“Яшил макон” умуммиллий лойиҳаси амалда
Жорий йилнинг 2-ноябрь куни давлатимиз раҳбари томонидан ўтказилган видеоселектор йиғилишида “Яшил макон” умуммиллий лойиҳасини амалга ошириш, мазкур лойиҳа доирасида йилига 200 млн. туп дарахт ва бута кўчатларини экиш белгиланган эди. Бундай кенг кўламли ташаббуснинг амалга оширилиши натижасида шаҳарларимиздаги яшил майдонлар ҳудуди ҳозирги 8 фоиздан 30 фоизга оширилади.
Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳам ушбу хайрли ишга ўз ҳиссасини қўшмоқда. Давактив агентлиги марказий аппарати ходимлари томонидан Сирдарё вилояти Мирзаобод тумани “Янги Ўзбекистон” массивидаги қарийб 4 гектар майдонда 2 200 туп мевали ва манзарали дарахтлар экилди.
Халқимизнинг қадимий анъаналари ва урф-одатларига биноан, дарахт экиш жараёни нуронийларнинг дуолари билан бошланди, яхши ниятларнинг ижобати, хайр-барака сўралди.
Дарахтлар ҳудуднинг иқлим шароитидан келиб чиқиб, боғлар ҳосил қилиш ва кўкаламзорлаштиришни назарда тутган ҳолда танлаб олинди. Энди улар агротехник талаблар асосида парвариш қилинади, минерал ва органик ўғитлар билан озиқлантирилиб, зараркунандалардан ҳимоя қилиб борилади.
“Долзарб 40 кунлик” доирасида Ясень – 350 та, Пенсильвания ясени – 350 та,  Садақайрағоч – 250 та, Заранг (клён) – 250 та, Катальпа – 350 та, Гледичия – 350 та;
Мевали дарахтлардан ўрик, беҳи, олча кўчатлари (ҳар бири 100 тупдан) ўтқазилиб, парвариши назоратга олинди.
Айтиш лозимки, “Янги Ўзбекистон” массивида экилган манзарали кўчатлар Сирдарё вилояти Ўрмон хўжалиги бошқармаси томонидан маҳаллий шароитларда, уруғдан экиб кўкартирилган. Демак, улар ҳудуднинг об-ҳавосига, шўрхок тупроғига мослашган.
Тошкент Ботаника боғи мутахассисларининг таъкидлашича, мазкур кўчат навлари қурғоқчиликка чидамли бўлиб, 90 фоизгача натижа кўрсатади.
Бундан ташқари, ҳар бир экилган дарахт тагига гидрогель қўйилди. (Гидрогель – гранула шаклидаги махсус модда бўлиб, намликни ўзига тортади ва сақлаб туради. Кўчат эса шу намликдан сув ичади. Гидрогель экологик тоза ва хавфсиз маҳсулот бўлиб, ўз вазифасини бажаргандан сўнг тўлиқ парчаланиб кетади ва атроф-муҳитга зарар етказмайди).
Давактив агентлиги томонидан ташкил этилган кўчат ўтқазиш жараёнида Ўзбекистон Экологик партияси раиси Нарзулло Обломуродов ҳам иштирок этди ва хайрли ишга ўз ҳиссасини қўшди.

At a video conference held by the head of our state on November 2 this year, the implementation of the national project "Green Space" was indicated by planting 200 million trees and shrubs per year. As a result of such a large-scale initiative, the area of green spaces in our cities will increase from the current 8% to 30%.
The State Asset Management Agency is also contributing to this good cause. Employees of the central office of UzSAMA planted 2,200 fruit and ornamental trees on an area of about 4 hectares in the "New Uzbekistan" array of Mirzaabad district of Syrdarya region.
According to the ancient traditions and customs of our people, the process of planting trees began with the prayers of the luminaries and their blessings.
The planted trees were selected based on the climatic conditions of the area, for increasing the fruitful gardens and planting of greenery. Now they are looked after in accordance with agrotechnical requirements, fed with mineral and organic fertilizers, and also protected from pests.
Within the "Percussive 40 days", Ash - 350, Ash Pennsylvanian - 350, Sadakairagach - 250, Maple - 250, Catalpa - 350, Gledichia - 350;
From fruit trees, there were planted seedlings of apricot, quince and cherry (100 trees each). Their care was took under control.
It should be noted that the existing decorative seedlings in the "New Uzbekistan" array were planted by the Syrdarya territorial forestry department in local conditions. Consequently, they are adapted to the climate of the region and its sandy soil.
According to experts from the Tashkent Botanical Garden, these seedlings are drought-resistant and show up to 90% of the results.
In addition, under each planted tree was placed a hydrogel. (A hydrogel is a special substance in the form of granules that absorbs and retains moisture. Saplings drink water from this moisture. A hydrogel is an environmentally friendly and safe product which completely decomposes and does not harm the environment after performing its function).
Narzullo Oblomurodov, chairman of the Ecological Party of Uzbekistan, also took part in the sowing campaign organized by UzSAMA and contributed to this good cause.