Давлат активларини бошқариш агентлиги Давлат иштирокидаги корхоналар натижадорлиги тўғрисидаги йиғма ҳисоботини Олий Мажлис Қонунчилик палатасига тақдим қилди
Ошкоралик ва ҳисобдорликнинг илғор стандартлари давлат корхоналари самарадорлиги ва қийматини ошириш ҳамда инвестицияларни жалб этишда муҳим аҳамият касб этади.
Шу боис, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 6 июлдаги ПФ-6257-сон Фармони билан тасдиқланган Коррупцияга қарши курашиш бўйича 2021-2022 йилларга мўлжалланган Давлат дастури ва Вазирлар Маҳкамасининг 2021 йил 29 мартдаги 166-сон қарори билан тасдиқланган Давлат иштирокидаги корхоналарни бошқариш ва ислоҳ қилиш стратегиясида Давлат активларини бошқариш агентлигига ҳар йили давлат иштирокидаги корхоналарнинг фаолияти натижадорлиги ва давлат мулкидан фойдаланиш ҳолати тўғрисидаги ҳисоботни Олий Мажлис Қонунчилик палатасига тақдим этиш амалиётини жорий этиш топширилган.
Шунга кўра, жорий йилнинг 15 сентябрь куни Давлат активларини бошқариш агентлигининг Давлат иштирокидаги корхоналарнинг 2021 йилдаги фаолияти натижадорлиги ва давлат мулкидан фойдаланиш ҳолати тўғрисидаги илк йиғма ҳисоботи Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг Бюджет ва иқтисодий ислоҳотлар қўмитасида эшитилди.
Таъкидлаш жоизки, йиғма ҳисобот шакли Халқаро молия институтлари (Европа тикланиш ва тараққиёт банки, Жаҳон банки, Осиё тараққиёт банки) ва ҳорижий экспертлар билан ҳамкорликда корпоратив бошқарувнинг илғор халқаро тажрибасига, хусусан Швеция, Норвегия, Финляндия, Янги Зеландия, Латвия давлатларининг ҳисоботларига асосланган ҳолда ишлаб чиқилган.
Ҳисобот давлат корхоналари тўғрисидаги йиллик жамланган маълумот бўлиб, уларнинг бошқарув тузилмаси, фаолияти натижалари, молиявий ривожланиши ва ҳисобот йилидаги муҳим воқеалар тўғрисидаги маълумотларни қамраб олган. Шунингдек, давлат иштирокидаги корхоналар ҳақидаги маълумотлардан ташқари, умуман Давактив агентлиги фаолияти, давлат мулкини бошқариш ва хусусийлаштириш жараёнлари ҳақидаги муҳим маълумотлар ёритилган.
Хусусан, 2022 йил 1 январь ҳолатига давлат иштирокидаги корхоналар сони 2 144 тани ташкил қилган, шундан 231 таси акциядорлик жамияти, 871 таси масъулияти чекланган жамият, 1 042 таси давлат унитар корхонаси шаклида, буларга 72 та вазирлик ва идора эгалик қилган.
2021 йилда корхоналарнинг жами даромадлари 287,5 трлн. сўмни ташкил қилиб, 32,1 трлн.сўм соф фойда кўрган, шу билан бирга 335 та корхона ўз фаолиятини 8,9 трлн.сўм зарар билан якунлаган. Корхоналар томонидан давлат бюджетига 52,7 трлн. сўм солиқ ва 13,9 трлн. сўм дивиденд (ажратма) тўланган бўлиб, давлат бюджети даромадининг 40,5 фоизини ташкил қилган.
Давлат иштирокидаги корхоналарда жами 575,6 минг нафар ходим фаолият юритиб, улар жами банд аҳолининг 4,2 фоизини ташкил қилди.
Шу билан бирга, ҳисоботда Давлат иштирокидаги корхоналарни бошқариш ва ислоҳ қилиш Стратегияси билан белгиланган топшириқлар ижроси тўғрисида маълумотлар келтирилган.
Давлат иштирокидаги корхоналарнинг фаолияти натижадорлиги ва давлат мулкидан фойдаланиш ҳолати тўғрисидаги йиғма ҳисобот ҳар йили Олий Мажлис Қонунчилик палатасига тақдим этиб борилади.

Агентство по управлению государственными активами представило сводный отчет о деятельности предприятий с государственным участием Законодательной палате Олий Мажлиса
Современные стандарты прозрачности и подотчетности играют важную роль в повышении инвестиционной привлекательности и эффективности предприятий с государственным участием.
В этой связи, в соответствии с поручениями, предусмотренными Государственной программой по борьбе с коррупцией на 2021-2022 годы, (утв. Указом Президента Республики Узбекистан от 06.07.2021 г. №УП-6257), а также Стратегией управления и реформирования предприятий с государственным участием, (утв. Постановлением Кабинета Министров от 29.03.2021 г. №166) Агентству по управлению государственными активами поручено внедрить в практику ежегодное предоставление отчета о результатах деятельности предприятий с государственным участием и использовании государственного имущества в Законодательную Палату Олий Мажлиса.
В этой связи, 15 сентября текущего года Агентство по управлению государственными активами представило свой первый сводный отчет о результатах деятельности государственных предприятий и использовании государственного имущества в 2021 году Комитету по вопросам бюджета и экономических реформ Законодательной палаты Олий Мажлиса.
Следует отметить, что форма сводного отчета была разработана в сотрудничестве с Международными финансовыми институтами (Всемирный банк, Европейский банк реконструкции и развития, Азиатский банк развития) и зарубежными экспертами, на основе передового международного опыта корпоративного управления, в частности, отчетности Швеции, Норвегии, Финляндии, Новой Зеландии и Латвии.
Отчет представляет собой  ежегодную агрегированную информацию  о предприятиях с государственным участием, в том числе системе управления, результатах деятельности, финансовом развитии и важных событиях, произошедших в отчетном году. Также, помимо информации о предприятиях с государственным участием в отчете представлена информация о  деятельности Агентства по госактивам,  в том числе в части приватизации и управления государственным имуществом.
Так, по состоянию на 1 января 2022 года количество предприятий с государственным участием составляло 2 144, из них 231 акционерное общество, 871  общество с ограниченной ответственностью, 1 042 государственных унитарных предприятия, владельцами которых выступают 72  министерства и ведомства.
В 2021 году общий доход предприятий составил 287,5 трлн. сум, чистая прибыль 32,1 трлн. сумов, тем не менее, 335 предприятий завершили свою деятельность с убытком в размере 8,9 трлн. сумов. В государственный бюджет уплачены 52,7 трлн. сум в виде налогов и 13,9 трлн. сум дивидендов, что составило 40,5 процентов доходов государственного бюджета.
Количество сотрудников, работавших в предприятиях с государственным участием в отчетном году составило 575,6 тыс. человек или 4,2 процентов от общей численности занятого населения.
Помимо этого, в отчете содержится  информация о выполнении  задач, предусмотренных  Стратегией управления и реформирования государственных предприятий.
Сводный отчет о деятельности государственных предприятий и использовании государственного имущества будет ежегодно представляться в Законодательную палату Олий Мажлиса.