Don korxonalaridagi davlat ulushi va don korxonalari filiallari mulkiy majmualari boʻyicha savdo jarayonlari yuzasidan qoʻshimcha AXBOROT
Ommaviy savdolarga chiqarilgan don korxonalaridagi davlat ulushi va don korxonalari filiallari mulkiy majmualari boʻyicha navbatdagi savdo jarayonining birinchi va ikkinchi bosqichi yakunlanib, Davlat aktivlarini xususiylashtirish va xususiylashtirish jarayonlarini muvofiqlashtirish davlat komissiyasining tegishli qarori qabul qilindi.
Unga koʻra:
• Quyidagi 8 ta don korxonasidagi davlat aksiya paketi va mulkiy majmuasi boʻyicha savdo jarayonlarining ikkinchi bosqichga oʻtgan talabgorlar roʻyxati tasdiqlandi va ushbu talabgorlardan 2024-yil 20-may soat 18:00 ga (Toshkent vaqti bilan) qadar tijorat takliflari, yaʼni sotib olish narxi, toʻlov muddati va toʻlov qobiliyati boʻyicha takliflar “E-auksion” elektron savdo platformasi orqali qabul qilinadi;
• “Fargʻonadonmahsulotlari” AJning 51,0 foiz aksiya paketi eng yaxshi tijorat taklifini taqdim etgan “Agrocomplex Nashe Zerno” MCHJga 40,0 mlrd. soʻm sotib olish qiymatini toʻlash, kamida besh yil davomida aktivning asosiy faoliyat turini saqlab qolish va mavjud don saqlash sigʻimlarini kamaytirmaslik hamda qonunchilikda belgilangan tartibda davlat zaxirasi uchun saqlanadigan don hajmlarini shartnomalar asosida haq toʻlash evaziga saqlab berish sharti bilan sotildi.
Bundan tashqari, quyidagi don korxonalaridagi davlat ulushi va don korxonalari filiallari mulkiy majmualari boʻyicha savdolarning birinchi bosqichida gʻoliblar aniqlanmaganligi hamda takliflar yetarli darajada shakllanmaganligi sababli, mazkur aktivlar takroriy savdolarga chiqarildi.
Mazkur davlat aktivlari boʻyicha savdo jarayonlarida ishtirok etgan talabgorlarga Ishchi organ tomonidan individual xabarnomalar yuboriladi.

Additional information on sales processes regarding the state share in grain enterprises and property complexes of branches of grain enterprises
The first and second stages of the sales process of the state's shares in grain enterprises and property complexes of grain enterprises' branches offered for public auction has been completed, and the State Commission for Privatization of State Assets and Coordination of Privatization Processes has made the relevant decision.
According to the decision:
• The list of applicants who passed to the second stage of the sales process in the following 8 property complex of grain enterprises' branches was approved and commercial offers (on purchase price, payment term and solvency) from these applicants will be accepted until 18:00 (Tashkent time) on May 20, 2024 through the electronic trading platform "E-auksion";
• 51.0% state block of shares in the authorized capital of "Fargonadonmahsulotlari" JSC was sold to Agrocomplex Nashe Zerno LLC, which offered the best commercial offer, with the terms of payment of the purchase price in the amount of 40 billion UZS, maintaining the main activity of the asset for at least five years and not reducing the existing capacity of grain storage facilities, as well as preserving the volume of grain stored in the state reserve, in accordance with the legislation in exchange for payment of duties on the basis of contracts.
In addition, due to the fact that no winners were determined for the following state shares in grain enterprises and property complexes of branches of grain enterprises at the first and second stages of the sales and no offers were received for participation in the sales, these assets are put up for repeated sales.
In turn, when considering price offers for the state share in grain enterprises and property complexes of branches of grain enterprises, taken into account by the State Privatisation Commission as a benchmark, a mechanism of gradual reduction of the recommended appraised value down to 50% was introduced.
Also, the recommended appraised value of these assets is taken into account with a reduction of 50%.
State share in grain enterprise, transferred to the 2nd stage of sales
Proposals from applicants will be accepted until May 21, 2024 18:00 (Tashkent time)
State share
(%)
9405205
9405200
“Toshkent don maxsulotlari” JSC
Yashnabad distrit
9405199
9405204
“Namangan don mahsulotlari” JSC
9405203
9405206
9405201
9405202
State share in grain enterprises and property complexes of grain enterprises' branches offered for repeated public sales