“Пахтакор футбол клуби” МЧЖнинг 100% давлат улуши савдога чиқарилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2023 йил 24 мартдаги ПҚ-102-сон қарорига асосан футбол клублари хусусийлаштирилиши белгиланган.
Осиё Футбол Конфедерацияси томонидан футбол клубларининг бир давлат ташкилоти тасарруфида бўлиши соғлом рақобат муҳитини яратишга тўсқинлик қилиши билдирилган. Бугунги кунда, футбол клублари давлат ташкилотлари ва давлат иштирокидаги корхоналар тасарруфида қолиб, умумий бенефициар сифатида давлат бўлиб қолмоқда
Ўз навбатида, ушбу ҳолат халқаро принципларга мувофиқ ҳисобланмайди. Шунга кўра, дастлаб жозибадорлиги юқори бўлган футбол клубларини хусусийлаштирган ҳолда хусусий секторнинг улушини босқичма-босқич ошириш режалаштирилган.
Шунга кўра, тегишли хусусийлаштириш дастурларига мувофиқ, Давлат активларини бошқариш агентлиги (кейинги ўринларда – Давактив агентлиги) “Пахтакор футбол клуби” МЧЖнинг 100 фоиз давлат улушини (кейинги ўринларда – Актив/Жамият) бўйича оммавий савдо жараёнлари бошланганлигини эълон қилади.
Давлат активидан келгусида фойдаланиш ва сотиб олишга қўйиладиган талаблар:
• Футбол клубининг фаолиятини сақлаб қолиш, ривожлантириш ва халқаро даражага олиб чиқиш;
• Футбол клуби балансидаги барча спорт объектларидан, шу жумладан футбол майдонидан фақатгина спорт фаолияти йўналишларида фойдаланиш;
• “Пахтакор” футбол клуби академияси фаолиятини сақлаб қолиш ва ривожлантириш.
Талабгорларнинг сотиб олиш бўйича таклифлари қуйидаги ҳавола орқали “E-auksion” электрон савдо платформасида қабул қилинади:
Оммавий савдода қатнашиш учун ҳавола
Жамият тўғрисида маълумот:
“Пахтакор” футбол клуби – Ўзбекистонда 1956 йилдан буён фаолият юритиб келаётган профессионал футбол клуби ҳисобланади.
Жамиятнинг юридик манзили: Тошкент шаҳри, Ислом Каримов кўчаси, 98А-уй.
Веб саҳифаси: www.pakhtakor.uz
Активни сотиш икки босқичда ўтказилади.
биринчи босқичда – талабгорлар олдиндан малакаланади (сараланади), жумладан, савдоларда қатнашиш учун талаб қилинган ҳужжатларнинг тўлиқлиги, закалат пули келиб тушганлиги, давлат активидан келгусида фойдаланиш йўналишларига қўйилган талабга нисбатан талабгор томонидан таклиф этилган бизнес концепцияси лойиҳасининг мақбул ёки мақбул эмаслиги, талабгор ва улар билан боғлиқ бўлган шахслардан ҳеч бири Европа Иттифоқи ва АҚШнинг, шунингдек йирик халқаро молия институтларининг санкциялари рўйхатига киритилмаганлиги, шунингдек келажакда бундай рўйхатларга кириш эҳтимолининг пастлиги кўриб чиқилади;
Савдонинг биринчи босқичида иштирок этиш учун талабгорлар томонидан 2024 йил 15 февраль куни соат 18:00 (Тошкент вақти билан)га қадар ўзбек ёки рус ёхуд инглиз тилларида (талабгорнинг ихтиёрига кўра) мазкур эълоннинг 1-иловаси (жисмоний шахслар 1а-иловаси)даги ариза намунаси тўлдирилиб (имзоланган ҳолда), қуйидаги ҳужжатларнинг сканер қилинган шакли (кодланган ҳолда) “E-auksion” электрон савдо платформаси орқали тақдим этилади:
• талабгор савдода иштирок этиши учун сотиб олишни режалаштирган давлат активи бўйича талабгорнинг ўзи таклиф этадиган қийматдан камида 5 фоизи миқдорида закалат пули "Электрон онлайн-аукционларни ташкил этиш" АЖнинг қуйида келтирилган махсус ҳисоб-рақамига ўтказилганлиги тўғрисидаги тўлов ҳужжати нусхаси.
• солиқ тўловчининг идентификация рақами (Ўзбекистон Республикаси резидентлари учун), паспорт (ID карта) нусхаси;
• талабгор савдода иштирок этиши учун сотиб олишни режалаштирган давлат активи бўйича талабгорнинг ўзи таклиф этадиган қийматдан камида 5 фоизи миқдорида закалат пули маблағларини "Электрон онлайн-аукционларни ташкил этиш" АЖнинг қуйида келтирилган махсус ҳисоб-рақамига ўтказилганлиги тўғрисидаги тўлов ҳужжати нусхаси.
Давлат активларини хусусийлаштириш ва хусусийлаштириш жараёнларини мувофиқлаштириш давлат комиссияси томонидан савдонинг биринчи босқич якунлари бўйича қарори қабул қилинган кундан бошлаб, 3 иш куни мобайнида жараённинг биринчи босқичи натижалари бўйича иккинчи босқичга ўтган талабгорлар тўғрисида Давактив агентлиги томонидан ўзининг расмий веб сайти ва ижтимоий тармоқлардаги каналлар орқали эълон берилади ҳамда биринчи босқичда иштирок этган барча талабгорларга расмий хабарнома юборилади.
Савдонинг иккинчи босқичига ўтган талабгорлар тўғрисида Давактив агентлиги томонидан ўзининг расмий веб сайтида эълон чоп этилган кундан бошлаб 5 иш куни ичида савдонинг иккинчи босқичида қатнашиш учун мазкур эълоннинг 2-иловаси (жисмоний шахслар 2а-иловаси)даги ариза намунаси тўлдирилиб (тасдиқланган ҳолда) E-auksion” электрон савдо платформаси орқали таклифлар тақдим этилади.
• талабгор томонидан ўз молиявий ҳисоботлари бўйича тўлов қобилияти етарли бўлмаса, таъсисчиси ёки бенефициарининг охирги 3 йиллик молиявий ҳисоботи (бухгалтерия ҳисоботининг 1 ва 2-шакллари) нусхасини (резидентлар учун ҳисобот қабул қилинганлиги тўғрисидаги солиқ органларининг тасдиғи ҳамда моддий ва номоддий активларга ҳисобланган амортизация ва активларни қайта баҳолаш кўрсаткичлари билан бирга) тақдим этиши мумкин. Бундай ҳолларда таъсисчи ёки бенефициарнинг талабгор манфаати учун тўловларни амалга ошириш юзасидан тасдиқ хати илова қилиниши шарт;
1. Футбол клуби фаолиятини ривожлантириш ва халқаро амалиётни жорий этиш юзасидан энг мақбул стратегия лойиҳаси танлаб олинади;
2. Актив бўлиб-бўлиб тўлаш шарти билан сотилганда дастлабки тўлов суммаси 35 фоиздан кам бўлган ҳолларда қолган суммага Марказий банкнинг асосий ставкаси миқдорида йиллик фоизлар ҳисобланади;
3. Активни сотиб олиш бўйича биринчи босқичда битта таклиф келиб тушган ҳолларда, савдолар ўтказилмаган деб эътироф этилади;
4. Талабгор давлат активини сотиб олиш тўловини бир ойдан кўп муддатларда амалга оширишни таклиф этганда, унинг нарх таклифи ушбу муддатларни инобатга олган ҳолда, белгиланган тартибда жорий қийматга келтириб баҳоланади;
5. Савдо якунлари бўйича савдо ғолиби билан Давактив агентлиги томонидан хабарнома юборилгандан кейин белгиланган тартибда олди-сотди шартномаси расмийлаштирилади (форс-мажор ҳолатлари бундан мустасно) ва савдоларга қатнашиш учун тўланган закалат пули давлат активи харид тўловининг бир қисми сифатида қабул қилинади;
6. Актив савдолари якунлари бўйича ғолиб томонидан тўланадиган харид қийматига чегирма қўлланилмайди;
7. Савдолар якунлари бўйича савдо ғолиби томонидан олди-сотди шартномасини тузиш рад этилса ёки ундан воз кечилса, у томонидан тўланган закалат пули миқдори қайтарилмайди;
8. Давлат активларини хусусийлаштириш ва хусусийлаштириш жараёнларини мувофиқлаштириш давлат комиссияси ёки Ишчи орган ўз хоҳишига кўра ҳеч қандай мажбуриятни ўз зиммасига олмаган ҳолда, ҳар қандай вақтда савдони тўхтатиши ҳамда савдо жараёнида талабгорлардан қўшимча ва/ёки аниқлаштирувчи маълумотлар сўраши мумкин.
Закалат пулини тўлаш учун "Электрон онлайн-аукционларни ташкил этиш" АЖнинг махсус ҳисоб рақами:
SWIFT: JSCLUZ22.
Қўшимча маълумотлар учун телефон рақам: (+99871) 259-21-50.
Савдо жараёни бўйича таклиф ва эътирозлар юзага келганда, Давактив агентлигининг +998-71-259-21-37 ёки қисқа 1082 ишонч телефонига мурожаат қилишингиз мумкин.

На продажу выставлена 100% государственная доля в ООО «Пахтакор футбол клуби»
Согласно постановлению Президента Республики Узбекистан № ПП-102 от 24 марта 2023 года определена приватизация футбольных клубов.
По заявлению Азиатской конфедерации футбола, владение футбольными клубами одной государственной организацией препятствует созданию здоровой конкурентной среды. На сегодняшний день футбольные клубы остаются во владении государственных организаций и предприятий с государственным участием, а общим бенефициаром остается государство.
В свою очередь, данная ситуация не соответствует международным принципам. Соответственно, планируется поэтапно увеличивать долю частного сектора за счет приватизации на первых этапах наиболее привлекательных футбольных клубов.
Учитывая вышеизложенное, согласно соответствующим программам приватизации, Агентство по управлению государственными активами (далее – Агентство госактивов) объявляет о начале процесса публичных торгов 100% государственной доли в ООО «Пахтакор футбол клуби» (далее - Актив/Общество).
Требования, к дальнейшему использованию и приобретению государственного актива:
• Сохранение и развитие деятельности футбольного клуба, вывод на международный уровень;
• Использование всех спортивных объектов, в том числе футбольного поля, находящихся на балансе футбольного клуба, исключительно для спортивной деятельности;
• Сохранение и развитие деятельности академии футбольного клуба «Пахтакор».
Прием предложений от претендентов осуществляется через электронную торговую платформу «E-auksion» по нижеследующей ссылке:
Ссылка для участия на публичных торгах
Информация об Обществе:
Футбольный клуб «Пахтакор» — профессиональный футбольный клуб, действующий в Узбекистане с 1956 года.
Юридический адрес: город Ташкент, улица Ислама Каримова, 98А.
Веб-сайт: www.pakhtakor.uz
Реализация Объекта будет осуществляться в два этапа.
• на первом этапе - претенденты проходят предварительный квалификационный отбор, в том числе рассматривается полнота представленной документации, необходимой для участия на торгах, подтверждение оплаты задатка, приемлемость (неприемлемость) представленной бизнес концепции с учетом требований, предъявляемых к дальнейшему использованию государственного актива, а также что никто из претендентов и связанных с ними лиц не находится в санкционных списках Евросоюза и США, крупных международных финансовых институтов, а также низкая вероятность попадания в такие списки в будущем.
Для участия на первом этапе торгов претенденты должны в срок до 18:00 (Ташкентское время) 15 февраля 2024 года представить в запечатанном конверте или в отсканированной (закодированной) форме через электронную торговую платформу «E-auksion» на узбекском, русском или английском языках (по усмотрению претендента) заполненную заявку по форме, указанной в Приложении №1 (для физических лиц - Приложение № 1а) к настоящему объявлению, с приложением следующих документов:
• идентификационный номер налогоплательщика (для резидентов Республики Узбекистан), копия паспорта (ID карты);
• на официальном вебсайте и в социальных сетях будет размещена информация о прошедших на второй этап претендентах;
• всем участникам торгов будет направлено официальное уведомление.
При этом
• если в соответствии с финансовой отчетностью претендент является неплатёжеспособным, он может предоставить копии финансовой отчетности (формы 1 и 2 бухгалтерского отчета) учредителя или бенефициара за последние три года (для резидентов подтверждение налоговых органов о приёме отчетности вместе с показателями начисленной амортизации и переоценки материальных и нематериальных активов). В этом случае необходимо приложить письмо-подтверждение учредителя или бенефициара об осуществлении платежей за счет претендента;
1. Выбирается наиболее оптимальный проект стратегии по развитию деятельности футбольного клуба и внедрению международной практики;
2. в случаях, если сумма первоначального взноса составляет менее 35 процентов при продаже с условием оплаты по частям, оставшаяся сумма представляет собой годовой процент в размере базовой ставки Центрального банка;
3. в случае если на первом этапе торгов получена одна заявка на приобретение Актива, то торги считаются несостоявшимся;
4. если претендент предлагает оплатить выкупную стоимость Объекта в срок более одного месяца, его ценовое предложение оценивается путем приведения ценового предложения государственного актива к текущей стоимости;
5. Агентством госактивов с даты направления уведомления (кроме форс-мажорных случаев), заключается договор купли-продажи с победителем торгов и задаток, внесенный для участия на торгах, будет включаться в сумму выкупных платежей за приобретаемый государственный актив;
6. по выкупным платежам, осуществляемым победителем торгов скидки не применяются;
7. если победитель торгов отказывается от заключения договора купли-продажи, сумма внесенного им задатка не возвращается;
8. Государственная комиссия по приватизации или Рабочий орган, не принимая на себя никаких обязательств, может по своему усмотрению в любое время приостановить торги, а также в процессе торгов запросить у участников дополнительную информацию и/или разъяснения.
В разделе «Назначение платежа» платежного поручения плательщика указывается наименование государственного актива с надписью «задаток».