“UzSungwoo” МЧЖ, “Avto Climate Control” МЧЖ ва “Uz truck and Bus Motors” МЧЖларнинг очиқ савдо жараёнлари юзасидан ахборот
Аввал хабар берилганидекUzSungwoo” МЧЖ (50 фоиз), “Avto Climate Control” МЧЖ (100 фоиз) ҳамда “Uz truck and Bus Motors” МЧЖ (34,2 фоиз) устав капиталларидаги давлат улушларини очиқ савдо жараёнлари бошланган.
“Portfolio Investments” компанияси (кейинги ўринларда – "Консультант") мазкур хусусийлаштириш жараёнларини халқаро тажриба асосида амалга ошириш мақсадида Давлат активлари агентлигининг хусусийлаштириш бўйича консультанти сифатида жалб қилинган.
Аризаларни қабул қилиш жараёни доирасида, Консультант томонидан кенг қамровли маркетинг ишлари амалга оширилди, жумладан, инвестиция тизерлари салоҳиятли инвесторларга юборилди. Белгиланган муддат 2025 йил 15 апрелга қадар, “Avto Climate Control” МЧЖ бўйича 3 нафар, “Uz truck and Bus Motors” МЧЖ бўйича 5 нафар инвесторлар томонидан сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги аризалар келиб тушган ҳамда “UzSungwoo” МЧЖ бўйича сотиб олиш бўйича қизиқиш билдирилмаган.
• Талабгор (консорциум ҳолатида, консорциум аъзоларидан ҳеч бири) ва унинг тегишли шахсларидан ҳеч бири Европа Иттифоқи ва АҚШнинг, шунингдек йирик халқаро молия институтларининг (Жаҳон банки, Европа тикланиш ва тараққиёт банки, Осиё тараққиёт банки) санкциялари рўйхатига киритилмаган бўлиши. Шу билан бирга, ариза топширилган санада талабгорлар санкцияланган шахс(лар) ёки юқорида айтиб ўтилган санкция органлари томонидан ҳар қандай иш ёки тергов объекти(лари) бўлмаслиги, талабгорлар (консорциум ҳолатида, консорциум аъзоларидан ҳеч бири) ва унинг тегишли шахсларидан ҳеч бири юқорида айтиб ўтилган муассасалар ва давлатларнинг санкциялар режимига зид бўлган ҳар қандай фаолиятга (тўғридан-тўғри ёки бирон бир шўъба корхонаси орқали) жалб этилмаган бўлишлари ва Талабгор (консорциум ҳолатида, консорциум аъзоларидан ҳеч бири), шунингдек унинг тегишли шахсларидан бирортасининг асосий молиялаштирувчи томонлари ёки кредиторлари санкциядаги шахслар ёки санкциядаги шахсларга тегишли бўлган ёки улар томонидан эгалик ва назорат қилинадиган банклар ёки молия институтлари бўлмаслиги.
Консультант томонидан келиб тушган аризаларни ўрганиш натижасида, барча талабгорлар юқоридаги мезон талабларига мувофиқ деб топилган.
Консультант тавсиясига мувофиқ, талабгорларга Активлар фаолиятини яхшироқ ўрганиш ва қўшимча қулайлик яратиш мақсадида қатъий нарх таклифларини (BO) қабул қилишдан аввал Мажбуриятга эга бўлмаган таклифлар (NBO) қабул қилинади.
Шунингдек, Консультант томонидан барча талабгорларга жараён хати “Process letter” орқали навбатдаги босқич тўғрисида батафсил маълумот етказилади.
I. “Avto Climate Control” МЧЖ бўйича:
Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдирган 3 нафар талабгорларга Мажбуриятга эга бўлмаган таклифларини (NBO) тайёрлаш учун Ахборотларни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA)ни имзолаган ҳолда Консультант томонидан тайёрланган Активнинг молиявий, юридик ва операцион фаолияти тўғрисидаги маълумотлар, шунингдек, аналитик ҳисоботлар жойланган виртуал маълумотлар хонаси (VDR)га кириш имконияти берилади.
Консультант томонидан Активни сотиб олиш нархи бўйича:
Мажбуриятга эга бўлмаган таклифлар (NBO2025 йил 8 май соат 23:59 (Тошкент вақти билан)га қадар қабул қилинади.
Шу билан бирга, Консультант томонидан рақобат муҳитини таъминлаш мақсадида, савдо жараёнларига янада кўпроқ салоҳиятли инвесторларни жалб қилиш ишлари параллел равишда амалга оширилади ва Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Expression of Interest) бўйича аризаларни қабул қилиш давом эттирилади.
“Avto Climate Control” МЧЖни сотиб олишга қуйидаги шартлар белгиланган:
1. Корхонанинг асосий фаолият турини Активни олди-сотди шартномаси рўйхатдан ўтгандан сўнг 10 (ўн) йилдан кам бўлмаган муддат давомида сақлаб қолиш, ушбу муддат давомида маҳсулотларнинг лицензиати бўлган “General Motors” компанияси томонидан тасдиқланган етказиб берувчи билан техник қўллаб-қувватлаш бўйича лицензия келишувларига ва “General Motors” технологиялари билан боғлиқ технологик жиҳозлардан фойдаланиш юзасидаги Бош Альянс келишувида ўрнатилган талаблар ва тегишли чекловларга қатъий риоя қилиш.
2. Шунингдек, 2 йил мобайнида Корхонада мавжуд иш ўринларини ва ишчилар сонини сақлаб қолиш(табиий сабаблар билан бўшайдиган иш ўринлари бундан мустасно), амалдаги иш ҳақи фонди миқдорини камайтирмаслик ва жамоа шартномаси шартларини ёмонлаштирмаслик.
Ўз навбатида, Мажбуриятга эга бўлмаган таклиф (NBO) босқичига ўтган талабгорлар билан Активни сотиб олиш ва унинг келгусидаги фаолияти бўйича асосий шартлар акс эттирилган “савдонинг асосий шартлари бўйича Битим” (Term sheet) имзоланади.
II. “Uz truck and Bus Motors” МЧЖ бўйича:
Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдирган 5 нафар талабгорларга Мажбуриятга эга бўлмаган таклифларини (NBO) тайёрлаш учун Ахборотларни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA)ни имзолаган ҳолда Консультант томонидан тайёрланган Активнинг молиявий, юридик ва операцион фаолияти тўғрисидаги маълумотлар, шунингдек, аналитик ҳисоботлар жойланган виртуал маълумотлар хонаси (VDR)га кириш имконияти берилади.
Шунингдек, Консультант томонидан талабгорларга Активни сотиб олиш ва унинг келгусидаги фаолияти бўйича асосий шартлар акс эттирилган “савдонинг асосий шартлари бўйича Битим” (Term sheet) етказилади ва уни қабул қилган талабгорлардан Мажбуриятга эга бўлмаган таклифлар (NBO) қабул қилинади.
Консультант томонидан Активни сотиб олиш нархи бўйича Мажбуриятга эга бўлмаган таклифлар (NBO2025 йил 8 май соат 23:59 (Тошкент вақти билан)га қадар қабул қилинади.
III. “UzSungwoo” МЧЖ бўйича:
Давлат активлари агентлиги Активни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш (Expression of Interest) тўғрисидаги аризаларни қабул қилиш муддатини 2025 йил 26 май куни соат 23:59 (Тошкент вақти билан)га қадар узайтирилганлигини маълум қилади.
Аввалги чоп этилган эълоннинг қолган барча бандлари ўзгаришсиз қолмоқда.
Давлат активлари агентлиги хусусийлаштириш жараёнларига қизиқиш билдирган ва аризалар топширган барча иштирокчиларга миннатдорчилик билдиради ҳамда Активларни сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш босқичидан муваффақиятли ўтган талабгорлар билан жараённинг навбатдаги босқичида конструктив ҳамкорликка ишонч билдиради.
Ушбу эълон ёки унинг мазмунининг бирон-бир қисми мазкур эълон чоп этилишидан келиб чиқиб тахмин қилиниши мумкин бўлган Давлат активлари агентлиги ва “Portfolio Investments”нинг Активларни сотиш билан боғлиқ бирор-бир шаклдаги мажбурияти сифатида талқин қилинмаслиги керак. Давлат активлари агентлиги ва “Portfolio Investments” ўз хоҳишига кўра ҳар қандай вақтда ва ҳар қандай муносабатда, биргаликдаги ёки шахсий жавобгарликни ўз зиммаларига олмасдан:
(ii) савдо жараёнларининг босқичлари бўйича ўзгартириш киритиш;
(iii) турли хил манфаатдор томонлар учун турли хил тартиб-қоидалар бўйича иш тутиш ва/ёки Давлат активлари агентлиги ва “Portfolio Investments” томонидан кўзда тутилган режа-жадвал ва тартиб доирасида исталган бошқа потенциал харидорни (харидорларни) олдиндан огоҳлантирмасдан чиқариб ташлаган ҳолда бир ёки бир нечта потенциал харидорлар билан музокаралар олиб бориш;
(iv) ҳар қандай сабабга кўра сотиш жараёнини тўхтатиш;
(v) ва/ёки исталган вақтда ва сабабларни тушунтирмасдан Савдога тааллуқли бўлган ҳар қандай потенциал харидор (харидорлар) билан ҳар қандай муҳокама ва музокараларни тугатиш ҳуқуқларини ўзида сақлаб қолади.
Давлат активлари агентлиги сотиш жараёнининг кетма-кетлигини ўзгартириш ёки иштирокчилар ва потенциал харидорга (харидорларга) сотишни ёки сабабларини тушунтирмасдан исталган вақтда улар билан музокара олиб боришни рад этиш ҳуқуқини ўзида сақлаб қолади.

Информация о процессе открытых торгов ООО “UzSungwoo”, ООО “Avto Climate Control” и ООО “Uz truck and Bus Motors”
Компания «Portfolio Investments» (далее – «Консультант») была привлечена в качестве консультанта по приватизации Агентства по госактивам для проведения данных процессов приватизации на основе международного опыта.
В рамках этапа приёма заявок, Консультантом были проведены активные маркетинговые мероприятия, включая рассылку тизера широкому пулу потенциальных инвесторов. В установленный срок до 15 апреля 2025 года поступили заявки о заинтересованности от 3 инвесторов по ООО «Avto Climate Control» и от 5 инвесторов по ООО «Uz Truck and Bus Motors», тогда как ни один инвестор не выразил заинтересованность в приобретении ООО «UzSungwoo».
• Достаточность финансовых ресурсов для приобретения государственной доли.
• Ни Претендент (а в случае Консорциума, ни один из Членов Консорциума) не внесен(ы) в публичные санкционные листы Европейского союза и США, а также любого из крупнейших международных банков развития (Всемирный Банк, Европейский Банк Реконструкции и Развития, Азиатский Банк Развития), или на дату подачи Заявки не является подсанкционным(и) лицом(ами) или объектом(ами) какого-либо разбирательства, или расследования со стороны вышеупомянутых санкционных властей. Также ни Претендент (а в случае Консорциума ни один из Членов Консорциума), ни кто-либо из его/их связанных лиц не вовлечен(ы) в какую-либо деятельность (напрямую или через какую-либо дочернюю компанию), идущей вразрез с санкционным режимом вышеупомянутых институтов и государств и, ни Претендент (а в случае Консорциума, ни один из Членов Консорциума), ни кто-либо из его/их Связанных лиц не имеет(ют) в качестве основных финансирующих сторон или кредиторов банки или финансовые учреждения, являющиеся подсанкционными лицами, или лицами, подконтрольными или принадлежащими подсанкционным лицам.
В соответствии с рекомендацией Консультанта, с целью создания дополнительных возможностей для претендентов для более детального изучения деятельности Активов, до приема обязывающих ценовых предложений (BO) претенденты предоставят свои Необязывающие предложения (NBO).
Также, все претенденты получат от Консультанта индивидуальные процедурные письма (Process letter) с подробным описанием следующего этапа процесса приватизации.
Информация о следующем этапе:
I. По ООО «Avto Climate Control»:
После подписания Соглашения о неразглашении данных (NDA), 3 претендента выразившие заинтересованность в приобретении Актива получат доступ к виртуальной комнате данных (VDR), содержащей детальную финансовую, юридическую и операционную информацию об Активе, включая аналитический отчет, подготовленный Консультантом для подготовки своих Необязывающих предложений (NBO).
Необязывающие предложения (NBO) по приобретению Актива принимаются со стороны Консультанта до 23:59 (по Ташкентскому времени) 8 мая 2025 года.
Вместе с тем, с целью обеспечения конкурентной среды, Консультантом будут параллельно проводиться работы по привлечению большего числа потенциальных инвесторов к процессу продаж, и продолжится прием заявок о выражении заинтересованности (Expression of Interest) по приобретению Актива.
Установлены следующие условия для приобретения ООО “Avto Climate Control”:
В свою очередь, со всеми претендентами, прошедшими на этап подачи Необязывающих предложений (NBO), будет подписано “Соглашение об основных условиях сделки” (Term Sheet), в котором изложены основные условия приобретения Актива и его дальнейшей деятельности.
II. По ООО «Uz Truck and Bus Motors»:
После подписания Соглашения о неразглашении данных (NDA), 5 претендентов выразившие заинтересованность в приобретении Актива получат доступ к виртуальной комнате данных (VDR), содержащей детальную финансовую, юридическую и операционную информацию об Активе, включая аналитический отчет, подготовленный Консультантом для подготовки своих Необязывающих предложений (NBO).
Также Консультант предоставит претендентам “Соглашение об основных условиях сделки” (Term Sheet), в котором изложены основные условия приобретения Актива и его дальнейшей деятельности, и Необязывающие предложения (NBO) будут приниматься только от принявших данное соглашение претендентов.
III. По ООО «UzSungwoo»:
Агентство по госактивам сообщает о продлении срока подачи заявок о выражении заинтересованности (Expression of Interest) в приобретении Актива до 23:59 (по Ташкентскому времени) 26 мая 2025 года.
В случае заинтересованности необходимо направлять заявки на следующий адрес электронной почты: munir.yakubov@piamg.uz
Все остальные пункты ранее опубликованного объявления остаются без изменений.
Агентство по госактивам выражает благодарность всем участникам, проявившим интерес к процессам приватизации и подавшим заявки, а также выражает уверенность в дальнейшем конструктивном сотрудничестве с претендентами, успешно прошедшими этап выражения заинтересованности в приобретении Активов.
Настоящее объявление, или какая-либо часть его содержания не должны рассматриваться как форма обязательства со стороны Агентства по госактивам и “Portfolio Investments” в отношении Реализации Активов, что можно было бы предположить в связи с публикацией настоящего объявления. Агентство по госактивам и “Portfolio Investments” оставляют за собой право по своему усмотрению в любое время и в любом отношении, не принимая совместной или индивидуальной ответственности:
(iii) следовать различным процедурам в отношении различных заинтересованных лиц, и/или вести переговоры с одним или несколькими потенциальными покупателями в рамках предусмотренного совместно Агентством по госактивам и “Portfolio Investments” графика и порядка с исключением любого другого потенциального покупателя (покупателей) без предварительного уведомления;
Агентство по госактивам оставляет за собой право изменять последовательность процесса реализации или отказываться от реализации любому участнику и потенциальному покупателю (покупателям) или от переговоров с ними в любое время без разъяснения причины.