9 декабрь - Халқаро коррупцияга қарши курашиш куни муносабати билан семинар ўтказилди
Давлат активларини бошқариш агентлигида “9 декабрь – Xалқаро коррупцияга қарши курашиш куни” муносабати билан “Биз - коррупция ва унинг келтириб чиқариш сабабларига қарши бирга курашамиз” бош шиори остида “Ўзбекистон Республикасида коррупцияга қарши кураш соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар ва Коррупцияга қарши курашаш агентилигининг шу соҳадаги ваколатлари” тўғрисида маълумот олиш мақсадида Агентликнинг Коррупциянинг олдини олиш ва “комплаенс-назорат” тизимини жорий этиш бошқармаси етакчи инспектори Самандарова Нодира Керимбаевна иштирокида семинар бўлиб ўтди.
Семинарда Ўзбекистон Республикасининг коррупцияга қарши курашиш соҳасида бир қатор халқаро ташкилотлар билан амалга оширилган ҳамкорлик, халқаро рейтинглар, коррупцияга қарши кураш борасида иқтисодий ривожланган давлатлар тажрибаси ва самарали бошқарув, мутаносиблик, шаффофлик ва барқарорлик принциплари ҳақида сўз олиб борилди.
Шу ўринда, Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан “Биз-коррупция ва унинг келтириб чиқариш сабабларига қарши бирга курашамиз” бош шиор остида бир қатор ишлар амалга оширилганлиги тўғрисида тўхталиб ўтилди.
Давлат хизматларини кўрсатишда бюрократизм, сансалорлик ва бошқа маъмурий тўсиқларни бартараф этиш, эскирган ва замон талабларига мос келмайдиган тартиб-таомилларни тубдан қисқартиришга қаратилган ишлар борасида, Давактив агентлиги томонидан кўрсатилаётган жами 14 турдаги давлат хизматларидан бугунги кунга келиб 13 таси тўлиқ рақамлаштирилганлиги таъкидланди.
Шунингдек, Норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг ва улар лойиҳаларининг коррупцияга қарши экспертизадан ўтказиш бўйича 2023 йилнинг июнь ойида Адлия вазирлигига киритилган норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларнинг коррупциядан холи қонунчилик тамойили асосида ишлаб чиқилганлиги таҳлил қилиниб, Давактив агентлигининг коррупцияга қарши экспертизани амалга ошириш соҳасидаги фаолияти 54 та вазирлик ва идоралар кесимида 88 фоиз натижа билан аъло баҳоланганлиги эслатиб ўтилди.
Тадбир давомида Давактив агентлиги ходимлари ўзининг қизиқтирган саволлари билан қизғин иштирок этиб, саволларга аниқ мисоллар орқали жавоблар олинди.

A seminar was held in relation with 9 December - International Anti-Corruption Day
On the occasion of "December 9 - International Anti-Corruption Day" in the State Assets Management Agency under the slogan "Let's fight corruption and its causes together" in order to provide information on "Implemented reforms in the fight against corruption in the Republic of Uzbekistan and the authority of the Anti-Corruption Agency in this area" a seminar was held with the participation of Samandarova Nodira Kerimbaevna, Leading Inspector of the Corruption Prevention and Compliance Control Department of the Agency.
The seminar discussed cooperation of the Republic of Uzbekistan with a number of international organizations in the fight against corruption, international ratings, experience of economically developed countries in the fight against corruption, as well as the principles of good governance, proportionality, transparency and stability.
It was noted that the State Asset Management Agency has carried out a number of activities under the slogan "We will fight corruption and its causes together".
It was noted that due to the work aimed at eliminating bureaucracy, censorship and other administrative obstacles in the provision of public services, radical reduction of outdated and incompatible procedures, as of today 13 out of 14 types of public services provided by the State Assets Management Agency have been fully digitized.
Also, as part of the anti-corruption examination of legal and regulatory documents and their drafts, it was analyzed that the legal and regulatory documents submitted to the Ministry of Justice in June 2023 were developed based on the principle of "corruption-free legislation" and in the field of anti-corruption examination of 54 ministries and agencies, it was noted that the activities of the State Assets Management Agency were rated "excellent" with a result of 88 percent.
During the event, the employees of the State Assets Management Agency actively participated, asking interesting questions, which were answered with concrete examples.