Xorazm viloyatida tadbirkorlar va ishbilarmonlar uchun navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi
Oʻz oʻrnida, hududlarda mazkur Farmon mazmun-mohiyatini tadbirkorlar va keng jamoatchilikka tushuntirish, uning targʻibot ishlarini jadallashtirish maqsadida, joriy yilning 13-may kuni Davlat aktivlari agentligi tomonidan Xorazm viloyatida xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari, jumladan, korxonalardagi davlat ulushlari, boʻsh turgan davlat mulki obyektlari va sotilishi belgilangan yer uchastkalari toʻgʻrisida navbatdagi “Roadshow” taqdimoti oʻtkazildi.
Ushbu tadbirda 150 nafardan ziyod tadbirkorlar va investorlar, mahalliy hokimliklar hamda viloyatdagi yirik korxonalarning vakillari ishtirok etdi.
Taqdimot Davlat aktivlari agentligi direktorining birinchi oʻrinbosari Nodirbek Xusanov, Xorazm viloyati hokimining oʻrinbosari – investitsiyalar va tashqi savdo boshqarmasi boshligʻi Anvar Davletov hamda Agentlikning Xorazm viloyati hududiy boshqarmasi boshligʻi Shuxrat Raximov boshchiligida boʻlib oʻtdi.
Tadbirda davomida N.Xusanov soʻzga chiqib, soʻnggi yillarda mamlakatimizda xususiylashtirish sohasidagi normativ-huquqiy hujjatlarni takomillashtirish, tadbirkorlikni qoʻllab-quvvatlash yuzasidan keskin islohotlar amalga oshirilib, tadbirkorlar uchun xususiylashtirish va davlat mulkini ijaraga berish yoʻnalishlarida bir qator imtiyozlar va qulayliklar yaratilganligini taʼkidlab oʻtdi. Xususan:
• Qoraqalpogʻiston Respublikasi va Xorazm viloyatida auksion savdolarida sotilgan davlat koʻchmas mulk obyektlari boʻyicha toʻlovlar 3 oy ichida toʻliq toʻlanganda, toʻlov summasidan 25% miqdorda chegirma beriladi;
• davlat koʻchmas mulk obyektlari va davlat ulushlari uchun sotib olish toʻlovlarining miqdoriga qarab 3 yilgacha boʻlgan muddatda boʻlib-boʻlib toʻlash imkoniyati mavjud.
• tibbiyot va ta'lim tashkilotini tashkil etish uchun auksion savdolarida sotilgan davlat koʻchmas mulk obyektlarining sotib olish narxidan qatʼi nazar barcha xaridorlarga xarid toʻlovlarini 5 yil muddatda boʻlib-boʻlib toʻlash imkoniyati beriladi;
Shu bilan birga, “Roadshow” ishtirokchilariga Davlat aktivlari agentligi Xorazm viloyati hududiy boshqarmasi tomonidan 2024-yil davomida 181 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilganligi, savdoda turgan 94 ta davlat aktivlari 177,0 mlrd.soʻm qiymatga boʻlib-boʻlib toʻlash sharti bilan sotilganligi maʼlum qilindi. Bundan tashqari, tadbirkorlar va fuqarolar uchun 6641 ta 216 gektar yer uchastkalari elektron onlayn-auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, shundan 5516 ta 333 gektar yer uchastkalari 237,0 mlrd.soʻmga sotilishiga erishilgan.
Hududiy boshqarma tomonidan 2025-yilning oʻtgan davrida yangi 28 ta davlat aktivlari auksion savdolariga chiqarilgan boʻlib, 14 ta davlat aktivlari 61,0 mlrd.soʻm qiymatga sotilishi taʼminlangan.
Oʻz oʻrnida, yangi 2025-yilgi xususiylashtirish dasturiga muvofiq, Xorazm viloyatida ommaviy savdolarda sotilishi belgilangan jami 5 ta davlat va davlat ishtirokidagi xoʻjalik jamiyatlarining ulushlari, 41 ta koʻchmas mulk obyektlari hamda 343,6 gektar yer maydonlari tadbirkorlar va tadbir ishtirokchilariga yaqindan tanishtirildi.
Mazkur tadbir bunga qadar Surxondaryo viloyatida va Qoraqalpogʻiston Respublikasida, bugun Xorazm viloyatida oʻtkazildi hamda keyingi oʻrinda Buxoro viloyatida va respublikaning qolgan barcha viloyatlarida oʻtkaziladi.

Regular Roadshow for entrepreneurs and businessman was held in Khorezm region
In recent years, our country has been carrying out large-scale reforms to develop and support entrepreneurship, reduce the state's share in the economy, and ensure the inviolability of private property.
In turn, in order to explain the essence and content of this Decree to entrepreneurs and the general public in the localities, as well as to intensify its information and propaganda accompaniment, the State Assets Management Agency held another presentation ‘Roadshow’ in Khorezm region on 13 May this year. During the event, state assets subject to privatisation were presented, including state shares in enterprises, empty state property, as well as land plots for sale.
The event was attended by more than 150 entrepreneurs and investors, as well as representatives of local khokimiyats and large enterprises of the region.
The event was led by First Deputy Director of UzSAMA Nodirbek Khusanov, Deputy Khokim of Khorezm region - Head of the Department for Investments and Foreign Trade Anvar Davletov, Head of the Territorial Department of UzSAMA in Khorezm region Shuhrat Rakhimov.
During the event, N. Khusanov made a speech, in which he noted that in recent years, reforms have been carried out in our country to improve the legal framework in the field of privatisation, as well as to support entrepreneurship. He stressed that a number of privileges and conveniences were created for entrepreneurs in the areas of privatisation and leasing of state property. In particular:
• if the payment for the purchase of a state asset is made within 1 monththe buyer is granted a discount in the amount of the Central Bank's base rate on the purchase amount;
• in case of full payment within 3 months for state real estate sold at auction auctions in the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, a discount of 25% of the payment amount is provided.
• if land plots put up for auction for entrepreneurial activity (except for regional centres) are not sold within 3 months, the initial price will be gradually reduced by 30%, and if the plot is not sold within 6 months - gradually by 10%. The buyer can pay 15% of the purchase price within 3 months and the remaining amount in instalments for up to 10 years.
At the same time, the participants of ‘Roadshow’ were informed about the work done in Khorezm region for 2024, in particular, the territorial department of UzSAMA put 181 state assets on auction, of which 94 assets were sold for 177.0 billion soums with the condition of instalment payment. In addition, 6641 land plots with an area of 216 hectares were put up for electronic online auctions for entrepreneurs and citizens, of which 5516 land plots with an area of 333 hectares were sold for 237.0 billion soums.
The Territorial department for the past period of 2025, only 28 new state assets were put up for auction, and 14 state assets were sold for the amount of UZS 343.6 billion.
In turn, in accordance with the privatisation programme for 2025, 5 shares of the state and economic companies with state participation, as well as 41 real estate objects, as well as land plots with an area of 343.6 hectares put up for public auction in the Khorezm region were presented to entrepreneurs and participants of the event.
At the end of the event, which was held at a high level and lively with questions and answers, a number of questions asked by the participants and media representatives were answered, including a number of proposals from local entrepreneurs.
This event was previously held in Surkhandarya regionRepublic of Karakalpakstan today in the Khorezm region, and further will be held in Bukhara region and all other regions of the republic.