувасойцемент». При этом, Агентство госактивов рассчитывает, что в условиях усиления конкуренции на рынке, Покупатель, являясь одним из крупных промышленных предприятий Республики Узбекистан, сможет обеспечить устойчивое развитие деятельности АО «Кварц», а также эффективно решить вопросы высокой долговой нагрузки Предприятия.
Следует отметить, что в 2018-2021 годах за счет банковских кредитов в размере 47,2 млн.евро на АО «Кварц» был реализован инвестиционный проект по производству флоат-стекла с годовой производительностью 22,2 млн. квадратных метров. В рамках реализации проекта предусмотрено погашение привлеченных кредитных средств к концу 2026 года и в условиях соглашения по приобретению данного пакета акций Покупатель принимает на себя кредитные обязательства Предприятия.
АО «Кувасойцемент» — компания, производящее высококачественный портландцемент с минеральными добавками, гипсовые и известковые вяжущие смеси, ребристые асбестоцементные листы и керамические черепицы. Компания являясь одним из ведущих и крупнейших поставщиков качественных строительных материалов на рынки Узбекистана и Среднеазиатского региона, внедрила международный стандарт ISO 9001-2000, регламентирующий требования к системе менеджмента качества.