“Уз-Донгжу Пэинт Компани” МЧЖ ҚК устав капиталидаги 50,0 фоиз давлат улушини хусусийлаштириш бўйича келишувга эришилди
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давактив агентлиги “Уз-Донгжу Пэинт Компани” МЧЖ ҚК (кейинги ўринларда - Корхона) устав капиталидаги 50,0 фоиз давлат улушини профессионал консультантни жалб этган ҳолда музокараларга оммавий равишда таклиф қилиш йўли билан ташкиллаштирилган хусусийлаштириш натижалари бўйича 24 млрд.сўм сотиб олиш тўлови, 5 млн.АҚШ доллари миқдорида инвестиция киритиш ҳамда янги 200 та иш ўринлари яратиш шартлари билан “COMFORT ENGINEERING GROUP” МЧЖ (кейинги ўринларда - Харидор) савдо ғолиби деб топилганлигини маълум қилади.
Ушбу жараёнга Resolut ва Dentons халқаро компаниялари (кейинги ўринларда – Консультант) хусусийлаштириш бўйича консультант сифатида жалб этилган.
Консультант томонидан хусусийлаштириш жараёни доирасида ҳам маҳаллий, ҳам халқаро даражада кенг кўламли маркетинг ишлари амалга оширилди, жумладан инвестиция тизерлари салоҳиятли инвесторларга (investor sounding) юборилди.
Натижада инвесторлардан сотиб олиш бўйича қизиқиш тўғрисидаги 8 та аризалар (Express of Interest) келиб тушди.
Талабгорлар тўловга қобилиятлилик, хусусийлаштириш жараёнида иштирок этилишини тақиқлаши мумкин бўлган маъмурий, ҳакамлик ёки бошқа суд жараёнларининг йўқлиги ҳамда Европа Иттифоқи ва АҚШнинг, шунингдек йирик халқаро молия институтларининг санкциялари рўйхатига киритилмаганлиги юзасидан ўрганилган.
Талабгорларнинг 4 таси хусусийлаштириш жараёнининг кейинги босқичи – Мажбуриятга эга бўлган таклифлар (BO)ни тақдим этиш босқичига ўтди.
Ушбу босқичда талабгорлар билан Ахборотни ошкор этмаслик тўғрисидаги битим (NDA) имзоланиб, Консультант томонидан тайёрланган Корхонанинг молиявий, солиқ, ҳуқуқий ва экологик фаолияти юзасидан комплекс таҳлил (due diligence) ҳисоботлари жойланган виртуал маълумотлар хонаси (VDR)га кириш имконияти яратилди. Шу билан бирга, барча талабгорларга Корхонанинг бошқарув органи билан учрашувлар ташкил этиш ҳамда Корхона билан танишиш имконияти яратилди.
Қайд этиш жоизки, келажакда Корхона фаолиятини барқарор ривожланишини таъминлай оладиган ва ишлаб чиқариш жараёнларини тўлиқ давомийлигини шакллантиришга салоҳиятли бўлган “COMFORT ENGINEERING GROUP” МЧЖ келиб тушган таклифлар орасида энг юқори нарх таклифини билдирган ҳамда қўйилган талабларга тўлиқ жавоб берган.
Шу билан бирга, Харидорнинг таклифи консультант томонидан ҳисобланган Корхонанинг индикатив нархлар оралиғининг юқори қисмида жойлашган ҳамда Корхонанинг баҳоланган қийматидан юқори.
Бундан ташқари, Харидор Корхонанинг фаолият турини сақлаб қолиш билан бир қаторда, у томонидан маҳаллий автомобил саноати учун ишлаб чиқариладиган маҳсулотларни "General Motors" стандартларига ҳамда "OEM" талабларига мувофиқлигини таъминлаш бўйича "Ўзавтосаноат" АЖ билан яқин ҳамкорликда фаолиятини давом эттириш мажбуриятини олган.
Корхонани хусусийлаштириш натижалари Давлат активларини хусусийлаштириш ва хусусийлаштириш жараёнларини мувофиқлаштириш давлат комиссиясининг тегишли қарори билан маъқулланган
Маълумот учун: “COMFORT ENGINEERING GROUP” МЧЖ – 2009 йилда ташкил топилган бўлиб, автомобил саноати учун эҳтиёт қисмларни етказиб бериш ва ёрдамчи деталлар ишлаб чиқариш соҳасида кўп йиллик тажрибага эга бўлган корхона.

Достигнуто соглашение по приватизации 50,0% государственной доли в уставном капитале СП ООО «Уз-Донгжу Пэинт Компани»
Согласно соответствующим программам приватизации, Агентство госактивов по итогам приватизации 50,0% государственной доли в уставном капитале ООО СП “Уз-Донгжу Пэинт Компани” (далее – Предприятие), путем публичного приглашения к переговорам с привлечением профессионального консультанта сообщает, что ООО «COMFORT ENGINEERING GROUP» (далее – Покупатель) признано победителем торгов с покупной ценой 24 млрд сумов, инвестиционными обязательствами в размере 5 млн долларов США и созданием 200 новых рабочих мест.
В качестве консультанта по приватизации в данном процессе были задействованы международные компании Resolut и Dentons (далее – Консультант).
В рамках процесса приватизации Консультантом была проведена масштабная маркетинговая деятельность как на местном, так и на международном уровне, в том числе были разосланы инвестиционные тизеры инвесторам (Investor sounding).
В результате Консультантом были получены 8 заявок о выражении заинтересованности (Express of Interest) от инвесторов.
Поступившие заявки были изучены на предмет отсутствия неплатежеспособности, административного, арбитражного или иного судебного разбирательства, которое могло бы запретить заявителям участвовать в процессе приватизации, а также на предмет того, что они не включены в санкционный список Европейского Союза, США и крупных международных финансовых учреждений.
Далее, 4 заявителя прошли на следующий этап процесса приватизации – подачи Обязывающих предложений (BO). На данном этапе с заявителями было подписано Соглашение о неразглашении данных (NDA), а также предоставлена возможность ознакомиться с комплексными аналитическими отчетами (due diligence) по финансовой, налоговой, правовой и экологической деятельности Предприятия, подготовленные Консультантом и размещенными в виртуальной комнате данных (VDR). При этом всем заявителям была предоставлена возможность организовать встречи с руководством предприятия и ознакомиться с деятельностью предприятия.
Следует отметить, что ООО “COMFORT ENGINEERING GROUP”, способное обеспечить стабильное развитие деятельности общества в будущем и обладающее потенциалом для формирования полной продолжительности производственных циклов, полностью соответствовал установленным требованиям и выразил самое высокое ценовое предложение среди всех поступивших.
Вместе с тем, предложение Покупателя находится в верхнем пределе индикативного ценового диапазона Компании, рассчитанного международным консультантом, и превышает оценочную стоимость Предприятия.
Кроме того, Покупатель, помимо сохранения вида деятельности предприятия, принял обязательства по обеспечению соответствия выпускаемой им продукции для отечественной автомобильной промышленности стандартам «General Motors» и требования OEM, продолжая свою деятельность в тесном сотрудничестве с АО «Узавтосаноат».
Итоги приватизации Предприятия одобрены соответствующим решением Государственной комиссии по приватизации государственных активов и координации процессов приватизации.
Для справки: ООО «COMFORT ENGINEERING GROUP» - основано в 2009 году и имеет многолетний опыт поставок запасных частей для автомобильной промышленности и производства вспомогательных деталей.