9 декабрь - Халқаро коррупцияга қарши курашиш куни муносабати билан семинар ўтказилди
Давлат активларини бошқариш агентлигида “9 декабрь – Xалқаро коррупцияга қарши курашиш куни” муносабати билан “Биз - коррупция ва унинг келтириб чиқариш сабабларига қарши бирга курашамиз” бош шиори остида “Ўзбекистон Республикасида коррупцияга қарши кураш соҳасида амалга оширилаётган ислоҳотлар ва Коррупцияга қарши курашаш агентилигининг шу соҳадаги ваколатлари” тўғрисида маълумот олиш мақсадида Агентликнинг Коррупциянинг олдини олиш ва “комплаенс-назорат” тизимини жорий этиш бошқармаси етакчи инспектори Самандарова Нодира Керимбаевна иштирокида семинар бўлиб ўтди.
Семинарда Ўзбекистон Республикасининг коррупцияга қарши курашиш соҳасида бир қатор халқаро ташкилотлар билан амалга оширилган ҳамкорлик, халқаро рейтинглар, коррупцияга қарши кураш борасида иқтисодий ривожланган давлатлар тажрибаси ва самарали бошқарув, мутаносиблик, шаффофлик ва барқарорлик принциплари ҳақида сўз олиб борилди.
Шу ўринда, Давлат активларини бошқариш агентлиги томонидан “Биз-коррупция ва унинг келтириб чиқариш сабабларига қарши бирга курашамиз” бош шиор остида бир қатор ишлар амалга оширилганлиги тўғрисида тўхталиб ўтилди.
Давлат хизматларини кўрсатишда бюрократизм, сансалорлик ва бошқа маъмурий тўсиқларни бартараф этиш, эскирган ва замон талабларига мос келмайдиган тартиб-таомилларни тубдан қисқартиришга қаратилган ишлар борасида, Давактив агентлиги томонидан кўрсатилаётган жами 14 турдаги давлат хизматларидан бугунги кунга келиб 13 таси тўлиқ рақамлаштирилганлиги таъкидланди.
Шунингдек, Норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг ва улар лойиҳаларининг коррупцияга қарши экспертизадан ўтказиш бўйича 2023 йилнинг июнь ойида Адлия вазирлигига киритилган норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳаларнинг коррупциядан холи қонунчилик тамойили асосида ишлаб чиқилганлиги таҳлил қилиниб, Давактив агентлигининг коррупцияга қарши экспертизани амалга ошириш соҳасидаги фаолияти 54 та вазирлик ва идоралар кесимида 88 фоиз натижа билан аъло баҳоланганлиги эслатиб ўтилди.
Тадбир давомида Давактив агентлиги ходимлари ўзининг қизиқтирган саволлари билан қизғин иштирок этиб, саволларга аниқ мисоллар орқали жавоблар олинди.

Состоялся семинар в связи с 9 декабря - Международным днем ​​борьбы с коррупцией
По случаю «9 декабря – Международного дня борьбы с коррупцией» в Агентстве по управлению государственными активами под лозунгом «Будем вместе бороться с коррупцией и ее причинами» в целях предоставления информации о «Реализуемых реформах в сфере борьбы с коррупцией в Республике Узбекистан и полномочия Агентства по противодействию коррупции в этой сфере» состоялся семинар с участием Самандаровой Нодиры Керимбаевны, ведущего инспектора отдела предотвращения коррупции и внедрения системы «комплаенс-контроля» Агентства.
На семинаре обсуждались сотрудничество Республики Узбекистан с рядом международных организаций в борьбе с коррупцией, международные рейтинги, опыт экономически развитых стран в борьбе с коррупцией, а также принципы эффективного управления, пропорциональности, прозрачности и стабильности.
При этом было отмечено, что Агентством по управлению госактивами проведен ряд мероприятий под лозунгом "Мы вместе будем бороться с коррупцией и ее причинами".
Отмечалось, в связи с работой, направленной на устранение бюрократии, цензуры и других административных препятствий в предоставлении государственных услуг, радикальное сокращение устаревших и несовместимых процедур, на сегодняшний день полностью оцифрованы 13 из 14 видов государственных услуг, предоставляемых Агентством госактивов.
Также, в рамках антикоррупционной экспертизы нормативно-правовых документов и их проектов проанализировано, что нормативно-правовые документы, представленные в Министерство юстиции в июне 2023 года, разработаны на основе принципа «законодательства свободного от коррупции» и в области антикоррупционной экспертизы 54 министерств и ведомств было отмечено, что деятельность Агентства госактивов получило оценку «отлично» с результатом в 88 процентов.
В ходе мероприятия активно участвовали сотрудники Агентства госактивов, задавая интересные вопросы, на которые ответили конкретными примерами.