Жиззах вилоятида навбатдаги "Roadshow" тақдимоти ўтказилди
Ҳудудларда мазкур қарор мазмун-моҳиятини тушинтириш ва тарғибот қилиш ишларини жадаллаштириш мақсадида, жорий йилнинг 4 август куни Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан Жиззах вилоятида хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари жумладан, корхоналардаги давлат улушлари, бўш турган давлат мулки объектлари ва сотилиши белгиланган ер участкалари тўғрисида навбатдаги «Roadshow» тақдимоти ўтказилди.
«Roadshow» тақдимоти Давлат активларини бошқариш агентлиги директори ўринбосари Бекзод Усмонов, Давлат активларини бошқариш агентлиги вилоят ҳудудий бошқармаси бошлиғи Алишер Исроилов ҳамда вилоят ҳокимининг биринчи ўринбосари Абдували Мустанов бошчилигида бўлиб ўтди.
«Roadshow» иштирокчиларига Давактив агентлиги Жиззах вилояти ҳудудий бошқармаси томонидан 2022 йил дастурларига мувофиқ жами 178 та давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилганлиги, шундан 69 та давлат активлари 104,9 млрд.сўм қийматига бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилганлиги маълум қилинди. Бундан ташқари, 2022 йил давомида тадбиркорлар ва фуқаролар учун 4722 та 73 гектар ер участкалари электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, шундан 748 та 18,2 гектар ер участкалари 13,1 млрд.сўмга сотилишига эрилишилган.
Шу билан бирга, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги ПҚ-102-сонли қарорига мувофиқ, оммавий савдоларда сотилиши белгиланган Жиззах вилоятидаги жами 102 та давлат ва давлат иштирокидаги хўжалик жамиятларининг активлари, шундан 65 та кўчмас мулк объектлари яқиндан таништирилди.
Кўтаринки руҳда ва савол-жавобларга бой ўтган «Roadshow» давомида Давактив агентлиги директори ўринбосари Бекзод Усмонов ва вилоятнинг бошқа мутасадди раҳбарлари қатнашчилари ва ОАВ вакиллари томонидан берилган бир қатор саволларга жавоблар бериб ўтдилар.
Мазкур тадбир кейинги ўринларда Жиззах вилоятининг барча туман ва шаҳарларида давом этади.
Шунингдек, шу каби тадбирлар бугунги кунга қадар Фарғона, Андижон, Наманган, Навоий, Қашқадарё, Бухоро, Хоразм ҳамда  Сурхондарё вилоятларида ўтказилди ҳамда яқин кунларда республикамизнинг қолган барча вилоятларида, Тошкент шаҳрида ва Қорақалпоғистон Республикасида ўтказилиши режалаштирилган.

В Джиззакской области состоялась очередная презентация "Roadshow"
В целях ускорения работ в регионах по разъяснению и продвижению сути настоящего постановления, 4 августа текущего года Агентством по управлению государственными активами проведено очередное «Roadshow» (презентация) государственных активов, подлежа приватизации в Джиззакской области, в частности государственных долей в предприятиях, пустующих государственных объектов и земельных участков.
Данное мероприятие прошло под руководством заместителя директора Агентства по управлению государственными активами Бекзод Усманова, начальника территориального управления Агентства по управлению государственными активами в Джизакской области Алишер Исроилова, а также первого заместителя хокима Джиззакской области Абдували Мутанова.
Участники «Roadshow» были проинформированы о проделанной работе Джиззакской области за 2022 год, в частности территориальным управлением Агентства госактивов на аукционные торги было выставлено 178 государственных активов, из которых 69 актива были проданы за 104,9 млрд.сумов с условием рассрочки оплаты. Кроме того, в течение 2022 года на электронные онлайн-аукционы для предпринимателей и граждан выставлено 4722 земельных участков площадью 73 га, из них проданы 748 земельных участков площадью 18,2 га за 13,1 млрд.сумов.
При этом, в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 24 марта 2023 года №ПП-102, на мероприятии представлены 102 государственных активов и активов хозяйственных обществ с участием государства, из них 65 объектов недвижимости, выставляемые на публичные торги в Джиззакской области.
В ходе “Roadshow”, прошедшего на высоком уровне и оживлённо с вопросами и ответами, заместитель директора Агентства госактивов Бекзод Усманова и другие ответственные руководители области ответили на ряд вопросов, заданных со стороны участников и представителей СМИ.
Вместе с тем, во второй половине дня для представителей СМИ был организован Пресс-тур по государственным активам в Джиззакской области и предоставлена информация о реализуемых проектах.
Данное мероприятие продолжится во всех районах и городах Джиззакской области.
На сегодняшний день, подобные мероприятия проведены в Ферганской, Андижанской, Наманганской, Навоийской, Кашкадарьинской, Бухарской, Хорезмской и Сурхандарьинской областях, а также будут проводиться в ближайшие дни во всех остальных областях республики, городе Ташкенте и Республике Каракалпакстан.