ДАВЛАТ АКТИВЛАРИНИ БОШҚАРИШ АГЕНТЛИГИ ДИРЕКТОРИ ЎЗБЕКИСТОН РЕСПУБЛИКАСИ ПРЕЗИДЕНТИНИНГ ИҚТИСОДИЙ РИВОЖЛАНИШ, САМАРАЛИ БОШҚАРУВ ВА ХАЛҚАРО ҲАМКОРЛИК БЎЙИЧА МАСЛАҲАТЧИСИ — СУМА ЧАКРАБАРТИ БИЛАН УЧРАШДИ
Унда мамлакатимизда Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан қулай инвестициявий муҳитни яратиш, хусусий мулк эгаларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш юзасидан тизимли ислоҳотлар амалга оширилаётганини қайд этилди. Шунингдек, давлат корхоналарида корпоратив бошқарув соҳасидаги ислоҳотлар юзасидан фикр мулоҳазалар билдирилди.
Ўз навбатида, Агентлик директори томонидан жорий йил 27 октябрдаги Ўзбекистон Республикаси Президентининг "Давлат иштирокидаги корхоналарни ислоҳ қилишни жадаллаштириш ҳамда давлат активларини хусусийлаштиришга оид чора-тадбирлар тўғрисида"ги Фармонининг моҳияти, мамлакат иқтисодиётига таъсири, бу билан давлат активларини хусусийлаштириш дастури тасдиқланганлиги ҳамда 2020-2025 йилларга мўлжалланган давлат корхоналарини бошқариш ва ислоҳ қилиш стратегияси ишлаб чиқилаётганлиги илгари сурилди.
Шунингдек, Агентлик ва халқаро молия институтлари, жумладан Жаҳон банки, Осиё тараққиёт банки, Европа тикланиш ва тараққиёт банки, Франция тараққиёт агентлиги ўртасидаги ҳамкорлик, уларнинг техник кўмаклари ёрдамида ишлаб чиқилаётган “Хусусийлаштириш тўғрисида”ги янги таҳрирдаги Қонун, “Давлат мулкини бошқариш тўғрсида”ги янги Қонун, “Тўловга қобилиятсизлик тўғрсида”ги янги Қонун ҳамда давлат корхоналарининг кузатув кенгашларига мустақил аъзоларни жалб қилиш тўғрисидаги Низом лойиҳалари бўйича маълумотлар илгари сурилди.

ГОСУДАРСТВО ДЕКЛАРИРОВАНИЕ BOSCH АГЕНТСТВОМ ДИРЕКТОРА УЗБЕКСКОЙ РЕСПУБЛИКИ ПРЕЗИДЕНТТИНИНГ ЭКОНОМИКА РИОЖЛАНИШ, САМАЛИ БАШКАРУВ И НАЦИЮ СОТРУДНИЧАЛИ БУРИЧА МАСЛЕХАТЧИСИ СУМА ЧАКРАБАРТИ БИЛАН РАСКРАШДИ
Было отмечено, что Президентом Республики Узбекистан проведены структурные реформы в нашей стране с целью создания благоприятного инвестиционного климата, защиты прав и законных интересов владельцев частной собственности. Также были высказаны мнения о реформах в области корпоративного управления на государственных предприятиях.
В свою очередь директор агентства предположил, что суть указа президента Республики Узбекистан от 27 октября текущего года "О мерах по ускорению реформирования предприятий с государственным участием и приватизации государственных активов", о влиянии на экономику страны, Об утверждении Программы приватизации государственных активов
Также сотрудничество агентства с международными финансовыми институтами, в том числе Всемирным банком, Азиатским банком развития, Европейским банком реконструкции и развития, французским агентством развития, разработало с помощью их технической помощи закон "О приватизации"в новой редакции, закон "о праве на управление государственным имуществом"в новой редакции, закон "о праве на неплатеж"в новой редакции и положение о привлечении независимых инвесторов.