"Капитални жалб қилиш учун молиявий моделлаштириш" мавзусида семинар ўтказилди
Давлат активларини бошқариш агентлиги Abrau Capital халқаро консалтинг компанияси билан биргаликда жорий йилнинг 2 ноябрь куни Агентлик ходимлари учун “Капитални жалб қилиш учун молиявий моделлаштириш” мавзусида тренинг ташкил қилди. Тренингни Аbrau Capital ҳамкори Арманбай Джубаев олиб борди.
Маълумот учун: Арманбой Джубаев АҚШ, Россия ва Қозоғистонда бошқарув консалтинги, стратегия, самарадорликни ошириш ва молиявий моделлаштириш соҳаларида 20 йилдан ортиқ тажрибага эга. А. Джубаев Қозоғистондаги “Казактелеком” АЖ ва “Самрук-Энерго” АЖнинг мустақил директори. Маърузачи Калифорниянинг Беркли университетида MBA даражасини олган ва 2012 йилдан буён CFA аъзоси ҳисобланади.
Семинар иштирокчилари тадбир давомида инвестиция лойиҳаларини танлашни, активнинг рақобатдош устунлиги, молиявий тузилма ва портфель ёндашуви тушунчаларини ўргандилар.
Шу билан бирга, А. Джубаев активнинг баҳоланишини аниқлаш учун "нолдан" молиявий моделни яратиш бўйича практикум ўтказди. Практикумдан сўнг семинар иштирокчилари Ўзбекистон ва МДҲ мамлакатларида активларни баҳолашда фаразлар ва кўпайтмалардан фойдаланишнинг ўзига хос хусусиятлари бўйича фаол мунозаралар олиб бордилар.
Тадбир якунида иштирокчилар давлат активларининг инвестицион жозибадорлигини ошириш учун молиявий моделлар ва тутқичларни яратиш бўйича амалий кўникмаларга эга бўлганликларини таъкидладилар.

Проведен семинар на тему «Финансовое моделирование в целях привлечения капитала»
2 ноября текущего года Агентством по управлению государственными активами совместно с Международной консалтинговой компанией «Abrau Capital» организован тренинг для сотрудников Агентства на тему: «Финансовое моделирование для привлечения капитала». Тренинг проводил партнер Abrau Capital Арманбай Джубаев.
Справочно: Арманбай Жубаев имеет свыше 20 лет опыта работы в направлениях управленческого консалтинга, стратегии, оптимизации производства и финансового моделирования. Проекты распространяются на такие страны как США, РФ и Казахстан. А. Джубаев является независимым директором АО «Казахтелеком» и АО «Самрук-Энерго» в Казахстане. Лектор получил MBA в Университете Калифорнии Беркли, является членом ассоциации CFA с 2012 года.
Участниками семинара изучены понятия конкурентного преимущества актива, финансового структурирования и портфельного подхода к выбору инвестиционных проектов.
Вместе с тем, А.Джубаевым проведён практикум по построению финансовой модели «с нуля» для определения оценки актива. По прошествию практикума участники семинара провели активную дискуссию по особенностям использования допущений и мультипликаторов для оценки активов в Узбекистане и СНГ.
По итогам мероприятия участники отметили получение практических навыков построения финансовых моделей и рычагов повышения инвестиционной привлекательности государственных активов для дальнейшего внедрения в деятельности Агентства.