“Фарғонаазот” АЖдаги давлат акциялар пакетини сотиш бўйича келишувга эришилди
Тегишли хусусийлаштириш дастурлари доирасида, Ўзбекистон Республикаси Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Давактив агентлиги) “Фарғонаазот” АЖ (кейинги ўринларда – Корхона) устав капиталидаги 99,02 фоиз давлат акциялар пакетини хусусийлаштириш бўйича “Indorama Corporation Pte. Ltd” (Сингапур) компанияси (кейинги ўринларда – Инвестор) билан келишувга (кейинги ўринларда – Битим) эришилганлигини маълум қилади.
Хусусийлаштириш жараёнига Deloitte халқаро консалтинг компанияси етакчи консультант (кейинги ўринларда – Консультант), Халқаро Молия Корпорацияси (IFC) стратегик маслаҳатчи, KPMG халқаро консалтинг компанияси эса мустақил баҳоловчи сифатида жалб этилди.
Жараён Давактив агентлигининг расмий сайтларида ва ижтимоий тармоқларидаги каналларида ёритилди ва ахборот бериб борилди.
2021 йил декабрь ойида бошланган хусусийлаштириш жараёни доирасида, Консультант томонидан халқаро даражадаги кенг кўламли маркетинг ишлари амалга оширилди ҳамда инвестиция тизерлари Deloitte ва IFCнинг кенг тармоғи орқали салоҳиятли  хорижий инвесторларга (investor sounding) юборилди. Шунингдек, халқаро бизнес матбуот нашрларида, жумладан Financial Times газетасининг 2022 йил 27 июнь кунги махсус сонида мақолалар чоп этилди.
Натижада Консультантга Корхонани сотиб олиш бўйича қизиқиш билдириш тўғрисидаги 10 та аризалар (Express of Interest) келиб тушди. Келиб тушган барча аризалар эълондаги малака мезонларига мувофиқлиги, шу жумладан халқаро санкциялар рўйхатида йўқлиги бўйича таҳлил қилинди. Малакавий ўрганиш натижаларига кўра, 4 нафар талабгорлар аризалари мезонларга тўлиқ мос деб топилди ва кейинги босқичга ўтказилди.
Жараённинг дастлабки саралаш босқичидан муваффақиятли ўтган барча талабгорларга, Консультант томонидан тайёрланган Корхонанинг молиявий, солиқ, ҳуқуқий ва экологик фаолияти юзасидан комплекс таҳлил (due diligence) ҳисоботлари билан танишиш, Корхонага ташриф буюрган ҳолда  бошқарув органи билан учрашиш орқали Мажбуриятга эга бўлган таклифларини (Binding Offers) тайёрлаш имконияти яратилди.
Мажбуриятга эга бўлган таклифларни қабул қилиш натижасида, энг мақбул таклиф Indorama Corporation Pte. Ltd (Сингапур) томонидан тақдим этилди. Таклифга кўра сотиб олиш қиймати қарийиб 140 миллион АҚШ доллари (130 млн. АҚШ доллари ва 107 млрд. сўм)ни ташкил этади, шунингдек, Инвестор томонидан Корхонани модернизация қилиш учун 100 миллион АҚШ доллари миқдоридаги инвестиция киритиш мажбурияти олинади. Жараён натижасида эришилган нарх параметрлари Консультант томонидан ҳисобланган индикатив нархлар оралиғида жойлашган.
Deloitte ва Халқаро Молия Корпорацияси (IFC)нинг таҳлилларига кўра, жаҳон иқтисодиётидаги ноаниқлик, товар бозорларидаги турбулентлик ва глобал рецессиянинг юқори хавф-хатарлари юзага келган ҳозирги шароитда, нарх параметрларини ҳақли ва Ўзбекистон иқтисодиёти манфаатларига мувофиқлиги ҳисобланади. Шу билан бирга, минерал ўғитларнинг йирик халқаро ишлаб чиқарувчилардан бири бўлган Indorama Corporation Pte. Ltd., Корхона ишлаб чиқариш қувватларининг умумий эскириши бугунги кунда 80% дан ортиқ бўлган ҳозирги аҳволда уни мукаммал модернизация қилишга эришиши кутилмоқда.
Келишилган шартларга кўра, Инвесторнинг мажбуриятларига Корхонанинг барча жорий ижтимоий дастурларини сақлаб қолиниши, жумладан, ходимлар сонини ва иш ҳақларини қисқартирмаслик, ходимларнинг малакасини ошириш ҳамда замонавий экологик назорат тизимини ишлаб чиқиш киради.
Жорий йил 16 январь куни Ўзбекистон Республикаси Президентининг Сингапурга давлат ташрифи арафасида Сингапурда ташкил этилган Бизнес-форумда “Фарғонаазот” АЖ устав капиталидаги 99,02 фоиз давлат акциялар пакети бўйича олди-сотди шартномасининг асосий шартлари (Term sheet) тўғрисидаги Келишув имзоланди.
Корхонани хусусийлаштириш натижалари Давлат мулкини сотишда тендер савдоларини ўтказиш бўйича давлат комиссиясининг тегишли қарори билан маъқулланган.
Битимни тўлиқ якунлаш учун, Корхонага ишлаб чиқариш мақсадлари лозим бўлган эҳтиёжларни, шу жумладан ишлаб чиқариладиган маҳсулотларнинг эркин бозорини йўлга қўйиш ва табиий газ таъминоти каби масалаларнинг норматив ҳуқуқий ечимини таъминлаш зарур бўлади.
Давактив агентлиги хусусийлаштириш жараёнида иштирок этган барча талабгорларга, шунингдек, хусусийлаштириш бўйича консультант Deloitte компаниясига ва стратегик маслаҳатчи Халқаро Молия Корпорациясига ўз миннатдорчилигини билдиради.
Indorama Corporation тўғрисида қисқача маълумот
Indorama Corporation – 38 та мамлакатларида 160 дан ортиқ ишлаб чиқариш майдонларига эга халқаро саноат конгломератидир. Indorama минерал ўғитлар, полимерлар, саноат кимёвий моддалари, толалар, тўқимачилик маҳсулотлари, қишлоқ хўжалиги ва тиббий қўлқоплар ишлаб чиқариш бўйича дунёнинг етакчи компанияларидан бўлиб, 45 мингдан зиёд ходимларга эга. Компания 2010 йилдан буён Ўзбекистонга фаол сармоя киритиб, тўқимачилик, қишлоқ хўжалиги ва ўғит ишлаб чиқариш соҳаларидаги лойиҳаларни ривожлантириб келмоқда ҳамда мазкур лойиҳаларда 3000 дан зиёд маҳаллий ишчилар меҳнат қилмоқда.

Agreement on sale of the state-owned shares in equity capital of Ferganaazot JSC
Under the current privatization programs, the State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan (the UzSAMA) reports it reached an agreement on sale of 99.02% state-owned shares (the Transaction) in equity capital of Ferganaazot JSC (the Company) with the international company Indorama Corporation Pte. Ltd (Investor).
Deloitte (Advisor) works as leading financial advisor of the Transaction, the International Finance Corporation (IFC) supports as strategic advisor, while KPMG conducts inpedendent valuation of the Company.
Throughout the duration of the project, the privatization process was regularly covered on the official website and social networks of the UzSAMA.
As part of the privatization process, which started in December 2021, the Advisor conducted extensive market sounding, distributing investment teasers to potential international investors throughout wide network of Deloitte and IFC. The market sounding also included publications in the international business media, including a special edition of the Financial Times dated June 27, 2022.
As a result of the market sounding, 10 Express of Interests were received. All the received applications were further reviewed for compliance with the announced qualification criteria, including absence in the international sanctions lists. Based on qualification results 4 applicants were recognized as fully compliant with the qualification criteria and accepted for the next stage of the process.
Onwards, the qualified applicants were given the opportunity to conduct their own due diligence of the Company, to review analytical reports on financial, tax, legal and environmental issues, prepared by the Advisor, to meet with the management of the Company and prepare their Binding Offers.
As a result of Binding Offer process, the best offer was submitted by Indorama Corporation Pte. Ltd (Singapore). The submitted purchase price amounts 140 million USD ($130 million USD plus 107 billion UZS) besides Investor’s investment obligations of 100 million USD for modernization of the Company. The submitted purchase price terms fairly correspond to indicative value range initially assessed by the Advisor and independent valuation.
Based on the analysis conducted with the involvement of Deloitte and IFC, there is every reason to believe that in the current situation of uncertainty in the global economy, turbulence in commodity markets and high risks of global recession, the submitted terms of  the Transaction are fairly reasonable and meet the interests of the economy of Uzbekistan. The UzSAMA also expects that Indorama Corporation Pte. Ltd. as one of the largest international producers of mineral fertilizers is capable to conduct deep modernization of the Company, which production assets depreciation level currently exceeds 80%.
The terms of the Transaction also include the Investor’s obligation to retain all ongoing social programs of the Company, keep headcount and wages, arrange qualification training for the Company’s employees, as well as the develop a modern environmental monitoring program.
The parties signed Term sheet of the Transaction on sale of 99.02% state block of shares in equity capital of Ferganaazot JSC on January 16 2023, at Uzbekistan-Singapore Business Forum organized on the eve of the state visit of the President of the Republic of Uzbekistan to Singapore.
The results of the privatization process were approved by the relevant decision of the State Commission for conducting tenders for the sale of state property.
Full closure of the Transaction will include essential amendments to current legislative acts, including guarantees of natural gas supply and free trade conditions for domestic market.
The UzSAMA expresses its honest gratitude to all applicants which participated in the privatization process, as well as to Deloitte and IFC for their advisory support.
About Indorama Corporation
Indorama Corporation is an international industrial conglomerate with more than 160 manufacturing facilities in 38 countries. Indorama is one of the world's leading manufacturers of fertilizers, polymers, industrial chemicals, fibres, textiles, agricultural and medical gloves with over 45,000 employees. The company has been actively investing in Uzbekistan since 2010, and is developing projects in textiles, agriculture and fertilizer production with more than 3,000 local employees.