“Ўзбекинвест” АЖ устав капиталидаги давлат улушини халқаро бозорларда хусусийлаштириш бўйича малакали профессионал консалтинг компаниясини жалб қилиш бўйича эълон
Тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Давактив агентлиги/Буюртмачи) Ўзбекинвест” АЖнинг устав капиталидаги 95,2 фоиз давлат акциялар пакетини (кейинги ўринларда – Актив) халқаро бозорларда оммавий савдолар орқали хусусийлаштирилишини ташкиллаштириш учун халқаро тажрибага эга малакали профессионал консалтинг компаниясини (кейинги ўринларда – Консультант) жалб этиш юзасидан танлов эълон қилади.
Консультант Активнинг тармоқ ҳамда индивидуал хусусиятларидан келиб чиққан ҳолда сотиш жараёнини (M&A) илғор хорижий тажриба асосида халқаро бозорларда амалга ошириши, шунингдек жаҳон етакчи бизнес нашрлари орқали халқаро маркетинг кампанияларини ташкиллаштириб, халқаро институционал ва салоҳиятли ишбилармон доира вакилларини жалб этиши лозим.
Барча қизиқиш билдирган талабгорлардан Таклиф тақдим этиш учун сўровномага (RfP) асосан тижорат таклифларини 2024 йил 16 август куни соат 18:00га (Тошкент вақти билан) қадар tender@davaktiv.uz электрон почтасига тақдим этишларини сўраймиз.
Талъат Юлдашевич Самандаров – Давлат актив агентлиги бошқарма бошлиғи
“Ўзбекинвест” АЖни халқаро бозорларда хусусийлаштириш бўйича консультантни жалб қилиш юзасидан таклиф тақдим этиш учун сўровнома (RfP)
Хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, “Ўзбекинвест” АЖнинг 95,2 фоиз улуши (кейинги ўринларда – Битим) халқаро бозорларда хусусийлаштирилиши белгиланган.
Сотиш жараёнлари “Ўзбекинвест” АЖнинг тармоқ ва индивидуал хусусиятларидан келиб чиқиб Ўзбекистон Республикаси қонунчилиги талаблари доирасида энг мақбул хорижий тажриба асосида ташкил этилиши лозим.
Буюртмачи тўғри қарор қабул қилиши учун Активни мустақил баҳолаш ишларини амалга оширади.
“Ўзбекинвест” АЖумумий суғурта соҳасининг барча 17 та класси бўйича юридик ва жисмоний шахсларга суғурта хизматларини кўрсатади.
2022 йил декабрь ойида “Moody’s Investors Service Ltd.” ташкилоти компаниянинг молиявий барқарорлик рейтингини “Барқарор” прогнози билан Bа3 даражасида тасдиқлади. Бу кўрсаткич Ўзбекистон банк-молия сектори тузилмалари орасида энг юқори ҳисобланади.
Ўзбекистон бўйлаб Тошкент шаҳри, вилоятлар ва Қорақалпоғистон Республикасида 14 та филиал, 200 дан ортиқ туман бўлимлари, улардан 26 та шаҳар бўлимлари, 800 нафардан ортиқ суғурта агентлари мавжуд.
Консультантлардан кутилаётган таклифлар тузилмаси ва уларга қўйиладиган талаблар.
а) Активни хусусийлаштириш шартлари ва жараёнини ташкиллаштириш бўйича консультантнинг келгусидаги ҳаракатлар кетма-кетлигини ва иш кўламини ўз ичига олган режаси. Консультантнинг тавсиялари ва таклифларига қисқа вақт ичида тегишли жавоб берилган тақдирда, хусусийлаштириш жараённинг давомийлиги бўйича хулосаси (10 баллгача);
в) Шу ва бошқа тоифадаги активлар доирасида тузилган битимлар юзасидан консультантларнинг иш тажрибаси тўғрисидаги маълумотлар, шунингдек, 2017 йил 1 январь кунидан бошлаб ҳозирги даврга қадар хорижий шу жумладан МДҲ минтақасидаги мандатлар тўғрисида маълумот (20 баллгача);
I. Суғурта хизматларини кўрсатиш соҳасидаги инвесторларнинг қизиқишини ўрганиш:
• соҳадаги институтционал инвесторлар, шу жумладан халқаро инвесторларнинг активни сотиб олишга бўлган қизиқишини ўрганиш асосида сотиш шакли, усули ва шартларини ишлаб чиқиш;
• амалга оширилган таҳлиллар асосида активнинг хусусийлаштириш жараёнларини халқаро бозорларда муваффақиятли ташкиллаштириш учун лозим бўлган чора-тадбирлар режаси ишлаб чиқилади.
• Активнинг инвестиция жозибадорлигини ошириш, энг илғор хорижий амалиётлар ва ўхшаш (аналог) активларнинг таҳлили асосида тузилма ва бошқарувни такомиллаштириш бўйича таклифлар;
• оптимал халқаро маркетинг стратегиясини ишлаб чиқиш, маркетинг материалларини тайёрлаш (тизер, инфо-меморандум, жараён хати (Process letter) ва бошқалар) ва инвесторлар, шу жумладан халқаро инвесторлар ўртасида ахборот материалларини тарқатиш орқали индивидуал мулоқот ўрнатиш;
• тайёрланган маркетинг материалларини, шу жумладан инвестиция видеолари, тарқатма материалларни тегишли нашрларда ҳамда жаҳон етакчи бизнес нашрларида чоп этиш;
• барча зарур ҳужжатларни, жумладан, битимнинг асосий шартларини (Term sheet), олди-сотди шартнома лойиҳасини тайёрлаш билан бирга сотиш жараёнида ҳамроҳлик қилиш;

Объявление о привлечении квалифицированной профессиональной консалтинговой компании для приватизации государственной доли в уставном капитале АО «Узбекинвест» на международных рынках
Согласно соответствующим программам приватизации, Агентство по управлению государственными активами (далее – «Агентство госактивов», «Заказчик»), объявляет конкурс по отбору квалифицированной профессиональной консалтинговой компании с международным опытом (далее – «Консультант») для организации приватизации через публичные торги 95,2% государственной доли в уставном капитале АО «Узбекинвест» (далее – «Актив») на международных рынках.
Консультант должен осуществлять процесс продаж (M&A) на международных рынках с учетом сетевых и индивидуальных особенностей Актива на основе передового зарубежного опыта, а также организовывать международные маркетинговые кампании через ведущие мировые деловые издания и привлекать представителей международных институциональных деловых кругов.
Всем заинтересованным заявителям предлагается подать свои предложения в соответствии с нижеприведенным Запросом на предоставление предложений (RfP) до 18:00 (Ташкентское время) 16 августа 2024 года на электронную почту tender@davaktiv.uz.
В случае подачи совместного (консорциум) коммерческого предложения должен быть указан главный консультант, который отвечает за координацию работы привлеченного партнера-консультанта и берет на себя ответственность.
Для получения дополнительной информации о данном процессе просим связаться нижеуказанным контактом:
Запрос на предоставление предложений для оказания услуг консультанта по приватизации АО «Узбекинвест» на международных рынках (RfP)
В соответствии с программами приватизации, предусмотрена приватизация 95,2% доли АО «Узбекинвест» (далее - Сделка) на международных рынках.
Процесс продажи должен быть организован согласно лучшей мировой практике в рамках требований законодательства Республики Узбекистан, с учетом отраслевой и индивидуальной специфики АО «Узбекинвест».
Для принятия внутреннего решения Заказчика, проводится независимая оценка Актива в соответствии с законодательством.
АО «Узбекинвест»оказывает страховые услуги юридическим и физическим лицам по всем 17 классам общего страхования.
В декабре 2022 года организация «Moody's Investors Service Ltd.» утвердила рейтинг финансовой устойчивости компании на уровне «Ba3» с прогнозом «Стабильный». Этот показатель является самым высоким среди структур банковско-финансового сектора Узбекистана.
Имеет 14 филиалов по всему Узбекистану, более 200 районных отделений, в том числе 26 городских, а также более 800 страховых агентов в городе Ташкенте, областях и Республике Каракалпакстан.
а) План консультанта по организации процесса международной приватизации Актива, включая последовательность дальнейших действий и объем работ. Заключение о продолжительности процесса приватизации при условии, что на рекомендации и предложения консультанта будут даны ответы в течение короткого периода времени (до 10 баллов);
е) Информация о наличии конфликта интересов. Демонстрация того, что Консультант обладает способностью обрабатывать потенциальные транзакции в ситуациях, которые могут привести к конфликтам, если Консультант участвует в этой сделке.
I. Исследование интереса инвесторов в сфере страховых услуг:
• разработка формы, способа и условий продажи на основе изучения заинтересованности институциональных инвесторов, в том числе международных инвесторов в приобретении Актива;
• на основе проведенного анализа разработка плана мероприятий, необходимых для успешной организации на международных рынках процессов приватизации Актива.
• предоставление предложений по повышению инвестиционной привлекательности Актива, совершенствованию корпоративной структуры и корпоративного управления на основе передового международного опыта и обзора сопоставимых компаний-аналогов;
• разработка оптимальной международной маркетинговой стратегии, маркетинговых материалов (тизер, информационный меморандум, процедурное письмо, и т.д.) и установление индивидуального диалога среди инвесторов, в том числе международных, путем распространения информационных материалов;
• публикация подготовленных маркетинговых материалов, в том числе инвестиционных видеороликов, раздаточных материалов в профильных изданиях и ведущих мировых деловых изданиях;
• сопровождение процесса продажи с подготовкой всей необходимой документации, в том числе основные условия сделки (Term sheet), проект договора купли-продажи;
(2) Если предложения консультантов оценены ниже 30 баллов на основании требований, указанных в пунктах «а», «в» и «г», оценочный балл, предусмотренный пунктом «б», не применяется.