Xalqaro moliya korporatsiyasi bilan hamkorlikda amalga oshirilayotgan loyihalar muhokama qilindi
Joriy yilning 13-sentabr sanasida Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi o‘rinlarda – Davaktiv agentligi) hamda Xalqaro moliya korporatsiyasi (IFC) vakillari ishtirokida uchrashuv bo‘lib o‘tti.
Uchrashuv avvalida Davaktiv agentligi direktori Akmalxon Ortikov Xalqaro moliya korporatsiyasi bilan samarali hamkorlik izchil rivojlanayotgani va strategik sheriklik mustahkamlanib borayotganini, qolaversa, 2022-yil 2-fevral sanasida mamlakatimizda amalga oshirilayotgan xususiylashtirish jarayonlariga ko‘maklashish hamda chet el investitsiyalarini jalb etish yuzasidan Xalqaro moliya korporatsiyasi va Davaktiv agentligi o‘rtasida imzolangan kelishuv, hamkorlikni sifat jihatidan yangi darajaga olib chiqqani e'tirof etildi.
O‘z navbatida, Xalqaro moliya korporatsiyasining Turkiya va O‘rta Osiyo bo‘yicha direktori Vibke Shlyomer tomonidan so‘ngi yillarda Davaktiv agentligi va Xalqaro moliya korporatsiyasi hamkorligi chindan sezilarli darajada rivojlanganligi hamda loyihalar ko‘lami kundan kun ortib borayotganligi mamnuniyat bilan ta'kidlandi.
Shu o‘rinda, tomonlar tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq Xalqaro moliya korporatsiyasi maslahatchi sifatida ishtirok etayotgan loyihalarning joriy holatlari, kelgusi rejalari hamda ularni jadallashtirish mexanizmlari va qo‘shma harakatlarini atroflicha muhokama qildilar.
Uchrashuv yakunida, tomonlar yangi istiqbolli loyihalarni birgalikda ishlab chiqish bunda, Xalqaro moliya korporatsiyasi tomonidan xorijiy investorlarni O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan xususiylashtirish dasturiga keng jalb qilish bo‘yicha hamkorlik ishlarini jadallashtirishga kelishib olindi.

Projects implemented in cooperation were discussed with the International Finance Corporation
On 13 September this year, a meeting was held with the participation of representatives of the State Assets Management Agency (UzSAMA) and the International Finance Corporation (IFC).
At the beginning of the meeting, Director of UzSAMA Akmalkhon Ortikov noted that effective co-operation with the IFC is consistently developing and the strategic partnership is getting stronger. Besides, the agreement signed on 2 February 2022 between the IFC and UzSAMA on assistance to privatization processes implemented in our country and attraction of foreign investments has brought the cooperation to a new qualitative level.
In turn, Wiebke Schloemer, Director of the IFC for Turkey and Central Asia region, was pleased to note that the co-operation between UzSAMA and the IFC has developed significantly in recent years and the scale of projects is increasing day by day.
Further, the parties discussed in detail the current status of the projects in which the IFC participates as a Strategic consultant, according to the corresponding privatization programs, future plans, as well as their acceleration mechanisms and joint actions.
Following the meeting, the parties agreed to jointly develop new perspective projects, intensify cooperation on broad attraction of foreign investors by the IFC to the privatization programs implemented in Uzbekistan .