“Мастона” АЖ устав капиталидаги 51,0 фоиз акциялар пакетини сотиш тўғрисида эълон
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021-йил 11-февралдаги “Давлат активларини хусусийлаштириш жараёнларини янада жадаллаштириш тўғрисида”ги ПФ–6167-сон Фармонига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳузуридаги “UzAssets инвестиция компанияси” АЖ (кейинги ўринларда – UzAssets ёки Сотувчи) “Мастона”АЖ (кейинги ўринларда – Компания ёки “Мастона”) устав капиталидаги 51,0 фоиз акциялар пакетини рақобатга асосланган сотув жараёни орқали сотиш режасини эълон қилади (кейинги ўринларда – Битим ёки Сотув).
Мазкур Битим доирасида, халқаро миқёсда тан олинган консалтинг компанияларидан келиб тушган энг яхши таклифларни танлаб олиш орқали “Мастона”ни хусусийлаштириш бўйича маслаҳатчи сифатида KPMG компанияси (кейинги ўринларда – Маслаҳатчи) танлаб олинган.
• “Мастона” Фарғона водийсининг энг аҳолиси зич ва тарихий маркази бўлган Қўқон шаҳрида жойлашган;
• Мастона икки турдаги маҳсулотларни сотади: шароб (ширин, қуруқ, бойитилган) ва ароқ маҳсулотлари. Заводнинг ишлаб чиқариш қуввати 500 минг декалитр ароқ маҳсулотлари ва 200 минг декалитр шаробни ташкил этади, қувватларидан фойдаланиш 2020 йилда мос равишда 70 ва 75 фоизни ташкил этди.
• Компания сотувлар тенг тақсимланган ҳолда премиум ва бозорбоп сегментларда ишлайди. Компания “Мастона”, “Аристократ”, “Юрмалак” ва бошқа савдо маркаларига эгалик қилади.
• Маҳсулотлар асосан ички, минтақавий бозорда сотилади.
• Компания 150 гектарлик узумзорларга эгалик қилади ва 2 йил ичида компания ўз узумида ишлаб чиқаришга тўлиқ ўтадиган майдонни 200 гектаргача кенгайтиришни режалаштирмоқда.
• Мастона Хитой, Германия ва Италияда ишлаб чиқарилган ускуналар билан жиҳозланган.
• Компания 2022 йилдан бошлаб минерал сув ва газланган ичимликлар ишлаб чиқариш бўйича меморандум имзолади.
• Корхонада қуйидаги муҳандислик коммуникацияларига эга: газ, сув, электр энергияси.
Қуйидаги ҳавола орқали Компания тўғрисида қўшимча маълумот олиш мумкин: http://www.uz-assets.uz
Биринчи босқичда Иштирокчиларга ўзбек, рус, ёки инглиз тилларида (аризачининг ихтиёрига кўра, аммо рус ёки ўзбек тилларида тайёрланган хат инглиз тилидаги хат билан юборилиши лозим) тайёрланган хат шаклидаги Аризаларни Битимни амалга ошириш учун етарли молиявий ва бошқарув ресурслари мавжудлигини назарда тутувчи малака талабларига мувофиқлиги тўғрисидаги ҳужжатлар ёки шу малака талабларига мос келиши тўғрисидаги тасдиқ хати билан бирга тақдим этиш таклиф қилинади. Малака талабларининг тўлиқ рўйхати 1-иловада кўрсатиб ўтилган. Тасдиқ хати билан Ариза берилган ҳолда, тасдиқловчи ҳужжатлар Мажбурий таклифни тақдим этиш муддатидан кечиктирмасдан тақдим этилиши мумкин. Аризаларни 2021-йил 9-август куни Тошкент вақти билан соат 18:00 дан кечиктирмасдан қуйидаги электрон манзилларга юбориш лозим: a.mukhamatkulov@uz-assets.uzdkalazhanov@kpmg.kzannakireeva@kpmg.russandykbayeva@kpmg.kz.
Келиб тушган Аризаларни ўрганиш натижаларига кўра, Сотувчи, 2021-йил 12-августдан кечиктирмай, иккинчи босқичга – тижорат ва молиявий таклифларни кўриб чиқиш босқичига ўтказишга рухсат берилган иштирокчилар рўйхатини (Short-List) шакллантиради ва улар танлов натижалари тўғрисида шахсан хабардор қилинади.
Иккинчи босқич иштирокчиларига Ошкор этмаслик тўғрисидаги битимни (кейинги ўринларда - ОЭБ) 2021-йил 16-августдан кечиктирмасдан имзолаш таклиф қилинади. ОЭБ имзоланганидан сўнг иккинчи босқич иштирокчилари Сотув жараёни билан боғлиқ қўшимча тушунтиришлар ва Компаниянинг операцион фаолияти тавсифини, шунингдек молиявий маълумотлар ва Компаниянинг молиявий кўрсаткичлари прогнозларини ўз ичига олган ахборот меморандуми шаклидаги Компанияга оид ахборот материалларини олишади. Бундан ташқари, иштирокчиларга Компанияни қўшимча ўрганиш, шу жумладан Компаниянинг батафсил молиявий, ҳуқуқий, солиқ ва бошқа маълумотларини, шунингдек, Маслаҳатчи томонидан тайёрланган сотишдан олдинги ўрганиш натижаларини ўз ичига олган виртуал маълумотлар хонасига кириш имконияти берилади. Шунингдек, иштирокчиларга Компанияга ташриф буюриш ҳуқуқи берилади. Бундан ташқари, иккинчи босқич иштирокчиларига Олди-сотди шартномаси лойиҳаси (кейинги ўринларда – Шартнома) унга тузатишлар ва изоҳларни Мажбурий таклифлар билан биргаликда тақдим этиш учун берилади.
Компания тўғрисидаги маълумотларни ўрганиб чиққандан сўнг, иккинчи босқич иштирокчиларига Битимни амалга ошириш учун Мажбурий таклифни 2021-йил 9-сентябрдан кечиктирмасдан тақдим этиш сўралади. Музокаралар давомида нарх таклифи ва сотиб олиш-сотиш шартномасининг келишилган шартларини энг яхши комбинациясини таклиф қилган иштирокчи ғолиб деб эълон қилинади. Сотувчи ғолибни "Тошкент" Республика фонд биржаси қоидаларига ва Ўзбекистон Республикаси қонунчилигига биноан Битим тузишга таклиф қилади.
• Битимни, шунингдек Компаниянинг операцион фаолиятини ўз ва/ёки қарз маблағлари ҳисобидан молиялаштириш имконияти мавжудлигини тасдиқлаш;
• Харидорнинг таъсисчилари, бенефициарлари ва мансабдор шахслари:
• уларга нисбатан жиноий ишлар ва терговларнинг мавжуд эмаслигини тасдиқлаши;
сохта тадбиркорлар ва банкротларнинг халқаро рўйхатларига, шунингдек, Ўзбекистон Республикасининг шу каби рўйхатларига киритилмаган бўлиши лозим.
• “Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг 660-II-сонли Қонунига (2019 йил 15 январдаги таҳририда) риоя қилиш;
• Компания ходимлари олдидаги ижтимоий шарт-шароитларни амалдаги жамоавий шартномада кўрсатилганидан кам бўлмаган даражада бажаришга имконияти мавжудлиги ва тайёр бўлишлик;
• 12 ой давомида Компания ходимлар сонини Битим ёпилган кундаги Компаниянинг ходимлари сонидан кам бўлмаган даражада сақлаб туришга имконият мавжудлиги ва тайёр бўлишлик;
• “Акциядорлик жамиятлари ва акциядорларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг 370-сонли Қонунининг (2014 йил 5 майдаги таҳририда) қолган акциялар эгаларига акцияларни бозор қийматида сотиб борасидаги таклифини эълон қилиш бўйича талабига риоя қилиш.

Announcement on the sale of 51 % of shares in the chartered capital of JSC “Mastona”
In accordance with the Presidential Decree PD-6167 of the Republic of Uzbekistan, dated 11 February 2021, “On measures to further accelerate privatization processes of state assets”, “UzAssets Investment Company” JSC under the State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan (hereinafter – UzAssets or Seller) announces its intention to sell 51% of the shares in the chartered capital of “Mastona” wine factory JSC (hereinafter – the Company or Mastona) through an competitive sale process (hereinafter – the Deal or Transaction).
Following the selection of the best proposals from international consulting companies, KPMG was selected as the UzAssets’ Privatization Consultant (hereinafter Consultant) for the deal.
• Mastona wine vodka factory that is located in Kokand, most populous and historic city in Ferghana Region.
• The Company sells two products: wine (dessert, dry, fortified) and vodka. It has a production capacity of 500 thousand dal of vodka and 200 thousand dal of wine, with capacity utilization in 2020 of 70% and 75%, respectively.
• The winery operates in premium and economy segments with an equal split of sales. The company owns Mastona, Aristokrat, Jurmalak and other liquor brands.
• The products are mainly sold in the domestic, regional market.
• The company owns 150 hectares of vineyards and plans to expand to 200 hectares within 2 years, which will enable it to switch over to producing its own grapes.
• The factory is equipped with equipment produced in China, Germany and Italy.
• The Company has signed a memorandum for the production of mineral water and carbonated drinks from 2022.
Additional information about the Company and can be obtained at the link: http://www.uz-assets.uz /
The sale is organized as a competitive bidding process open to all interested parties (hereinafter referred to as Participants). In accordance with the adopted approach, the mechanism and process of selling the Company will consist of the following stages:
1. Expression of interest by sending an application in the form of a letter (hereinafter referred to as the EOI) and qualifying selection of participants;
2. Review of commercial and financial proposals and completion of the Deal.
At the first stage, Participants will be asked to submit an expression of interest in the form of a letter in English, Russian or Uzbek languages (at the applicant's discretion, while the letter in Russian or Uzbek must be accompanied by a letter in English) along with documents on compliance with the qualification requirements, including the availability of sufficient financial and managerial resources to carry out the Transaction, provided in Appendix 1. Supporting documents may be submitted no later than the deadline for submitting the binding offer. The EOI must be sent to the following email addresses: a.mukhamatkulov@uz-assets.uzdkalazhanov@kpmg.kzannakireeva@kpmg.russandykbayeva@kpmg.kz no later than 18:00 Tashkent time on August 9, 2021.
Based on the results of studying the submitted EOIs, the Seller, no later than August 12, 2021, will compile a “Short-List” of participants admitted to the second stage - review of commercial and financial offers, who will be personally notified of the selection process results.
Participants in the second stage will be asked to sign a non-disclosure agreement (hereinafter referred to as NDA) no later than August 16, 2021. After signing the NDA participants in the second stage will receive further instructions regarding the Sale process and information materials about the Company in the form of an Information Memorandum containing a description of the Company's operating activities, as well as financial information and forecasts of the financial performance of the Company. In addition, participants will have the opportunity to conduct further due diligence (due diligence) of the Company, including access to a virtual data room (VDR) containing detailed financial, legal, tax and other Company information, as well as the results of pre-sales due diligence prepared by the Consultant. Participants will also be given the right to visit the Company's facilities. In addition, the participants in the second stage will be provided with the Draft Sale and Purchase Agreement (hereinafter referred to as the SPA) for making amendments and comments to it to be submitted together with the binding offer (BO).
After reviewing the information about the Company, the participants in the second stage will be asked to submit the binding offer for completion of the deal no later than September 9, 2021. The participant who has proposed the best combination of the price offer, and the agreed terms of the sale and purchase agreement during the negotiations will be declared the winner. The seller will invite the winner to conclude the transaction in accordance with the rules of the Republican Stock Exchange “Toshkent” and the legislation of the Republic of Uzbekistan.
Appendix 1. Qualification requirements for participants in the process (for both legal entities and individuals)
These requirements are intended to determine the winner (along with other conditions, which include a quote and other commercial terms).
• Confirmation of the ability to finance the Transaction, as well as operating activities, at the expense of its own and / or borrowed funds;
• Founders and beneficiaries, as well as officials of the buyer must:
• confirm the absence of active criminal proceedings and investigations against them;
• not be on the international lists of false entrepreneurs and bankrupts, as well as in similar lists of the Republic of Uzbekistan.
• Compliance with the Law of the Republic of Uzbekistan No. 660-II (as amended on January 15, 2019) "On countering the legalization of proceeds from criminal activity, financing of terrorism and financing the proliferation of weapons of mass destruction";
• The ability and willingness to fulfill social conditions to the staff of the Mastona wine factory that are not worse than those described in the staff collective agreement;
• Ability and willingness to maintain the staffing of the Company for 12 months at a level not less than the staffing of the Company as of the date of closing the Deal;
• Compliance with the requirements of Law No 370 of the Republic of Uzbekistan (as amended on 4 May 2014) “On Joint Stock Companies and Protection of Shareholder Rights” to propose an offer to the holders of the remaining shares to buy their shares at market value.