8 март – Халқаро  хотин-қизлар байрамига бағишланган тадбир
8 март - Халқаро хотин-қизлар байрами куни гўзал ва бетакрор юртимизга баҳор нафаси кириб келганидан дарак беради. Қутлуғ санада хотин-қизларга эҳтиром кўрсатиш анъанаси йил сайин умумдавлат аҳамиятига эга бўлиб, юқори мақом даражасига кўтарилмоқда.
Давлат активларини бошқариш агентлигида ҳам 8 мартХалқаро хотин-қизлар куни нишонланди ва байрам тадбири ташкил қилинди.
Аёл азалдан меҳр-шафқат ва садоқат тимсоли бўлиб келган. Инсон, оила, аёл тушунчаларини бир-биридан ажралган ҳолда тасаввур этиб бўлмайди. Оилани ҳам, жамиятни ҳам бирлаштириб, унга файзу барокот киритадиган хонадонларимизни меҳр-муҳаббат, нафосат, эзгулик нури билан мунаввар қиладиган зотлар ҳам аслида мўътабар оналаримиз, мунис опа-сингилларимиздир. Улуғ донишмандлар Ватанга энг муносиб  таъриф излаганда, уни Она сиймосига қиёс этганларида катта маъно бор.
Халқимизнинг буюк тарихида ўзининг жасорат ва матонати, ақл-заковати, нафосат ва назокати билан ўчмас ном қолдирган Тўмарис, Бибихоним, Гулбаданбегим, Зебунисо, Нодира, Увайсий, Анбар Отин ва бошқа юзлаб аёлларимизни ҳамиша эҳтиром билан тилга оламиз. Аёлларга бўлган чексиз ҳурмат-эҳтиромимизнинг яна бир сабаби шундаки, аёл аввало ҳар бир инсоннинг бешигини тебратадиган, унинг юрагига одамийлик фазилатларини сингдирадиган, уни ҳаёт бўронларидан асраб-авайлайдиган фидоий инсондир.
Тадбирда сўзга чиққанлар гўзал аёлларни ва опа-сингилларимизни баҳор ва нафосат айёми бўлмиш байрам билан табриклаб, уларга узоқ умр, оилавий бахт-саодат, баҳорий кайфият ҳамроҳ бўлишини тилаб қолдилар ва аёлларга бағишланган табрик шерларини эшиттирдилар.

March 8 - International Women's Day - is a sign that the breath of spring has come to our beautiful and unique country. The tradition of honoring women on this day is gaining national significance and rising to a higher level every year.
On March 8 - the Agency for State Assets Management also celebrated International Women's Day and organized a festive event.
Woman has always been a symbol of compassion and loyalty. The notions of human being, family and woman cannot be imagined separately from each other. Those who unite family and society and illuminate our homes with the light of love, grace and goodness are in fact our honored mothers and sisters. When the great sages were searching for the most appropriate definition of homeland, it made sense to compare it to the figure of Mother.
We always remember with respect Tomaris, Bibihanum, Gulbadanbegim, Zebuniso, Nadira, Uvaisiy, Anbar Otin and hundreds of other women who have left an indelible name in the great history of our nation with their courage and tenacity, intelligence, elegance and grace. Another reason for our endless respect for women is that a woman is first and foremost a selfless person, rocking the cradle of every human being, instilling human qualities in her heart, protecting her from the storms of life.
The speakers at the event congratulated the beautiful women and our sisters on the holiday of spring and attire, wished them long life, family happiness, spring mood and recited congratulatory poems dedicated to women.