“Ўзбекистон шампани” АЖ устав капиталидаги 51,48 фоиз акциялар пакетини сотиш тўғрисида эълон
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021-йил 11-февралдаги “Давлат активларини хусусийлаштириш жараёнларини янада жадаллаштириш тўғрисида”ги ПФ–6167-сон Фармонига мувофиқ, Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги ҳузуридаги “UzAssets инвестиция компанияси” АЖ (кейинги ўринларда – UzAssets ёки Сотувчи) “Ўзбекистон шампани” АЖ (кейинги ўринларда – Компания ёки “Ўзбекистон шампани”) устав капиталидаги 51,48 фоиз акциялар пакетини рақобатга асосланган сотув жараёни орқали сотиш режасини эълон қилади (кейинги ўринларда – Битим ёки Сотув).
Мазкур Битим доирасида, халқаро миқёсда тан олинган консалтинг компанияларидан келиб тушган энг яхши таклифларни танлаб олиш орқали “Ўзбекистон шампани”ни хусусийлаштириш бўйича маслаҳатчи сифатида KPMG компанияси (кейинги ўринларда – Маслаҳатчи) танлаб олинган.
• “Ўзбекистон шампани” Тошкент шаҳрида жойлашган бўлиб, тиниқ ва кўпикли винолар, шунингдек ароқ маҳсулотлари ишлаб чиқариш билан шуғулланади;
• Ҳозирги ишлаб чиқариш қуввати - йилига 788 минг декалитр алкоголли ичимликлар, 2020 йилда қувватлардан фойдаланиш - 62%;
• Компания маҳсулотларининг асосий қисми ички бозорда сотилади. Маҳсулотларнинг бир қисми Ҳиндистон, Корея, Мўғулистонга экспорт қилинади;
• Компания ўзининг хом ашё базасига эга, шунингдек Португалия, Россия, Франциядан импорт қилинадиган хом ашёлардан фойдаланади;
• Компания ходимларининг умумий сони 200 кишидан ортиқ;
2020 йилги даромад 65,6 миллиард сўмни, соф фойда - 2,0 миллиард сўмни, капитал рентабеллиги 17,2 фоиздан ошди.
• “Ўзбекистон шампани” француз ҳамкорлар билан қўшма лойиҳани - хорижий мутахассисларни жалб қилган ҳолда кўпикли вино ишлаб чиқаришнинг классик усулини амалга оширмоқда;
• Компания қуйидаги коммуникацияларга эга: газ, сув, электр энергияси.
Қуйидаги ҳавола орқали Компания тўғрисида қўшимча ма’лумот олиш мумкин: www.champagne.uz
Биринчи босқичда Иштирокчиларга ўзбек, рус, ёки инглиз  тилларида (аризачининг ихтиёрига кўра, аммо рус ёки ўзбек тилларида тайёрланган хат инглиз тилидаги хат билан юборилиши лозим) тайёрланган хат шаклидаги Аризаларни Битимни амалга ошириш учун етарли молиявий ва бошқарув ресурслари мавжудлигини назарда тутувчи малака талабларига мувофиқлиги тўғрисидаги ҳужжатлар ёки шу малака талабларига мос келиши тўғрисидаги тасдиқ хати билан бирга тақдим этиш таклиф қилинади. Малака талабларининг тўлиқ рўйхати 1-иловада кўрсатиб ўтилган. Тасдиқ хати билан Ариза берилган ҳолда, тасдиқловчи ҳужжатлар Мажбурий таклифни тақдим этиш муддатидан кечиктирмасдан тақдим этилиши мумкин. Аризаларни 2021-йил 9-август куни Тошкент вақти билан соат 18:00 дан кечиктирмасдан қуйидаги электрон манзилларга юбориш лозим: a.mukhamatkulov@uz-assets.uzdkalazhanov@kpmg.kzannakireeva@kpmg.russandykbayeva@kpmg.kz.
Келиб тушган Аризаларни ўрганиш натижаларига кўра, Сотувчи, 2021-йил 12-августдан кечиктирмай, иккинчи босқичга – тижорат ва молиявий таклифларни кўриб чиқиш босқичига ўтказишга рухсат берилган иштирокчилар рўйхатини (Short-List) шакллантиради ва улар танлов натижалари тўғрисида шахсан хабардор қилинади.
Иккинчи босқич иштирокчиларига Ошкор этмаслик тўғрисидаги битимни (кейинги ўринларда - ОЭБ) 2021-йил 16-августдан кечиктирмасдан имзолаш таклиф қилинади. ОЭБ имзоланганидан сўнг иккинчи босқич иштирокчилари Сотув жараёни билан боғлиқ қўшимча тушунтиришлар ва Компаниянинг операцион фаолияти тавсифини, шунингдек молиявий маълумотлар ва Компаниянинг молиявий кўрсаткичлари прогнозларини ўз ичига олган ахборот меморандуми шаклидаги Компанияга оид ахборот материалларини олишади. Бундан ташқари, иштирокчиларга Компанияни қўшимча ўрганиш, шу жумладан Компаниянинг батафсил молиявий, ҳуқуқий, солиқ ва бошқа маълумотларини, шунингдек, Маслаҳатчи томонидан тайёрланган сотишдан олдинги ўрганиш натижаларини ўз ичига олган виртуал маълумотлар хонасига кириш имконияти берилади. Шунингдек, иштирокчиларга Компанияга ташриф буюриш ҳуқуқи берилади. Бундан ташқари, иккинчи босқич иштирокчиларига Олди-сотди шартномаси лойиҳаси (кейинги ўринларда – Шартнома) унга тузатишлар ва изоҳларни Мажбурий таклифлар билан биргаликда тақдим этиш учун берилади.
Компания тўғрисидаги маълумотларни ўрганиб чиққандан сўнг, иккинчи босқич иштирокчиларига Битимни амалга ошириш учун Мажбурий таклифни 2021-йил 9-сентябрдан кечиктирмасдан тақдим этиш сўралади. Музокаралар давомида нарх таклифи, Компанияни ривожлантириш бўйича Режа ва сотиб олиш-сотиш шартномасининг келишилган шартларини энг яхши комбинациясини таклиф қилган иштирокчи ғолиб деб эълон қилинади. Сотувчи ғолибни "Тошкент" Республика фонд биржаси қоидаларига ва Ўзбекистон Республикаси қонунчилигига биноан Битим тузишга таклиф қилади.
• Компанияни ривожлантириш бўйича Режани (бизнес консепциясини) тақдим этиш, шу жумладан Компания фаолиятининг асосий йўналишларини (вино ва ароқ маҳсулотларини ишлаб чиқариш) сақлаб назарда тутган ҳолда;
• Битимни, шунингдек Компаниянинг операцион фаолиятини ўз ва/ёки қарз маблағлари ҳисобидан молиялаштириш имконияти мавжудлигини тасдиқлаш;
• Харидорнинг таъсисчилари, бенефициарлари ва мансабдор шахслари:
• уларга нисбатан жиноий ишлар ва терговларнинг мавжуд эмаслигини тасдиқлаши;
• сохта тадбиркорлар ва банкротларнинг халқаро рўйхатларига, шунингдек, Ўзбекистон Республикасининг шу каби рўйхатларига киритилмаган бўлиши лозим.
• “Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштиришга, терроризмни молиялаштиришга ва оммавий қирғин қуролини тарқатишни молиялаштиришга қарши курашиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг 660-II-сонли Қонунига (2019 йил 15 январдаги таҳририда) риоя қилиш;
• Компания ходимлари олдидаги ижтимоий шарт-шароитларни амалдаги жамоавий шартномада кўрсатилганидан кам бўлмаган даражада бажаришга имконияти мавжудлиги ва тайёр бўлишлик;
• 12 ой давомида Компания ходимлар сонини Битим ёпилган кундаги Компаниянинг ходимлари сонидан кам бўлмаган даражада сақлаб туришга имконият мавжудлиги ва тайёр бўлишлик;
• “Акциядорлик жамиятлари ва акциядорларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикасининг 370-сонли Қонунининг (2014 йил 5 майдаги таҳририда) қолган акциялар эгаларига акцияларни бозор қийматида сотиб борасидаги таклифини эълон қилиш бўйича талабига риоя қилиш.

Объявление о продаже 51,48% пакета акций АО «Узбекистон Шампани»
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 11 февраля 2021 г. №УП–6167 «О мерах по дальнейшему ускорению процессов приватизации государственных активов», Инвестиционная компания АО «UzAssets» при Агентстве по управлению государственными активами Республики Узбекистан (далее — UzAssets или Продавец) объявляет о намерении продать долю в акционерном капитале АО «Узбекистон Шампани» (далее – Компания или Узбекистон Шампани) в размере 51,48%, путем конкурентного процесса продажи (далее – Сделка или Продажа).
В рамках данной Сделки, по итогам отбора наилучших предложений, полученных от международно-признанных консалтинговых компаний, в качестве консультанта по приватизации Узбекистон Шампани была выбрана компания KPMG (далее – Консультант).
• «Узбекистон Шампани» располагается в г. Ташкент, занимается производством тихих и игристых вин, а также водочной продукции;
• Текущие производственные мощности – 788 тыс. дал алкогольной продукции в год, загрузка мощностей в 2020 г. – 62 %;
• Основной объем выпускаемой продукции Компании реализуется на внутреннем рынке. Часть продукции экспортируется в Индию, Корею, Монголию;
• Компания обладает собственной сырьевой базой, а также использует импортное сырье из Португалии, России, Франции;
• Общая численность сотрудников Компании составляет более 200 человек;
• Выручка за 2020 г. составила 65,6 млрд сум, чистая прибыль – 2,0 млрд сум, рентабельность собственного капитала более 17,2 %.
• Узбекистон Шампани реализует совместный проект с французским партнером – реализация классического метода производства игристого вина с привлечением зарубежных специалистов;
Дополнительную информацию о Компании и можно получить по ссылке: www.champagne.uz
На первом этапе Участникам будет предложено подать заявку в форме письма (далее — Заявка), подготовленного на английском, русском или узбекском языках (на усмотрение заявителя, при этом письмо на русском или узбекском языке должно сопровождаться письмом на английском языке) вместе с письмом-заверением о соответствии квалификационным требованиям, включающим в себя наличие достаточных финансовых и управленческих ресурсов для осуществления Сделки. Полный перечень квалификационных требований приведен в Приложении 1. При этом подтверждающие документы могут быть предоставлены не позднее срока подачи Обязывающего предложения. Заявку необходимо отправить на электронные адреса: a.mukhamatkulov@uz-assets.uzdkalazhanov@kpmg.kzannakireeva@kpmg.russandykbayeva@kpmg.kz не позднее 18:00 по Ташкентскому времени 9 августа 2021 года.
По итогам изучения поданных Заявок, Продавец не позднее 12 августа 2021 года составит список Участников (Short-List), допущенных ко второму этапу – рассмотрение коммерческих и финансовых предложений, которые будут уведомлены о результатах отбора персонально.
Участникам второго этапа будет предложено подписать соглашение о конфиденциальности (далее – СОК) в срок не позднее 16 августа 2021 года. После подписания СОК участники второго этапа получат дальнейшие инструкции относительно процесса Продажи и информационные материалы о Компании в виде информационного меморандума, содержащего описание операционной деятельности Компании, а также финансовую информацию и прогнозы финансовых показателей Компании. Помимо этого, участникам будет предоставлена возможность проведения дальнейшего изучения (проведения должных проверок) в отношении Компании, включая доступ в виртуальную комнату данных, содержащую детальную финансовую, юридическую, налоговую и иную информацию Компании, а также результаты предпродажных должных проверок, подготовленных Консультантом. Также участникам будет предоставлено право посещения объектов Компании. Помимо этого, участникам второго этапа будет предоставлен Проект договора купли-продажи (далее – ДКП) для предоставления правок и комментариев к нему вместе с Обязывающими предложениями.
После рассмотрения информации о Компании участникам второго этапа будет предложено представить в срок не позднее 9 сентября 2021 года Обязывающее предложение на заключение Сделки. Участник, предложивший в ходе переговоров наилучшее сочетание ценового предложения, Плана по развитию Компании и согласованных условий договора купли-продажи, будет объявлен победителем. Продавец пригласит победителя к заключению Сделки в соответствии с правилами Республиканской фондовой биржи «Тошкент» и законодательством Республики Узбекистан.