“International” меҳмонхонасини хусусийлаштириш жараёни юзасидан ахборот
Аввал маълум қилинганидек, “InterHotel” МЧЖ устав капиталидаги давлат улушини (кейинги ўринларда – "Актив") хусусийлаштириш жараёнининг Мажбуриятга эга бўлмаган таклифларни (NBO) қабул қилиш босқичи бошланган.
Ушбу Активни хусусийлаштириш жараёнини илғор халқаро тажриба асосида амалга ошириш учун “Deloitte” халқаро компанияси (кейинги ўринларда – Консультант) хусусийлаштириш бўйича Консультант ҳамда “Ernst & Young” халқаро компанияси мустақил баҳоловчи сифатида жалб этилган.
Мазкур босқичда Консультант тавсиясига кўра 6 нафар инвесторлар иштирок этган ҳамда улар билан Ахборотни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA) имзоланиб, мажбуриятга эга бўлмаган тижорат таклифларини тайёрлаш учун етарли бўлган маълумотлар, жумладан "Deloitte" компанияси томонидан тайёрланган Актив фаолияти тўғрисидаги таҳлилий маълумотлар сақланадиган виртуал маълумотлар хонасига (VDR) кириш имконияти яратилган.
Натижада, ушбу босқичда белгиланган муддат 2024 йил 26 сентябрга қадар, Консультантга 4 нафар талабгорлардан Мажбуриятга эга бўлмаган таклифлари (NBO) келиб тушган.
Консультант томонидан мазкур таклифлар ўрганилиб, барча талабгорларнинг таклифлари Мажбуриятга эга бўлмаган таклифлар (NBO) қабул қилиш босқичининг талабларига мувофиқ деб топилиб, хусусийлаштириш жараёнининг навбатдаги Мажбуриятга эга бўлган таклифларини (BO) қабул қилиш босқичига ўтказиш таклиф этилди.
Шунга кўра, Консультант томонидан Мажбуриятга эга бўлмаган таклифлари (NBO) босқичида таклиф берган барча талабгорларга индивидуал равишда хабарнома юборилади ва жараён хати “Process letter” орқали навбатдаги босқич тўғрисида батафсил маълумот берилади.
Талабгорларга Мажбуриятга эга бўлган таклифларини (BO) тайёрлаш учун Консультант томонидан тайёрланган Активнинг молиявий, юридик ва операцион фаолияти тўғрисидаги комплекс ўрганиш ҳисоботлари (due diligence) жойланган виртуал маълумотлар хонаси (VDR)га кириш ва Активга ташриф буюрган ҳолда бошқарув органига савол бериш имконияти имконияти берилади.
Консультант томонидан Активни сотиб олиш нархи бўйича Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO) 2024 йил 21 октябрь соат 23:59 (Тошкент вақти билан)га қадар қабул қилинади.
Шу билан бирга, мазкур муддатга қадар талабгорлар томонидан “E-auksion” электрон савдо платформасида очиладиган шахсий кабинетлари орқали Мажбуриятга эга бўлган таклифларининг камида 1 фоизини кафолатли тўлов (закалат) сифатида ўтказиш талаб этилади. Бунда, мазкур кафолат тўлови (закалат) жараён якунида иштирокчиларга қайтарилади, хусусийлаштириш жараёни ғолиби бўлган талабгорнинг кафолат тўлови (закалати) – сотиб олиш тўловининг бир қисми сифатида Хусусийлаштириш жамғармасига ўтказилади.
“E-auksion” электрон савдо платформасида очиладиган шахсий кабинет ва ҳисоб-рақам кўрсаткичлари Консультант томонидан иштирокчиларга юбориладиган жараён тўғрисидаги индивидуал хат (process letter) орқали етказилади.
Давактив агентлиги хусусийлаштириш жараёнига қизиқиш билдирган ва аризалар топширган барча иштирокчиларга миннатдорчилик билдиради ҳамда Мажбуриятга эга бўлмаган таклифларни (NBO) қабул қилиш босқичидан муваффақиятли ўтган талабгорлар билан жараённинг навбатдаги босқичида конструктив ҳамкорликка ишонч билдиради.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон-бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган Давактив агентлиги ва “Deloitte”нинг Активни сотиш билан боғлиқ бирор-бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. Давактив агентлиги ва “Deloitte” ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай муносабатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:
(ii) турли хил манфаатдор томонлар учун турли хил тартиб-қоидалар бўйича иш тутиш ва/ёки Давактив агентлиги ва “Deloitte” томонидан кўзда тутилган режа-жадвал ва тартиб доирасида исталган бошқа потенциал харидорни (харидорларни) олдиндан огоҳлантирмасдан чиқариб ташлаган ҳолда бир ёки бир нечта потенциал харидорлар билан музокаралар олиб бориш;
(iii) аниқ бир сабабга кўра сотиш жараёнини тўхтатиш;
(iv) ва/ёки исталган вақтда ва сабабларни тушунтирмасдан Савдога тааллуқли бўлган ҳар қандай потенциал харидор (харидорлар) билан ҳар қандай муҳокама ва музокараларни олиб бориш/тугатиш ҳуқуқларини ўзида сақлаб қолади.

Information about the process of privatization of the state share in the International hotel
As previously reported, the Non-Binding Offer (NBO) stage of the privatization process of the state share in the authorized capital of InterHotel LLC (hereinafter - the Asset) has started.
To carry out the privatization process of this Asset on the basis of the best international practices, the international company Deloitte (hereinafter - the Consultant) was attracted as a Consultant on privatization, and the international company Ernst & Young was attracted as an independent appraiser.
At this stage, 6 investors participated upon the Consultant's recommendation and signed a Non-Disclosure Agreement (NDA) providing access to the Virtual Data Room (VDR), which stores information sufficient for the preparation of non-binding commercial offers, including analytical data on the Asset's performance prepared by Deloitte.
As a result, the Consultant received Non-Binding Offers (NBO) from 4 applicants within the deadline set at this stage until September 26, 2024.
These offers were reviewed by the Consultant and all applicants' offers were found to be compliant with the requirements of the Non-Binding Offer (NBO) stage. Therefore, it was recommended to admit all applicants to the next the Binding Offer (BO) stage of the privatization process.
Accordingly, all bidders who submitted a bid at the Non-Binding Offer (NBO) stage and a Process letter will be sent detailing the next stage.
Information on the next stage:
Participants are provided with the opportunity to access a Virtual Data Room (VDR) containing detailed financial, legal and operational information on the Asset, including a comprehensive due diligence prepared by the Consultant, to prepare their Binding Offers (BO), as well as to visit the Asset and ask questions of the management body.
Binding Offers (BO) for the acquisition of the Asset will be accepted by the Consultant until 23:59 (Tashkent time) on October 21, 2024.
Before the mentioned deadline, the applicants will also have to transfer, through their personal account in the electronic trading platform "E-auksion", at least 1% of the amount of the proposed binding price offer as a guarantee payment (mortgage). In this case, this guarantee payment (mortgage) is returned to the participants upon completion of the process, and the guarantee payment (mortgage) of the winner of the privatization process is transferred to the Privatization fund as part of the redemption payment.
The personal account and bank account details opened on the electronic trading platform "E-auksion" will be sent to participants by the Consultant via individual Process letters.
UzSAMA expresses its gratitude to all participants who showed interest in the privatization process and submitted offers, and expresses confidence in further constructive cooperation with the applicants, who successfully passed the Non-Binding Offer (NBO) stage.