“Фарғонаазот” АЖдаги давлат акциялар пакетини сотиш бўйича келишувга эришилди
Тегишли хусусийлаштириш дастурлари доирасида, Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Давактив агентлиги) “Фарғонаазот” АЖ (кейинги ўринларда – Корхона) устав капиталидаги 99,02 фоиз давлат акциялар пакетини хусусийлаштириш бўйича “Indorama Corporation Pte. Ltd” (Сингапур) компанияси (кейинги ўринларда – Инвестор) билан келишувга (кейинги ўринларда – Битим) эришилганлигини маълум қилади.
Хусусийлаштириш жараёнига Deloitte халқаро консалтинг компанияси етакчи консультант (кейинги ўринларда – Консультант), Халқаро Молия Корпорацияси (IFC) стратегик маслаҳатчи, KPMG халқаро консалтинг компанияси эса мустақил баҳоловчи сифатида жалб этилди.
Жараён Давактив агентлигининг расмий сайтларида ва ижтимоий тармоқларидаги каналларида ёритилди ва ахборот бериб борилди.
2021 йил декабрь ойида бошланган хусусийлаштириш жараёни доирасида, Консультант томонидан халқаро даражадаги кенг кўламли маркетинг ишлари амалга оширилди ҳамда инвестиция тизерлари Deloitte ва IFCнинг кенг тармоғи орқали салоҳиятли  хорижий инвесторларга (investor sounding) юборилди. Шунингдек, халқаро бизнес матбуот нашрларида, жумладан Financial Times газетасининг 2022 йил 27 июнь кунги махсус сонида мақолалар чоп этилди.
Натижада Консультантга Корхонани сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги 10 та аризалар (Express of Interest) келиб тушди. Келиб тушган барча аризалар эълондаги малака мезонларига мувофиқлиги, шу жумладан халқаро санкциялар рўйхатида йўқлиги бўйича таҳлил қилинди. Малакавий ўрганиш натижаларига кўра, 4 нафар талабгорлар аризалари мезонларга тўлиқ мос деб топилди ва кейинги босқичга ўтказилди.
Жараённинг дастлабки саралаш босқичидан муваффақиятли ўтган барча талабгорларга, Консультант томонидан тайёрланган Корхонанинг молиявий, солиқ, ҳуқуқий ва экологик фаолияти юзасидан комплекс таҳлил (due diligence) ҳисоботлари билан танишиш, Корхонага ташриф буюрган ҳолда  бошқарув органи билан учрашиш орқали Мажбуриятга эга бўлган таклифларини (Binding Offers) тайёрлаш имконияти яратилди.
Мажбуриятга эга бўлган таклифларни қабул қилиш натижасида, энг мақбул таклиф Indorama Corporation Pte. Ltd (Сингапур) томонидан тақдим этилди. Таклифга кўра сотиб олиш қиймати қарийиб 140 миллион АҚШ доллари (130 млн. АҚШ доллари ва 107 млрд. сўм)ни ташкил этади, шунингдек, Инвестор томонидан Корхонани модернизация қилиш учун 100 миллион АҚШ доллари миқдоридаги инвестиция киритиш мажбурияти олинади. Жараён натижасида эришилган нарх параметрлари Консультант томонидан ҳисобланган индикатив нархлар оралиғида жойлашган.
Deloitte ва Халқаро Молия Корпорацияси (IFC)нинг таҳлилларига кўра, жаҳон иқтисодиётидаги ноаниқлик, товар бозорларидаги турбулентлик ва глобал рецессиянинг юқори хавф-хатарлари юзага келган ҳозирги шароитда, нарх параметрларини ҳақли ва Ўзбекистон иқтисодиёти манфаатларига мувофиқлиги ҳисобланади. Шу билан бирга, минерал ўғитларнинг йирик халқаро ишлаб чиқарувчилардан бири бўлган Indorama Corporation Pte. Ltd., Корхона ишлаб чиқариш қувватларининг умумий эскириши бугунги кунда 80% дан ортиқ бўлган ҳозирги аҳволда уни мукаммал модернизация қилишга эришиши кутилмоқда.
Келишилган шартларга кўра, Инвесторнинг мажбуриятларига Корхонанинг барча жорий ижтимоий дастурларини сақлаб қолиниши, жумладан, ходимлар сонини ва иш ҳақларини қисқартирмаслик, ходимларнинг малакасини ошириш ҳамда замонавий экологик назорат тизимини ишлаб чиқиш киради.
Жорий йил 16 январь куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг Сингапурга давлат ташрифи арафасида Сингапурда ташкил этилган Бизнес-форумда “Фарғонаазот” АЖ устав капиталидаги 99,02 фоиз давлат акциялар пакети бўйича олди-сотди шартномасининг асосий шартлари (Term sheet) тўғрисидаги Келишув имзоланди.
Корхонани хусусийлаштириш натижалари Давлат мулкини сотишда тендер савдоларини ўтказиш бўйича давлат комиссиясининг тегишли қарори билан маъқулланган.
Битимни тўлиқ якунлаш учун, Корхонага ишлаб чиқариш мақсадлари лозим бўлган эҳтиёжларни, шу жумладан ишлаб чиқариладиган маҳсулотларнинг эркин бозорини йўлга қўйиш ва табиий газ таъминоти каби масалаларнинг норматив ҳуқуқий ечимини таъминлаш зарур бўлади.
Давактив агентлиги хусусийлаштириш жараёнида иштирок этган барча талабгорларга, шунингдек, хусусийлаштириш бўйича консультант Deloitte компаниясига ва стратегик маслаҳатчи Халқаро Молия Корпорациясига ўз миннатдорчилигини билдиради.
Indorama Corporation тўғрисида қисқача маълумот
Indorama Corporation – 38 та мамлакатларида 160 дан ортиқ ишлаб чиқариш майдонларига эга халқаро саноат конгломератидир. Indorama минерал ўғитлар, полимерлар, саноат кимёвий моддалари, толалар, тўқимачилик маҳсулотлари, қишлоқ хўжалиги ва тиббий қўлқоплар ишлаб чиқариш бўйича дунёнинг етакчи компанияларидан бўлиб, 45 мингдан зиёд ходимларга эга. Компания 2010 йилдан буён Ўзбекистонга фаол сармоя киритиб, тўқимачилик, қишлоқ хўжалиги ва ўғит ишлаб чиқариш соҳаларидаги лойиҳаларни ривожлантириб келмоқда ҳамда мазкур лойиҳаларда 3000 дан зиёд маҳаллий ишчилар меҳнат қилмоқда.

Достигнуто соглашение по продаже государственного пакета акций в уставном капитале АО «Ферганаазот»
В рамках соответствующих программам приватизации, Агентство по управлению государственными активами Республики Узбекистан (далее - «Агентство госактивов») сообщает о достижении соглашения по реализации 99.02% государственного пакета акций (далее - «Сделка») в уставном капитале АО «Ферганаазот» (далее - «Предприятие») с международной компанией Indorama Corporation Pte. Ltd (Сингапур) (далее - «Покупатель»).
В качестве ведущего консультанта к процессу приватизации была привлечена международная консалтинговая компания Deloitte (далее – «Консультант»), в качестве стратегического консультанта – Международная финансовая корпорация (IFC), в качестве независимого оценщика – международная консалтинговая компания KPMG.
Процесс приватизации Предприятия освещался на официальном сайте и в социальных сетях Агентства госактивов, также регулярно предоставлялась соответствующая информация.
В рамках процесса приватизации, начавшемся в декабре 2021 года, Консультантом была проведена активная маркетинговая деятельность на международном уровне, включая рассылку инвестиционного тизера (investor sounding) потенциальным международным инвесторам широкой сети Deloitte и IFC. Также были опубликованы специальные статьи в международной деловой прессе, в том числе спецвыпуск издательства Financial Times от 27 июня 2022 года.
В результате Консультантом было получено 10 заявок о выражении заинтересованности (Express of Interest) по покупке Предприятия. Все поступившие заявки были изучены на предмет их соответствие объявленным квалификационным критериям, включая отсутствие в международных санкционных списках. По итогам квалификационного отбора, заявки от 4 претендентов были признаны полностью соответствующими критериям и допущены на следующий этап.
Всем претендентам, прошедшим квалификацию была представлена возможность ознакомиться с комплексными аналитическими отчетами по финансовой, налоговой, правовой и экологической деятельности Предприятия (due diligence), подготовленными Консультантом, а также предоставлено возможность с посещением организовать встречи с менеджментом Предприятия и подготовить свои обязывающие предложения (Binding Offers).
По итогам cбора Обязывающих предложений, наилучшее предложение было предоставлено Indorama Corporation Pte. Ltd (Сингапур). В соответствии с предложением выкупная стоимость составила 140 млн. долларов (130 млн долларов и 107 млрд сум), при этом Инвестор также берет на себя внесение в виде инвестиционных обязательств в размере 100 млн. долларов по модернизации Предприятия. Достигнутые ценовые параметры по итогам процесса приватизации находятся в пределах индикативного диапазона стоимости, рассчитанного Консультантом.
На основе анализа, проведенного с привлечением Deloitte и Международной финансовой корпорации (IFC), считается, что в текущих условиях неопределенности в мировой экономике, турбулентности на товарных рынках и высоких рисках глобальной рецессии, ценовые параметры Сделки являются обоснованными и соответствуют интересам экономики Узбекистана. При этом ожидается что, Indorama Corporation Pte. Ltd. являясь одним из крупнейших международных производителей минеральных удобрений способна провести полную модернизацию Предприятия, общий износ производственных мощностей которого в настоящее время составляет более 80%.
В соответствии с согласованными условиями, обязательства Инвестора также включают сохранение всех действующих социальных программ Предприятия, сохранение численности и уровня заработной планы работников, организацию обучения сотрудников, а также разработку программы современного экологического контроля.
Соглашение об основных условиях договора купли-продажи (Term sheet) 99.02% государственного пакета акций в уставном капитале АО «Ферганаазот» подписано Сторонами 16 января текущего года в рамках Бизнес-форума в Сингапуре, организованного накануне государственного визита Президента Республики Узбекистан  в Республику Сингапур.
Итоги процесса приватизации одобрены соответствующим решением Государственной комиссии по проведению тендерных торгов при продаже государственного имущества.
Полное закрытие Сделки будет завершено по итогам решения вопросов по обеспечению поставки природного газа и создание свободного рынка для выпускаемой им продукции с урегулированим нормы в соответствующих нормативно правовых актах.
Агентство госактивов выражает благодарность всем претендентам, принявшим участие в процессе приватизации, а также консультанту по приватизации Deloitte и стратегическому консультанту IFC.
Краткая информация об Indorama Corporation
Indorama Corporation — международный промышленный конгломерат с более чем 160 производственными площадками в 38 странах. Indorama является одним из ведущих мировых производителей удобрений, полимеров, промышленных химикатов, волокон, текстиля, сельскохозяйственных и медицинских перчаток с более чем 45 000 сотрудников. Компания активно инвестирует в Узбекистан с 2010 года, и развивает проекты в сфере текстиля, сельского хозяйства и производства удобрений, на которых работают более 3000 местных сотрудников.