“International” меҳмонхонасини хусусийлаштириш юзасидан АХБОРОТ
Аввал хабар берилганидек, “International” меҳмонхонасидаги давлат улушини (кейинги ўринларда – Меҳмонхона) хусусийлаштириш жараёнинннг Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичи бошланган ва аризалар жорий йил 15 июлга қадар қабул қилинган.
Мазкур хусусийлаштириш жараёнлари “Deloitte” компанияси томонидан Хусусийлаштириш бўйича маслаҳатчи сифатида олиб борилмоқда.
Хусусийлаштириш жараёнларининг мазкур Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) босқичи доирасида кенг қамровли маркетинг ишлари амалга оширилди, жумладан инвестиция тизерлари Deloitte халқаро алоқалари орқали салоҳиятли инвесторларга юборилиб индивидуал мулоқотга киришилган.
Натижада, 2024 йил 15 июлга қадар дунёнинг турли давлатлари, жумладан, Араб давлатлари, Шарқий Осиё ва Европа мамлакатларидан 6 нафар халқаро ва маҳаллий инвесторлар томонидан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Express of interest) тўғрисидаги аризалар "Deloitte" компаниясига келиб тушган. Келиб тушган барча аризалар, ушбу босқичда белгиланган мезонларга, хусусан:
• Талабгор (консорциум ҳолатида, консорциум аъзоларидан ҳеч бири) ва унинг тегишли шахсларидан ҳеч бири Европа Иттифоқи ва АҚШнинг, шунингдек йирик халқаро молия институтларининг (Жаҳон банки, Европа тикланиш ва тараққиёт банки, Осиё тараққиёт банки) санкциялари рўйхатига киритилмаганлиги.
Ўрганиш натижасида барча аризалар юқоридаги мезон талабларига мувофиқлиги аниқланди. Шунга кўра барча 6 нафар талабгорларга, "Мажбуриятга эга бўлмаган таклиф (NBO)" тайёрлаш учун ушбу босқичини бўйича батафсил маълумотларни ўз ичига олган тегишли Жараён хати (Process Letter) орқали индивидуал равишда хабардор қилинади.
Сотув жараёнининг жорий "Мажбуриятга эга бўлмаган таклиф (NBO)" босқичи тўғрисида:
Эндиликда, мазкур босқичга ўтган талабгорлар билан Ахборотни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA) имзоланади ва мажбуриятга эга бўлмаган тижорат таклифларини тайёрлаш учун етарли бўлган маълумотлар, жумладан "Deloitte" компанияси томонидан тайёрланган Актив фаолияти тўғрисидаги умумий маълумотлар сақланадиган виртуал маълумотлар хонасига (VDR) кириш имконияти яратилади.
Deloitte компанияси томонидан Меҳмонхонани сотиб олиш нархи бўйича мажбуриятга эга бўлмаган таклифларни (NBO) жорий йил 19 августга қадар қабул қилинади.
Сотув жараёнининг жорий кейинги босқичи тўғрисида:
Мажбуриятга эга бўлган таклиф (BO) қабул қилиш босқичига ўтган талабгорларга Deloitte компанияси томонидан тайёрланган таҳлилий маълумотлар (Due-diligence) билан танишиш, активга ташриф буюрган ҳолда унинг бошқарув органига саволлар бериш имконияти яратилади.
Давактив агентлиги хусусийлаштириш жараёнига қизиқиш билдирган ва аризалар топширган барча иштирокчиларга миннатдорчилик билдиради ҳамда Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш босқичидан муваффақиятли ўтган талабгорлар билан келгусидаги конструктив ҳамкорликка ишонч билдиради.

Information about the process of privatization of the state share in the International hotel
As previously reported, expression of interest stage of the privatisation process of "International" hotel has been started and applications received till 15 july 2024.
International company “Deloitte”, acts as the Agency's consultant to carry out this privatisation process.
As part of the Expressions of Interest phase of the privatization process, a marketing campaign was conducted including sending investment teasers to potential investors through Deloitte's international communications and conducting one-on-one communications..
Upon the July 15, 2024, 6 Expressions of Interest from local and international investors from different parts of the world, including Arab countries, East Asia and Europe receivedThe received proposals have been analyzed for compliance with the criteria established at this stage, in particular:
As a result of analysis, a positive conclusion that all proposals meet the established criteria was made. Accordingly, to all 6 candidates in order to prepare “Non-Binding Offer (NBO) have been sent relevant process letter abd were informed about the next steps of the stage individually.
About the current "Non-Binding Offer (NBO)" stage of the sales process:
Applicants qualified for this stage will sign a Non-Disclosure Agreement (NDA) and will have access to a Virtual Data Room (VDR) containing sufficient information to prepare non-binding offers, including general information on the operation of the Hotel prepared by the Consultant.
Non-Binding offers (NBO) for the acquisition of the Hotel will be accepted by the Consultant until August 19, 2024 18.00 (Tashkent time).
About the next stage of the sale process:
Applicants that will be qualified for the binding offer (BO) stage of the privatization process will have access to analytical reports (due-diligence) prepared by Deloitte, a visit to the hotel and a question and answer session with its management.
The State Assets Management Agency expresses its gratitude to all applicants who have shown interest in the acquisition of the hotel and expresses confidence in further constructive cooperation with them.