“Uzauto TRAILER” MChJni xususiylashtirish bo‘yicha professional konsalting kompaniyasini jalb qilish to‘g‘risida eʼlon
O‘zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi o‘rinlarda - Davaktiv agentligi/Buyurtmachi) tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, “Uzauto TRAILER” MChJ (keyingi o‘rinlarda - Аktiv)ni xususiylashtirish bo‘yicha professional konsalting kompaniyasi (keyingi o‘rinlarda - Konsultant) tanlab olinishi yuzasidan tanlov eʼlon qiladi.
Barcha qiziqish bildirgan talabgorlardan Taklif taqdim etish uchun so‘rovnomaga (RfP) asosan tijorat takliflarini joriy yil 18 iyul kuni soat 18:00 (Toshkent vaqti bilan)ga qadar taqdim etishlarini so‘raymiz.
Barcha manfaatdor tomonlar quyidagi axborot kanallari orqali tijorat takliflarini taqdim etishlari so‘raladi
Jamshid Jo‘raev, O‘zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligining Davlat aktivlarini xususiylashtirish departamenti boshlig‘i;
Tel.: + 998-71-259-22-10; el.pochta: privatization@davaktiv.uz;
Shohrux Ohunov, O‘zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligining Muvofiqlashgan harakatni taʼminlash departamenti boshlig‘i;
Tel.: + 998-71-259-21-87; el.pochta: cooperation@davaktiv.uz.
Mazkur so‘rovnoma tijorat taklifini taqdim etish majburiyati hisoblanmaydi va Buyurtmachiga taklifni qabul qilish yoki shartnoma tuzish majburiyatini yuklamaydi. Shunga ko‘ra, takliflar uchun ushbu so‘rovni eʼlon qilish va/yoki u bilan bog‘liq arizalarni olish, bir yoki bir nechta ishtirokchilar bilan muzokaralar va muhokamalar orqali shartnoma tuzishni nazarda tutmaydi.
Ushbu hujjatda keltirilgan materiallar va maʼlumotlar loyihaning faqat eng muhim tomonlarining dastlabki xulosasi va Konsultantdan xususiylashtirish bo‘yicha kutilishi mumkin boʼlgan ishlar hajmi toʼgʼrisida umumiy maʼlumot sifatida xizmat qilishiga mo‘ljallangan.
Buyurtmachi sotish jarayoni bo‘yicha, shu jumladan, ularning tavsiyalari asosida qaror qabul qilish huquqini o‘zida saqlab qoladi.
“Uzauto TRAILER” MChJni xususiylashtirish bo‘yicha konsultantni jalb qilish yuzasidan taklif taqdim etish uchun so‘rovnoma (RfP)
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining joriy yil 18 martdagi PQ-168-son qaroriga muvofiq, "Uzauto TRAILER" MChJ ustav kapitalidagi 100% davlat ulushini xususiylashtirish (keyingi oʼrinlarda - Bitim) belgilangan.
Sotish jarayonlari avtomobilsozlik bozorining tarmoq va individual xususiyatlaridan kelib chiqib hamda O‘zbekiston Respublikasi qonunchiligi talablari doirasida, eng maqbul xorijiy tajriba asosida tashkil etilishi lozim. Qonun hujjatlariga hamda Moliyaviy hisobotning xalqaro standartlari (MHXS)ga asosan tayyorlangan moliyaviy hisobotga muvofiq, Buyurtmachi to‘g‘ri qaror qabul qilishi uchun Аktivni mustaqil baholash ishlarini amalga oshiradi.
Bitim jarayoniga hamrohlik qilish doirasida xususiylashtirish bo‘yicha konsultantdan talab qilinadigan Ish hajmi ushbu So‘rovnomaning ilovasida ko‘rsatib o‘tilgan.
"UzAuto TRAILER" MCHJ- avtomobilsozlik va yuk shassisiga turli xil qo‘shimchalar ishlab chiqarishda zamonaviy xizmat ko‘rsatuvchi ishlab chiqarish korxonasi. Zavodning loyiha quvvati 3000 taga mo‘ljallangan: 2000 ta yarim romork yuk shassisi uchun 1000 dona qo‘shimchalar, shuningdek, respublika iqtisodiyotining turli tarmoqlarini ta'minlash uchun keng turdagi avtomobil texnikalarini ishlab chiqarishni o‘z ichiga oladi. "UzAuto TRAILER" MCHJ o‘z mahsulotlarini nafaqat O‘zbekiston ichki bozorida, balki qo‘shni mamlakatlarda: Qozog‘iston, Ozarbayjon, Afg‘oniston, Turkmaniston va Qirg‘iziston sotilishiga qaratilgan.
Kompaniyaning Markaziy ofisi "UzAuto TRAILER" MChJ Samarqand viloyati, Jomboy tumani, Toshkent ko‘chasi, 1-uy manzilida joylashgan. Korxona 2012-yil 6 iyun kuni tijorat faoliyatini boshlagan.
2021 yil yakuniga koʼra, kompaniya 626,2 mlrd. so‘m sof tushum, 53,0 mlrd. so‘m sof foyda olgan va umumiy sof aktiv qiymati 158 mlrd. so‘m qiymatini tashkil etadi. Yaratilgan ish o‘rni – 430 ta ish o‘rni
Konsultantlardan kutilayotgan takliflar tuzilmasi va ularga qo‘yiladigan talablar
Avtomobilsozlik sohasida tegishli bilim va tajribaga ega maslahatchiga ustunlik beriladi.
Konsultantning taklifi (individual ariza beruvchi yoki konsortsium) o‘zbek yoki rus/ingliz tillarida tayyorlanishi hamda quyidagi maʼlumotlarni oʼz ichiga olishi lozim:
a) Аktivni xususiylashtirish jarayonini tashkillashtirish bo‘yicha konsultantning kelgusidagi harakatlar ketma-ketligini va ish koʼlamini o‘z ichiga olgan rejasi. Konsultantning tavsiyalari va takliflariga qisqa vaqt ichida tegishli javob berilgan taqdirda, xususiylashtirish jarayonning davomiyligi bo‘yicha xulosasi (10 ballgacha);
b) Shu toifadagi aktivlar doirasida tuzilgan bitimlar yuzasidan konsultantlarning ish tajribasi toʼgʼrisidagi maʼlumotlar, shuningdek, 2017 yil 1 yanvar kunidan boshlab hozirgi davrga qadar MDH mintaqasidagi mandatlar to‘g‘risida maʼlumot (35 ballgacha);
v) Loyihani amalga oshirishdan kelib chiqib, Bitimni amalga oshirish yuzasidan ishlarni tashkil etish bo‘yicha taklif. Taklif etilgan bitimga jalb qilingan jamoa haqida maʼlumot, shaxslarning (jismoniy va yuridik) ismlari va ular haqidagi maʼlumotlar: ish tajribasi, faoliyat muddati, bitimlar tuzish bo‘yicha umumiy tajriba va ularni amalga oshirish bo‘yicha malakasi. Jamoa aʼzolarining oʼzbek tilini bilishi inobatga olinadi (15 ballgacha);
Xizmat haqining qatʼiy qismi yagona raqam shaklida boʼlishi va konsultantning subʼektiv taxminlaridan holi bo‘lishi kerak;
Shu bilan birga, taklif etilgan haq miqdori ishlab chiqilgan savdo strategiyasiga bog‘liq va Buyurtmachi taklifning muvaffaqiyati uchun (“success fee”) mutanosib haq to‘lashni taʼminlaydigan takliflarga ustunlik beradi;
Аgar xizmat haqi narxlar oraligʼida berilgan bo‘lsa, unda taklifni baholash uchun uning yuqori chegarasi qabul qilinadi. Qoʼshimcha joriy xarajatlar (xizmat safari, tarjima va boshqalar uchun) belgilangan qatʼiy qismiga kiritilishi kerak;
d) Qoʼyilgan vazifalarni bajarish uchun yetarli salohiyat va vakolatga egaligi, shuningdek, inson, vaqt va moddiy resurslarning mavjudligi to‘g‘risida yozma ariza;
e) Manfaatlar to‘qnashuvi mavjudligi haqida maʼlumot. Maslahatchi ushbu savdoga jalb qilingan taqdirda ziddiyatlar olib kelishi mumkin bo‘lgan hollarda potentsial bitim bo‘yicha salohiyatga ega ekanligini ko‘rsatish.
Xususiylashtirish bo‘yicha konsultantdan kutilayotgan ishlar hajm
I. Avtomobilsozlik bozorini tahlil qilish:
boshqa (jumladan, qoʼshni) davlatlarda mazkur sohada amalga oshirilgan xususiylashtirish tajribasi tahlili, ushbu turdagi aktivning xususiylashtirishdagi muvaffaqiyatsizliklarining asosiy sabablari, kelgusida sohani rivojlantirish va muvaffaqiyatli xususiylashtirishni taʼminlovchi omillar
xatarlar (risk)ning tahlili: investor tahliliga muvofiq aktivni xatarga qo‘yadigan potentsial yo‘nalish va ehtimollarni aniqlash va bunday bitimlarning muvoffaqiyatsizligiga sabab bo‘ladigan eng keng tarqalgan sabablarni oʼrganish. Аniqlangan xatarlarni kamaytirish borasida chora-tadbirlarni belgilash to‘g‘risida tavsiyalar berish;
intellektual faoliyatning obʼektiv ifodalangan natijalariga va ularga tenglashtirilgan individuallashtirish vositalariga, shu jumladan tovar belgisiga, bozor brendlariga va intellektual mulkning boshqa jihatlariga egalik huquqini belgilash;
shuningdek, mol-mulkni yaratish, ko‘paytirish, bitimlar asosida qo‘lga kiritish, meros qilib qoldirish, Аktiv foydasiga yoki uchinchi shaxs mulkiga egalik qilish huquqini vujudga keltirish muddati, uchinchi shaxslar foydasiga Аktivning mol-mulkiga boʼlgan mulkiy huquqlar bo‘yicha belgilangan cheklovlar;
mehnat va antimonopoliya qonunlariga, atrof-muhitni muhofaza qilish to‘g‘risidagi nizomlarga rioya qilish holati;
III. Аktivni sotishdan oldin tayyorlash bo‘yicha maslahatlar:
aktivning investitsion jozibadorligini oshirish, korporativ tuzilmani va korporativ boshqaruvni mukammallik asosida takomillashtirish va sotishdan oldingi davrda taqqoslanadigan o‘xshash kompaniyalarni ko‘rib chiqish bo‘yicha takliflar berish;
Samarali xususiylashtirishga olib keladigan kamida ikkita usulini tanlash va har bir taklif qilingan ssenariy (Taklif qilinayotgan xususiylashtirish usulini, kerakli harakatlar va ularning shartlarini o‘z ichiga olgan har bir parametrlar uchun) bilan bog‘liq xatarlarni xususiylashtirish rejasini ishlab chiqish.
Xususiylashtirishning eng yaxshi usulini tanlash bo‘yicha tavsiyalar.
Konsultant uchun talablar:
1) Konsultant mazkur sektor uchun maslahatchi xizmatlarini amalga oshirishda yetarli tajribaga ega bo‘lishi va belgilangan vazifalarni bajarish uchun tayinlangan asosiy jamoa a'zolarini taqdim etishi kerak.
2) Maslahatchi yetarli darajadagi tajribasini namoyish qilishi kerak.
birlashtirish va qo‘shib olishdagi (M&A) bitimlar, shu jumladan xususiylashtirish jarayonlari doirasidagi bitimlar.
Maslahatchi kapital bozorida yetarlicha tajriba va aksiyalarni ommaviy joylashtirish bilan bog‘liq qoidalar va tartiblarni yetarli darajada bilishi lozim.
Maslahatchi vazifani o‘z vaqtida bajarish uchun yetarli moddiy va inson resurslariga ega bo‘lishi lozim.
(2) Аgar konsultantlarning takliflari “a”, “b” va “v” bandlarida koʼrsatilgan talablardan kelib chiqib 30 balldan kam baholansa,  “g” bandida nazarda tutilgan baholash bali qoʼllanilmaydi.

Announcement on attracting a professional consulting company for the privatization of «UzAuto TRAILER» LLC
The State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan (hereinafter – the UzSAMA/The Seller) announces the selection of a professional consulting company (hereinafter – Consultant) for the privatization of the “UzAuto TRAILER” LLC in accordance with the relevant privatization programs.
All interested applicants are invited to submit their commercial proposals based on this Request for Proposals (RfP) no later than 18 July 2022.
Jamshid Juraev, Head of the Department of Privatization of the State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan;
Tel.: + 998-71-259-22-10; e-mail:privatization@davaktiv.uz;
Shokhruh Okhunov, Head of the department for ensuring the coordinated actions of the State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan;
Tel.: +998-71-259-21-87; e-mail: cooperation@davaktiv.uz.
It is expected that the work on the Transaction will be carried out in close cooperation between the representatives of the Consultant, the Seller and the Asset, if necessary, with a visit to the Asset and providing practical assistance to the Asset team in data collection.
This request does not constitute a commitment to submit an offer, the Seller does not give any obligation to accept any offer or conclude any contract in accordance with this Request. Accordingly, this Request does not imply the conclusion of a contract by virtue of the publication of this Request and/or receipt of applications in connection with it, or through negotiations or discussions with one or more selection participants regarding the Project.
The materials and information contained in this document are intended to serve as a preliminary summary of only the most important aspects of the Project and a general indication of the scope of work that can be expected from a Privatization Consultant.
The Seller reserves the right to decide on the sale process, including on the basis of their recommendations.
Request for Proposals (RfP) for consultant services for privatization of «UzAuto TRAILER» LLC
In accordance with the Presidential Decree from March 18, 2022 № PD - 168 it is stated to privatize of " UzAuto TRAILER " LLC by selling 100.0 % of state share (hereinafter - the Asset).
The sale process should be organized according to the best foreign and local practice, considering the industry and individual specifics of the mobile telecommunications market and the requirements of the legislation of the Republic of Uzbekistan, for the decision of the Seller, an independent assessment of the Asset in accordance with the law with the national legislation, on the basis of financial statements prepared in accordance with International Financial Reporting Standards (IFRS).
The required scope of work of the Privatization Consultant to support the Transaction is described in the attachment to this Request.
Briefly about the Asset.
UzAuto TRAILER LLC is a manufacturing enterprise which renders modern services in the sphere of trailer equipment and different types of superstructures for cargo chassis. Design capacity of the plant is 3000 units: 2000 units - semitrailers and 1000 units of superstructures on truck chassis, also mastered the production of a wide range of automobile equipment for the various sectors of the economy of the republic. UzAuto TRAILER LLC aims to sell its products not only in the domestic market of Uzbekistan, but also and in neighboring countries of Central Asia: Kazakhstan, Azerbaijan, Afghanistan, Turkmenistan and Kyrgyzstan.
The central office of the company "UzAuto TRAILER" LLC is located in Samarkand region, Jambay district, Tashkent street, 1. The commercial launch of the vehicle manufacturer took place on 6 June 2012.
According to the results of 2021, the company received net revenue of 626.2 billion soums and net profit of 53.0 billion soums. The total amount of net assets is 158 billion soums. The number of jobs created is 430.
Expected structure of Consultants’ proposals and requirements for them
Preference is given to a consultant with relevant knowledge and experience in automotive industry.
The proposal of the Consultant (individual applicant or consortium) must be prepared in Russian/English or Uzbek, contain information about the following:
a) The Consultant’s vision on the organization of work with a detailed description of the proposed actions for the privatization of the Asset. View on the duration of the process if the Consultant's recommendations and suggestions will be adequately responded to within a reasonably required time. Information about the team, which is involved in the proposed Transaction, indicating the names of individuals in the team and information about their: work experience, length of service and general experience in transacting deals Knowledge of the Uzbek language by team members is welcome. (up to 10 points);
c) Proposal on the organization of the Transaction in terms of project management (phases, considering completion date). (up to 15 points);
d) The commercial proposal consists of two parts (up to 40 points):
The fixed part of the remuneration should be in the form of a single figure and free from the subjective assumptions of the Consultant himself;
Success fee - the Seller gives preference to offers that provide a proportional reward for the success of the Transaction.
If the offer is presented at a price in the range, then its upper limit is taken to evaluate the offer. Possible additional operating expenses (for travel trip, transfer, etc.) should be included in a fixed part of the cost;
e) A written statement on the availability of sufficient competence, as well as human, time, and material resources to complete the tasks.
f) Information about the existence of a conflict of interest. Indicate whether the Consultant currently has a mandate for a potential transaction that may pose a conflict for them, if involved in this Transaction.
Scope of work expected from a privatization Consultant
I. Automotive industry market analysis
analysis of the market and prerequisites for the development of the industry in Uzbekistan and in the region, the necessary conditions for the development of industry enterprises;
analysis of the experience of privatization of industry enterprises in other (including neighboring) countries, the main reasons for failures in the privatization of this type of asset, factors ensuring the success of privatization and further development of the industry.
II. Asset Analysis
risk analysis: identification of potential areas for concern about the Asset from the investor's point of view and the most common reasons for the failures of such transactions. Providing recommendations on measures to reduce the identified risks;
conducting legal expertise, including, but not limited to the study of issues on:
determining the ownership of a trademark, market brands and other aspects of intellectual property;
determining the grounds and providing an opinion, including substantiation of legal aspects on the results of business and other economic activities related to the use of property, as well as the creation, accretion, acquisition of property by transactions, inheritance, acquisition of title in favor of the asset or to the property of third parties, limited property rights, established on the property of the Asset in favor of third parties;
claims and debts, the status of claims, as well as measures taken to recover debts and enforcement;
situations with compliance with labor and antimonopoly legislation, regulations on environmental protection.
selection of at least two options that could lead to effective privatization and development of a privatization action plan (containing the proposed privatization method, necessary actions and their timing, for each of the proposed options) of the risks associated with each proposed scenario.
Recommendation on the selection of the best privatization option.
1. The Consultant is required to demonstrate sufficient experience in the implementation of consulting services for the sector and to present the key team members assigned to the tasks described.
2. The consultant must demonstrate sufficient experience in M&A transactions, including transactions in privatization processes.
3. The consultant is required to ensure that it has sufficient material and human resources to carry out the task in a timely manner.
(1) If a consortium applies, it is asked to provide a consortium agreement, as well as specify the main Consultant (usually referred to as the leader of the consortium), coordinating and responsible for the work of the Consultant-partner involved. In this case, the total cost of services should be indicated.
(2) If proposals by consultants are rated less than 30 points under points a, b and c, the proposals are not evaluated under point d