Давлат активларини бошқариш соҳасидаги халқаро ҳамкорлик
Германия Федерал Молия вазирлиги ҳамда Давактив агентлиги ўртасида имзоланган ҳамкорлик меморандуми доирасида Ўзбекистон Республикасининг Олий Мажлиси Қонунчилик Палатаси, Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси, Вазирлар Маҳкамаси, Давактив агентлиги вакилларидан иборат делегация аъзолари жорий йилнинг 2-9 декабрь кунлари Германия Федератив Республикасида ташриф билан бўлдилар.
Мазкур мемонрандум доирасида Германия Федерал Молия вазирлиги техник кўмаги асосида жалб этилган экспертлар билан ҳамкорликда “Давлат мулкини бошқариш тўғрисида”ги ва “Акциядорлик жамиятлари ва акциядорларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида”ги Қонунлари ҳамда Корпоратив бошқарув кодекси ишлаб чиқилган.
Германия хусусийлаштириш жараёнларини ўтган давлат бўлиб, давлат тасарруфида қолган активларни бошқаришда катта тажрибага эга.
Германия Федерал Молия вазирлигининг Халқаро ҳамкорлик жамияти (GIZ) томонидан ташкил қилинган ушбу ташриф германиялик ҳамкорлар, шунингдек “Indecon consulting” компанияси экспертлари иштирокида жорий йил 9-11 октябрь кунлари Давактив агентлигида ўтказилган давлат активларини самарали бошқариш, корпоратив бошқарувнинг илғор тажрибалари ва хусусийлаштириш масалаларига бағишланган семинарларнинг мантиқий давоми бўлди.
Тадбир доирасида Ўзбекистон делегацияси вакиллари Германиянинг Федерал Молия вазирлиги, Германия халқаро ҳамкорлик жамияти (GIZ), Саксония Савдо ва Инвестиция департаменти фаолияти билан яқиндан танишдилар.
Шунингдек, “Deutsche Bahn”, “Volkswagen” ва “Toll collect” компанияларига ташриф буюрган ҳолда уларнинг фаолияти, корпоратив бошқарув тизимини ташкил этилганлиги ва трансформация жараёнлари бўйича истиқболдаги режалари ўрганилди.
Учрашувнинг марказий мавзуси бўлган Ўзбекистон Республикасининг “Акциядорлик жамиятлари тўғрисида”ги қонуни лойиҳаси давлат мулкини бошқариш сиёсатини юритувчи Федерал молия вазирлиги масъул ходимлари, Indecon consulting компанияси экспертлари билан биргаликда кенг муҳокама қилинди ҳамда давлат мулкини бошқариш соҳаси бўйича тажриба алмашилди.
Шу билан бирга, делегация аъзолари корпоратив бошқарув соҳасига кириб келаётган янги тенденциялар, жумладан CSR (корпоратив ижтимоий масъулият), ESG (экология, ижтимоий сиёсат ва корпоратив бошқарув), SDG (барқарор ривожланиш мақсадлари) тамойиллари, давлат активларини бошқаришда юқори даражада ҳисобдорлик ва шаффофликни таъминлаш, давлат ташкилотлари томонидан фойдаланишда бўлган кўчмас мулк объектларидан самарали фойдаланиш тажрибаси билан яқиндан танишиб чиқдилар.
Ташриф давомида келажакда давлат активларини бошқариш соҳасида энг яхши халқаро амалиётларни татбиқ этиб бориш, бу йўналишдаги қонунчиликни такомиллаштириш мақсадида Германия Федерал Молия вазирлиги билан мулоқотларни давом эттириш, шунингдек, Корпоратив бошқарув кодексининг янги таҳририни ҳамкорликда ишлаб чиқишга келишиб олинди.
Юқорида қайд этилган дўстона ва ҳамкорлик муносабатлари мамлакатимиз иқтисодиёти ўсишига, жумладан давлат иштирокидаги корхоналарнинг барқарор ривожланишида муҳим аҳамият касб этади.

Международное сотрудничество в сфере управления государственными активами
В рамках меморандума о сотрудничестве, подписанного между Федеральным министерством финансов Германии и Агентством госактивов, члены делегации, состоящей из представителей Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Администрации Президента Республики Узбекистан, Кабинета Министров и Агентства госактивов посетили Федеративную Республику Германия 2-9 декабря текущего года.
Исходя из данного меморандума совместно с экспертами, привлеченными при технической поддержке Федерального министерства финансов Германии, разработаны законы «Об управлении государственным имуществом» и «О защите прав акционерных обществ и акционеров», а также Кодекс корпоративного управления.
Германия – страна, прошедшая процессы приватизации и имеющая большой опыт управления государственными активами.
Данный визит, организованный Обществом по международному сотрудничеству (GIZ) Федерального министерства финансов Германии, стал логическим продолжением семинаров с участием немецких партнеров и экспертов компании Indecon consulting по эффективному управлению государственными активами, лучшим практикам корпоративного управления и приватизации, прошедших в Агентстве госактивов 9-11 октября текущего года.
В рамках мероприятия представители делегации Узбекистана ознакомились с деятельностью Федерального министерства финансов Германии, Немецкого общества по международному сотрудничеству (GIZ), Департамента торговли и инвестиций Саксонии.
Также в ходе посещения компаний «Deutsche Bahn», «Volkswagen» и «Tollcollect» была изучена их деятельность, построение системы корпоративного управления и дальнейшие планы относительно процессов трансформации.
Основной темой встречи стал проект закона Республики Узбекистан «Об акционерных обществах», который широко обсуждался совместно с должностными лицами Федерального министерства финансов, курирующего политику управления государственным имуществом, и экспертами компании Indecon consulting. Стороны также поделились опытом в сфере управления госимуществом.
При этом члены делегации были проинформированы о новых тенденциях, входящих в сферу корпоративного управления, включая принципы CSR (Корпоративная социальная ответственность), ESG (Экологическая, социальная политика и корпоративное управление), SDG (Цели устойчивого развития), обеспечивающие высокий уровень подотчетности и прозрачности в управлении государственными активами, а также ознакомились с опытом эффективного использования объектов недвижимости, используемых государственными организациями.
В ходе визита было решено внедрить лучший международный опыт в сфере управления государственными активами, продолжить диалог с Федеральным министерством финансов Германии с целью совершенствования законодательства в этом направлении, а также совместно разработать новую редакцию Кодекса корпоративного управления.
Вышеупомянутые дружественные отношения и сотрудничество важны для роста экономики нашей страны, в том числе устойчивого развития предприятий с государственным участием.