Давлат активларини бошқариш соҳасидаги халқаро ҳамкорлик
Германия Федерал Молия вазирлиги ҳамда Давактив агентлиги ўртасида имзоланган ҳамкорлик меморандуми доирасида Ўзбекистон Республикасининг Олий Мажлиси Қонунчилик Палатаси, Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси, Вазирлар Маҳкамаси, Давактив агентлиги вакилларидан иборат делегация аъзолари жорий йилнинг 2-9 декабрь кунлари Германия Федератив Республикасида ташриф билан бўлдилар.
Мазкур мемонрандум доирасида Германия Федерал Молия вазирлиги техник кўмаги асосида жалб этилган экспертлар билан ҳамкорликда “Давлат мулкини бошқариш тўғрисида”ги ва “Акциядорлик жамиятлари ва акциядорларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида”ги Қонунлари ҳамда Корпоратив бошқарув кодекси ишлаб чиқилган.
Германия хусусийлаштириш жараёнларини ўтган давлат бўлиб, давлат тасарруфида қолган активларни бошқаришда катта тажрибага эга.
Германия Федерал Молия вазирлигининг Халқаро ҳамкорлик жамияти (GIZ) томонидан ташкил қилинган ушбу ташриф германиялик ҳамкорлар, шунингдек “Indecon consulting” компанияси экспертлари иштирокида жорий йил 9-11 октябрь кунлари Давактив агентлигида ўтказилган давлат активларини самарали бошқариш, корпоратив бошқарувнинг илғор тажрибалари ва хусусийлаштириш масалаларига бағишланган семинарларнинг мантиқий давоми бўлди.
Тадбир доирасида Ўзбекистон делегацияси вакиллари Германиянинг Федерал Молия вазирлиги, Германия халқаро ҳамкорлик жамияти (GIZ), Саксония Савдо ва Инвестиция департаменти фаолияти билан яқиндан танишдилар.
Шунингдек, “Deutsche Bahn”, “Volkswagen” ва “Toll collect” компанияларига ташриф буюрган ҳолда уларнинг фаолияти, корпоратив бошқарув тизимини ташкил этилганлиги ва трансформация жараёнлари бўйича истиқболдаги режалари ўрганилди.
Учрашувнинг марказий мавзуси бўлган Ўзбекистон Республикасининг “Акциядорлик жамиятлари тўғрисида”ги қонуни лойиҳаси давлат мулкини бошқариш сиёсатини юритувчи Федерал молия вазирлиги масъул ходимлари, Indecon consulting компанияси экспертлари билан биргаликда кенг муҳокама қилинди ҳамда давлат мулкини бошқариш соҳаси бўйича тажриба алмашилди.
Шу билан бирга, делегация аъзолари корпоратив бошқарув соҳасига кириб келаётган янги тенденциялар, жумладан CSR (корпоратив ижтимоий масъулият), ESG (экология, ижтимоий сиёсат ва корпоратив бошқарув), SDG (барқарор ривожланиш мақсадлари) тамойиллари, давлат активларини бошқаришда юқори даражада ҳисобдорлик ва шаффофликни таъминлаш, давлат ташкилотлари томонидан фойдаланишда бўлган кўчмас мулк объектларидан самарали фойдаланиш тажрибаси билан яқиндан танишиб чиқдилар.
Ташриф давомида келажакда давлат активларини бошқариш соҳасида энг яхши халқаро амалиётларни татбиқ этиб бориш, бу йўналишдаги қонунчиликни такомиллаштириш мақсадида Германия Федерал Молия вазирлиги билан мулоқотларни давом эттириш, шунингдек, Корпоратив бошқарув кодексининг янги таҳририни ҳамкорликда ишлаб чиқишга келишиб олинди.
Юқорида қайд этилган дўстона ва ҳамкорлик муносабатлари мамлакатимиз иқтисодиёти ўсишига, жумладан давлат иштирокидаги корхоналарнинг барқарор ривожланишида муҳим аҳамият касб этади.

International co-operation in the field of state asset management
Within the framework of the memorandum on cooperation signed between the Federal ministry of finance of Germany and UzSAMA, members of the delegation that included representatives of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, the Presidential Administration of the Republic of Uzbekistan, the Cabinet of Ministers and UzSAMA visited the Federal Republic of Germany on 2-9 December this year.
As part of this memorandum, the laws "On state property management" and "On protection of rights of Joint stock companies and shareholders", as well as the Code of corporate governance have been drafted in cooperation with experts engaged on the basis of technical support of the Federal ministry of finance of Germany.
Germany is a country that has undergone privatisation processes and has extensive experience in managing state assets.
The current visit, organised by the Society for International Cooperation (GIZ) of the Federal ministry of finance of Germany, was a logical continuation of the seminars with the participation of German partners and experts of Indecon consulting on effective management of state assets, best practices of corporate governance and privatisation, held at UzSAMA on 9-11 October this year.
As part of the event, representatives of the Uzbek delegation familiarised with the activities of the Federal ministry of finance of Germany, the German Society for International Cooperation (GIZ), the Department of trade and investment of Saxony.
Also, during the visit to Deutsche Bahn, Volkswagen and Tollcollect companies, their activities, construction of corporate governance system and further plans regarding transformation processes were investigated.
The main topic of the meeting was the draft law of the Republic of Uzbekistan "On Joint Stock Companies", which was widely discussed together with officials of the Federal ministry of finance, which supervises the policy of state property management, and experts from Indecon consulting. The parties also shared their experience in the sphere of state property management.
At the same time, members of the delegation were informed about new trends in corporate governance, including the principles of CSR (Corporate Social Responsibility), ESG (Environmental, Social Policy and Corporate Governance), SDG (Sustainable Development Goals), which ensure a high level of accountability and transparency in the management of state assets, as well as learnt about the experience of effective use of property used by state organisations.
During the visit, it was decided to introduce the best international experience in the area of state asset management, to continue dialogue with the Federal ministry of finance of Germany in order to improve legislation in this area, and to jointly develop a new version of the Corporate Governance Code.
The above-mentioned friendly relations and co-operation are important for the growth of our country's economy, including the sustainable development of state-owned enterprises.