“RSM Uzbekistan kompaniyasi (keyingi oʻrinlarda  Konsultant) ushbu xususiylashtirish jarayonini ilg‘or xalqaro tajriba asosida amalga oshirish uchun Davaktiv agentligining xususiylashtirish boʻyicha konsultanti sifatida tanlab olindi.
“Xiva Plaza” MChJ (“Farovon Khiva Hotel mehmonxonasi):
• Mehmonxona hududdagi yagona xalqaro darajadagi mehmonxona hisoblanadi;
• Mehmonxona “Ichan qa'la”dan 3 km uzoqlikda joylashgan;
• Manzili: Xorazm viloyati, Xiva shahri, Qiyot MFY, Buyuk yoʻl kuchasi, 1B-uy;
• Umumiy yer maydoni 2,72 gektar, bino-inshootlar maydoni 8 773 kvadrat metrni tashkil etadi;
• Mavjud xonalar soni 106 ta;
• Mehmonxonada 700 kishiga mo‘ljallangan 12 ta ko‘p tarmoqli konferensiya zallari, banket zali, 4 ta restoran, sauna va basseyn mavjud.
“Xiva lokomotiv” MChJ ("Khiva Lokomotiv Hotel" mehmonxonasi):
• Mehmonxona shaharning madaniy va tarixiy markazida, “Ichan qa'la”dan 1 km uzoqlikda joylashgan;
• Manzili: Xorazm viloyati, Xiva shahri, Yangi hayot mahallasi, A.Temur koʻchasi;
• Umumiy yer maydoni 0,77 gektar, bino-inshootlar maydoni 3 504 kvadrat metrni tashkil etadi;
• Mavjud xonalar soni 78 ta.
Savdo jarayoni ikki bosqichda amalga oshiriladi, jumladan sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Express of interest) hamda Majburiyatga ega boʻlgan taklif (BO) taqdim etish bosqichlari.
Sotuv jarayonining Sotib olish bo‘yicha qiziqish bildirish (Express of Interest) bosqichini amalga oshirish toʻgʻrisida:
Ishtirokchilardan quyidagi maʼlumotlar bilan har bir aktiv bo'yicha sotib olish yuzasidan qiziqish bildirish toʻgʻrisidagi arizalarini (Express of interest) taqdim etishlari soʻraladi:
1. Talabgor jismoniy shaxs bo‘lganda: pasport/ID karta nusxasi, Aktivni sotib olish uchun moliyaviy imkoniyati to‘g‘risidagi maʼlumotlar;
2. Talabgor yuridik shaxs bo‘lganda:
• korxona/firma to‘g‘risida maʼlumotlar, shu jumladan taʼsis hujjatlari (ustav) va faoliyat guvohnomasi nusʼhasi, STIR maʼlumoti;
• taʼsischisi/ishtirokchisi, aksiyadori bir nafardan ko‘p bo‘lgan hollarda 5 foizdan ortiq ulushi mavjud taʼsischi/ishtirokchi/aksiyadorining ulushini ko‘rsatgan holda ularning har biri hamda yakuniy benefitsiari to‘g‘risida maʼlumot;
• oxirgi 3 yillik moliyaviy hisoboti nusхasi (tashkil topganiga 3 yildan kam bo‘lgan hollarda, tashkil topgan davrdan boshlab faoliyati davridagi moliyaviy hisoboti nusxasi).
Talabgorlar qiziqish bildirishi toʻgʻrisidagi arizalarini har bir aktiv bo'yicha alohida xohishlariga koʻra oʻzbek, rus yoki ingliz tillarida tayyorlab 2024-yil 31-oktabr soat 18:00ga (Toshkent vaqti bilan) qadar info@rsm.uz elektron pochta manziliga yuborishlari lozim.
Ushbu savdo bosqichi doirasida, Konsultant tomonidan potensial investorlarni jalb qilish maqsadida investitsion tizerlarni tarqatish ishlari amalga oshiriladi.
• davlat ishtirokidagi korxona bo‘lmasligi (ustav fondidagi (ustav kapitalidagi) davlat ulushi miqdori 50 foizdan ortiq bo‘lgan xo‘jalik jamiyati yoxud ustav fondidagi (ustav kapitalidagi) davlat ulushi miqdori xo‘jalik jamiyatining boshqa har bir aksiyadori (ishtirokchisi) ulushiga nisbatan ko‘p bo‘lgan xo‘jalik jamiyati, shuningdek davlat unitar korxonasi);
• Dimitriy Abbasov, “RSM Uzbekistan” kompaniyasi mutaxassisi: d.abbasov@rsm.uz,  tel. +998(91) 770-16-73;
• Shoxrux Oxunov, Davaktiv agentligi departamenti boshligʻi: tender@davaktiv.uz, tel. +998(71) 259-20-23.
Oʻz navbatida, Majburiyatga ega boʻlgan taklif (BO) bosqichiga oʻtgan talabgorlar bilan majburiyatga ega boʻlgan takliflarni taqdim etishlaridan avval taklif etiladigan qatʼiy narx taklifining kamida 1 foizini kafolatli to‘lov sifatida amalga oshirilishi, shu bilan birga talabgorlarga Aktivlarning faoliyatini kamida 5 yil saqlab qolish shartlari belgilanadi.
Sotish jarayonining barcha bosqichlarining natijalari boʻyicha Davaktiv agentligining rasmiy sahifalarida axborot berib boriladi va Konsultant tomonidan jarayonda ishtirok etgan talabgorlarning har biriga tegishli jarayon xati (Process Letter) orqali individual ravishda xabardor qilinadi.
Ushbu eʼlon yoki uning mazmunining biron-bir qismi mazkur eʼlon chop etilishidan kelib chiqib taxmin qilinishi mumkin boʻlgan Davaktiv agentligi va “RSM Uzbekistan”ning Aktivlarni sotish bilan bogʻliq biror-bir shakldagi majburiyati sifatida talqin qilinmasligi kerak. Davaktiv agentligi va “RSM Uzbekistan” oʻz xohishiga koʻra har qanday vaqtda va har qanday munosabatda, birgalikdagi yoki shaxsiy javobgarlikni oʻz zimmalariga olmasdan:
(ii) turli xil manfaatdor tomonlar uchun turli xil tartib-qoidalar boʻyicha ish tutish va/yoki Davaktiv agentligi va “RSM Uzbekistan” tomonidan koʻzda tutilgan reja-jadval va tartib doirasida istalgan boshqa potensial xaridorni (xaridorlarni) oldindan ogohlantirmasdan chiqarib tashlagan holda bir yoki bir nechta potensial xaridorlar bilan muzokaralar olib borish;

Начался процесс продажи через открытые торги гостиниц, расположенных в Хиве
Согласно соответствующим программам приватизации, Агентство по управлению государственными активами (далее – Агентство госактивов) объявляет о начале открытого процесса продаж 100% долей ООО «Хива Плаза» (гостиница «Farovon Khiva Hotel») и ООО «Хива Локомотив» (Гостиница «Khiva Lokomotiv Hotel») (далее – Активы) посредством привлечение профессионального консультанта.
Компания «RSM Uzbekistan» (далее «Консультант») была отобрана Агентством госактивов в качестве консультанта по приватизации для осуществления процесса приватизации на основе передового международного опыта.
Коротко об Активах:
ООО «Хива Плаза» (Гостиница «Farovon Khiva Hotel»):
• Гостиница является единственной гостиницей международного уровня на этой территории;
• Гостиница расположена в 3 км от «Ичан Кала»;
• Адрес: Хорезмская область, город Хива, Киёт МСГ, улица Буюк Йул, дом 1Б;
• Общая площадь земельного участка составляет 2,72 га, площадь зданий и сооружений – 8 773 квадратных метра;
• Количество доступных номеров – 106;
• В отеле 12 многофункциональных конференц-залов на 700 человек, банкетный зал, 4 ресторана, сауна и бассейн.
ООО «Хива Локомотив» (Гостиница «Khiva Lokomotiv Hotel»):
• Гостиница расположена в культурно-историческом центре города, в 1 км от «Ичан Кала»;
• Адрес: Хорезмская область, город Хива, микрорайон Янги хаёт, улица А. Темура;
• Общая площадь земельного участка составляет 0,77 га, площадь зданий и сооружений – 3 504 квадратных метра;
• Количество доступных номеров – 78.
Процесс продажи осуществляться в два этапа, включая этапы Выражение заинтересованности (Express of interest) и сбора Обязывающих предложений (BO).
О реализации этапа Выражение заинтересованности (Express of interest) процесса продаж:
Претендентам предлагается выразить свою заинтересованность по каждому активу в форме Заявки (Express of Interest), включающую следующую информацию:
Заявка о выражении заинтересованности может быть подготовлена на узбекском, русском или английском языках отдельно по каждому активу до 18:00 (по ташкентскому времени) 31 октября 2024 года и отправлена на адрес электронной почты info@rsm.uz.
• Димитрий Аббасов, специалист компании «RSM Uzbekistan»: d.abbasov@rsm.uz,тел. +998(91) 770-16-73;
• Шохрух Охунов, начальник департамента Агентства госактивов: tender@davaktiv.uz,тел. +998(71) 259-20-23.
В свою очередь, перед подачей обязывающих предложений с участниками торгов, прошедшими на этап подачи Обязывающих предложений (BO), устанавливаются обязательства по внесению не менее 1 % от суммы предлагаемой обязывающей цены предложения в качестве гарантийного платежа (security payment), а также обязуется сохранять деятельность Активов в течение не менее 5 лет.
Результаты каждого этапа процесса продаж официально публикуются на сайте Агентство госактивов, а также Консультант направляет официальное индивидуальное уведомление каждому участвующему кандидату с помощью процедурных писем (Process letter).
Настоящее объявление, или какая-либо часть его содержания не должны рассматриваться как форма обязательства со стороны Агентства госактивов, “RSM Uzbekistan” в отношении Реализации Активов, что можно было бы предположить в связи с публикацией настоящего объявления. Агентство госактивов и “RSM Uzbekistan” оставляет за собой право по своему усмотрению в любое время и в любом отношении, не принимая совместной или индивидуальной ответственности:
(ii) следовать различным процедурам в отношении различных заинтересованных лиц, и/или вести переговоры с одним или несколькими потенциальными покупателями в рамках предусмотренного совместно Агентством госактивов и “RSM Uzbekistan” графика и порядка с исключением любого другого потенциального покупателя (покупателей) без предварительного уведомления;