Навоий вилоятида тадбиркорлар ва ишбилармонлар иштирокида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди
Ҳудудларда мазкур қарор мазмун-моҳиятини тадбиркорлар ва кенг жамоатчиликка тушунтириш, унинг тарғибот ишларини жадаллаштириш мақсадида, жорий йилнинг 2 август куни Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан Навоий вилоятида хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари, жумладан, корхоналардаги давлат улушлари, бўш турган давлат мулки объектлари ва сотилиши белгиланган ер участкалари тўғрисида навбатдаги “Roadshow” тақдимоти ўтказилди.
Ушбу тадбирда 200 нафардан зиёд тадбиркорлар ва инвесторлар, маҳаллий ҳокимликлар ҳамда вилоятдаги йирик корхоналарнинг вакиллари иштирок этди.
Тақдимот Давактив агентлиги директор ўринбосари Алишер Миралиев, Давактив агентлигининг Навоий вилояти ҳудудий бошқармаси бошлиғи Нурали Атажонов ҳамда вилоят ҳокимининг ўринбосари Элбек Ғаффоров бошчилигида бўлиб ўтди.
Тадбирда А.Миралиев сўзга чиқиб, сўнги йилларда мамлакатимизда хусусийлаштириш соҳасидаги норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни такомиллаштириш, тадбиркорликни ривожлантириш ва қўллаб-қувватлаш юзасидан кескин ислоҳотлар амалга оширилиб, тадбиркорлар учун бир қатор янгилик ва қулайликлар яратилганлигини таъкидлаб ўтди. Хусусан:
Шу билан бирга, “Roadshow” иштирокчиларига Давактив агентлиги Навоий вилояти ҳудудий бошқармаси томонидан 2023 йил давомида жами 65 та давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилганлиги, шундан 46 та давлат активлари 142,1 млрд.сўм қийматга бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилганлиги маълум қилинди. Бундан ташқари, тадбиркорлар ва фуқаролар учун 2254 та 628,3 гектар ер участкалари электрон онлайн-аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, шундан 804 та 118,3 гектар ер участкалари 27,3 млрд.сўмга сотилишига эришилган.
Ҳудудий бошқарма томонидан 2024 йилнинг ўтган даврида жами 37 та янги давлат активлари аукцион савдоларига чиқарилган бўлиб, 67 та давлат активлари 60,8 млрд.сўм қийматга сотилиши таъминланган. Ҳозирги кунда умумий қиймати 105,5 млрд.сўм бўлган 69 та давлат активларининг савдоси давом этмоқда.
Ўз ўрнида, янги 2024 йилги хусусийлаштириш дастурига мувофиқ, Навоий вилоятида оммавий савдоларда сотилиши белгиланган жами 17 та давлат ва давлат иштирокидаги хўжалик жамиятларининг активлари, шундан 58 та кўчмас мулк объектлари тадбиркорлар ва тадбир иштирокчиларига яқиндан таништирилди.
Шу билан бирга, куннинг иккинчи ярмида ОАВ вакиллари учун Пресс-тур ҳам ташкил этилиб, ҳудудда хусусийлаштирилиши белгиланган давлат активлари жойига чиққан ҳолда ўрганилди.
Мазкур тадбир бугунги кунга қадар Фарғона, Андижон, Наманган, Самарқанд, Қашқадарё вилоятларида ўтказилди ҳамда кейинги ўринларда республиканинг барча вилоятларида ҳамда Қорақалпоғистон Республикасида ўтказилади.

Regular Roadshow for entrepreneurs and businessman was held in Navoi region
In accordance with the Presidential Decree of April 19, 2024 “On additional measures to reduce the participation of the state in the economy”, the state block of shares in 247 enterprises and 1028 real estate objects are approved for public sales, as well as the initial public offering (IPO) and (or) secondary public offering (SPO) of state shares in 12 large enterprises in the local stock market.
In order to accelerate the work on explaining and promoting the essence and meaning of this decree in the regions, on August 2 of this year, the State Assets Management Agency (UzSAMA) held a regular “Roadshow” presentation of state assets to be privatized in Navoi region, in particular, state shares in enterprises, vacant state facilities and land plots.
The event was attended by more than 200 entrepreneurs and investors, as well as representatives of local khokimiyats and large enterprises of the region.
This event was led by the Deputy Director of the UzSAMA Alisher Miraliyev, the Head of the territorial department of the UzSAMA in Navoi region Nurali Atajonov, as well as the Deputy Khokim of Navoi region khokimiyat Elbek Gafforov.
At the same time, the Roadshow participants were informed about the work done in Navoi region during 2023, in particular, 65 state assets were put up for auction by the territorial department of the UzSAMA, of which 46 assets were sold for 142.1 billion UZS. In addition, 2254 land plots with the area of 628.3 hectares were put up for electronic online auctions for entrepreneurs and citizens, of which 804 land plots with the area of 118.3 hectares were sold for 27.3 billion UZS.
In the past period of 2024, the regional department put up a total of 37 state assets for public sales and sold 67 state assets worth 60.8 billion UZS. Currently, 69 state assets worth 105.5 billion UZS are still continuing to be offered for sale.
In turn, in accordance with the 2024 privatization program, 17 assets of the state and enterprises with state participation, as well as 58 real estate objects put up for public sales in Navoi region were presented to entrepreneurs and participants of the event.
To date, similar events have been held in Fergana, Andijan, Namangan, Samarkand, Kashkadarya regions, and will be held in the coming days in all other regions of the republic and the Republic of Karakalpakstan.