Davaktiv agentligi tomonidan Bo‘stonliq tumanidagi xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari, yer uchastkalari va xususiylashtirilgan obyektlarga press-tur o‘tkazildi
Joriy yil 28-avgust kuni Davaktiv agentligi tomonidan “Elektron onlayn-auksionlarni tashkil etish” AJ bilan hamkorlikda Toshkent viloyati Bo‘stonliq tumanidagi “Chorvoq” turistik rekreatsion zonasi hududida joylashgan “Ugam” turistik majmuasi, “Humson sanatoriyasi” dam olish maskani, “Chorvoq oromgohi” (“Piramidalar”) dam olish maskani hamda Chorvoq TRZ hududida joylashgan 45 ta yer uchastkalariga ommaviy axborot vositalari hamda keng jamoatchilik vakillari ishtirokida press-tur tashkil qilindi.
Press-tur davomida OAV vakillari birinchi navbatda “Ugam” turistik majmuasiga tashrif buyurdi. Mazkur majmua O‘zbekistondagi unikal loyiha bo‘lib, u yerda 18 ta blokda ko‘p qavatli binolar barpo etilmoqda. Shuningdek, 830 ta bir, ikki va uch xonali apartamentlar, 100 o‘rinli bolalar bog‘chasi, 400 o‘rinli restoran, 100 o‘rinli fitnes va spa majmuasi, 500 ta avtomobilga mo‘ljallangan avtoturargoh va boshqa qulayliklarga ega turistik majmua qurilmoqda.
Apartamentlar qurilish jarayonida bo‘lgani bois, “E-auksion” elektron savdo platformasi orqali investitsion shartnoma tuzish huquqi sotuvga qo‘yiladi. Majmuadan muddatli to‘lov evaziga apartamentlarni xarid qilib, xaridor o‘zi dam olishi yoki uni ijaraga bergan holda foyda olishi mumkin. Turistik majmuada apartamentlar tayyor ta’mirlangan holda sotiladi. Apartamentlarni boshqaruv kompaniyasi orqali ijaraga berish imkoniyati mavjud. Majmuadagi elektr toki yangi qurilayotgan GES orqali ta’minlanadi va isitish tizimi avtonom shaklda suyultirilgan gaz tizimida ishlaydi.
Davaktiv agentligi tomonidan ommaviy savdolarga qo‘yilishi rejalashtirilgan “Humson sanatoriyasi” dam olish maskaniga ham tashrif buyurildi. Sanatoriyaning umumiy maydoni 14,93 ga bo‘lib, bino-inshootlar maydoni 14 971,1 kv.m, mavjud xonalar soni esa 253 ta. Hozirgi vaqtda Humson dam olish maskanining xususiylashtirish jarayonlariga konsultant jalb qilish choralari ko‘rilmoqda.
Shu bilan birga, OAV vakillari “Chorvoq” suv ombori yaqinida joylashgan 45 ta yer uchastkalariga tashrif buyurib, ijara huquqi asosida “E-auksion” elektron savdo platformasida ochiq savdolarga chiqarilganligi, hamda yer uchastkalari 20 sotixdan 6,7 gektargacha bo‘lgan lotlardan iborat ekanligi bo‘yicha ma’lumot berildi.
Mazkur yer uchastkalarini sotib olgan xaridor to‘lovlarni 24 oy muddatda bo‘lib to‘lash imkoniyatiga ega bo‘ladi. Bundan tashqari, bu yer uchastkalarida mehmonxonalar, mehmon uylari, sport-sog‘lomlashtirish inshootlari, xizmat ko‘rsatish va savdo majmualarini qurishga ruxsat etiladi.
Ta’kidlanganidek, “Chorvoq oromgohi” (“Piramidalar”) dam olish maskani Davaktiv agentligining 2021-yil 7-oktabrdagi ommaviy savdo to‘g‘risidagi eʼloniga muvofiq savdoga chiqarilgan edi. Savdo yakunlari bo‘yicha “Vip Logistics” MChJ QK 208,0 mlrd so‘m xarid toʼlovlarini amalga oshirish sharti bilan savdo g‘olibi deb topilgan.
Qo‘shimcha ma’lumot uchun “Elektron onlayn-auksionlarni tashkil etish” AJ Marketing va jamoatchilik bilan aloqalar bo‘limiga murojaat qilishingiz mumkin.

UzSAMA conducted a press tour to Bostanlyk district to the state assets and land plots are subject to privatize, as well as privatized facilities
On 28 August this year, UzSAMA in cooperation with the JSC "Organisation of electronic internet auctions" organised a press tour for representatives of the mass media to "Ugam" touristic complex, recreation area "Humson Sanatorium", recreation area "Charvak" (‘Pyramids’), as well as 45 land plots in the territory of Charvak touristic and recreational zone in Bostanlyk district of Tashkent region.
During the press tour, media representatives visited the "Ugam" touristic complex. This complex is a unique project in Uzbekistan, where multi-storey buildings are being constructed in 18 blocks. The touristic complex with 830 apartments with one, two and three rooms, kindergarten for 100 places, restaurant for 400 places, fitness and spa complex for 100 places, car park for 500 cars and other facilities is also under construction.
As the apartments are under construction, the right to make an investment contract will be offered for sale through the electronic trading platform ‘E-auksion’. By purchasing an apartment in the complex for a fixed fee, the buyer can stay himself or make a profit by renting it out. Apartments in the touristic complex are sold with ready repair. It is possible to lease out apartments through the management company. Electricity is supplied to the complex through the hydroelectric power plant, and the heating system will operate independently on liquefied gas.
The participants also visited the recreation area ‘Humson Sanatorium’, which UzSAMA plans to put up for public sale. The total area of the sanatorium is 14.93 hectares, the area of buildings and structures is 14,971.1 square metres, available rooms are 253. Measures are currently being taken to attract a consultant to the privatizing process of the recreation area.
At the same time, media representatives visited 45 land plots located near the Charvak reservoir, put up for auction on the electronic trading platform ‘E-auksion’ on the right of lease. The land plots consist of lots ranging from 20 hectares to 6.7 hectares.
The buyer acquired the land plots will be able to make payments in instalments for 24 months. In addition, the construction of hotels, guest houses, sports and recreational facilities, service and shopping centres is allowed on these land plots.
Moreover, as previously reported, the recreation area “Charvak” (“Pyramids”) was put up for sale in accordance with the announcement of the UzSAMA on public sales on October 7, 2021. According to the results of the sales, JV LLC “Vip Logistics” was recognized as the winner of the sales with the condition of redemption payment in the amount of 208.0 billion UZS.
For more information you can contact the Marketing and Public Relations Department of JSC "Organisation of Electronic Online Auctions".