Хусусийлаштириш жараёнларига маслаҳатчиларни жалб этилиши юзасидан ахборот
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 11 февралдаги “Давлат активларини хусусийлаштириш жараёнларини янада жадаллаштириш тўғрисида”ги ПФ-6167-сон Фармони доирасида, 18 та корхонадаги давлат улушларини сотиш белгиланган.
Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳузуридаги “UzAssets” инвестиция компанияси томонидан 18 та корхоналарни 9 та лойиҳага, жумладан 10 та вино-ароқ корхоналари соҳавий ёндашув асосида ягона лойиҳа сифатида гуруҳланиб, 2021 йил 22 февралда активларни Хусусийлаштириш бўйича маслаҳатчиларни жалб этиш юзасидан Эълонлар берилди.
Активларни сотиш стратегияси ва механизми Хусусийлаштириш бўйича маслаҳатчилар тавсияси асосида, сотилаётган корхона ва бозор таҳлилидан келиб чиққан ҳолда белгиланиши кўрсатилганлиги – активларни сотиш жараёнининг шаффоф ва профессионал тарзда амалга оширилиши учун муҳим сигнал бўлди ва ҳам хорижий ҳам маҳаллий профессионал ташкилотларда катта қизиқиш уйғотди.
Танловга Буюк Британия, Нидерландия, АҚШ, Россия, Хитой, Қозоғистон ва маҳаллий ташкилотларнинг жами 17 та консалтинг компаниялари ва инвестиция банкларининг 86 та таклифи келиб тушди.
Бунда, талабгорларнинг молиявий таклифлари билан бирга, уларнинг бу соҳадаги тажрибаси, малакаси ва мавқеи, активларни сотиш бўйича ёндашувларига алоҳида эътибор қаратилган ҳолда баҳоланди.
Танлов натижалари бўйича қуйидагилар ғолиб деб белгиланди:
1-лойиҳа
«Кварц» АЖ
2-лойиҳа
«Трест-12» АЖ
3-лойиҳа
«Ўзбеккимёмаш заводи» АЖ
4-лойиҳа
«Жиззах пластмасса» АЖ
5-лойиҳа
«Қўқон механика заводи» АЖ
6-лойиҳа
«Фарғона нефтни қайта ишлаш заводи» МЧЖ
7-лойиҳа
«Кафолат суғурта компанияси» АЖ
8-лойиҳа
10 та вино-ароқ саноати корхоналари
9-лойиҳа
«Электр қишлоқ қурилиш» АЖ
Давлат активларини бошқариш агентлиги ва “UzAssets” инвестиция компанияси жалб этилган маслаҳатчилар билан бирга активларнинг шаффоф ва муваффақиятли сотилиши учун барча чораларни кўради.
Шунингдек, келгусида хусусийлаштириш жараёнларида профессионал ташкилотлар иштирокини янада кенгайтиришдан манфаатдор эканлигимизни ва ушбу йўналишда ишлар давом эттирилишини маълум қиламиз.

Информация о привлечении консультантов к процессу приватизации
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему ускорению процессов приватизации государственных активов» от 11 февраля 2021 года № УП – 6167, запланирована продажа государственных акций 18 предприятий.
Инвестиционной компанией “UzAssets” при Агентстве по управлению государственными активами 18 предприятий былы сгруппированы в проекты, в том числе 10 виноводочных заводов как единый проект на основе отраслевого подхода и 22 февраля 2021 года были опубликованы объявления о привлечении Консультантов по приватизации активов.
Так как обявления предусматривают, что Стратегия и механизм продажи активов будет определена на основе рекомендациях консультантов по приватизации, а также анализа рынка и продаваемого предприятия стало важным сигналом для прозрачной и профессиональной организации процесса продажи активов, и вызвало большой интерес как у иностранных, так и у местных профессиональных организаций.
В ходе отбора наилучших предложений было рассмотрено 86 полученных предложений от 17 консалтинговых компаний и инвестиционных банков, функционирующих во Великобритании, Нидерландов, США, России, Китая и Казахстана, а также на местном рынке.
При этом, помимо финансовых предложений участников отбора, их опыт, квалификация и компетенции в этой сфере, а также подходы по организации продажи активов были оценен с особым вниманием.
По результатам конкурса победителями стали:
1- проект
АО «Кварц»
2-проект
АО «Трест-12»
3-проект
АО «Узбеккимёмаш завод»
4-проект
АО «Жиззах пластмасса»
5-проект
АО «Кукон механика заводи»
6-проект
ООО «Фаргона нефтни кайта ишлаш заводи»
7-проект
АО «Кафолат сугурта компанияси»
8-проект
10 предприятий винно-водочной отрасли
9-проект
АО «Электр кишлок курилиш»
Агентство по управлению государственными активами и Инвестиционная компания “UzAssets” предпримут все необходимые меры для прозрачной и успешной продажи активов вместе с привлеченными консультантами.
Также, сообщаем о своей заинтересованности в дальнейшем расширении участия профессиональных организаций в процессе приватизации и в продолжении работу в данном направлении.