Davaktiv agentligi tomonidan Bo‘stonliq tumanidagi xususiylashtirilishi belgilangan davlat aktivlari, yer uchastkalari va xususiylashtirilgan obyektlarga press-tur o‘tkazildi
Joriy yil 28-avgust kuni Davaktiv agentligi tomonidan “Elektron onlayn-auksionlarni tashkil etish” AJ bilan hamkorlikda Toshkent viloyati Bo‘stonliq tumanidagi “Chorvoq” turistik rekreatsion zonasi hududida joylashgan “Ugam” turistik majmuasi, “Humson sanatoriyasi” dam olish maskani, “Chorvoq oromgohi” (“Piramidalar”) dam olish maskani hamda Chorvoq TRZ hududida joylashgan 45 ta yer uchastkalariga ommaviy axborot vositalari hamda keng jamoatchilik vakillari ishtirokida press-tur tashkil qilindi.
Press-tur davomida OAV vakillari birinchi navbatda “Ugam” turistik majmuasiga tashrif buyurdi. Mazkur majmua O‘zbekistondagi unikal loyiha bo‘lib, u yerda 18 ta blokda ko‘p qavatli binolar barpo etilmoqda. Shuningdek, 830 ta bir, ikki va uch xonali apartamentlar, 100 o‘rinli bolalar bog‘chasi, 400 o‘rinli restoran, 100 o‘rinli fitnes va spa majmuasi, 500 ta avtomobilga mo‘ljallangan avtoturargoh va boshqa qulayliklarga ega turistik majmua qurilmoqda.
Apartamentlar qurilish jarayonida bo‘lgani bois, “E-auksion” elektron savdo platformasi orqali investitsion shartnoma tuzish huquqi sotuvga qo‘yiladi. Majmuadan muddatli to‘lov evaziga apartamentlarni xarid qilib, xaridor o‘zi dam olishi yoki uni ijaraga bergan holda foyda olishi mumkin. Turistik majmuada apartamentlar tayyor ta’mirlangan holda sotiladi. Apartamentlarni boshqaruv kompaniyasi orqali ijaraga berish imkoniyati mavjud. Majmuadagi elektr toki yangi qurilayotgan GES orqali ta’minlanadi va isitish tizimi avtonom shaklda suyultirilgan gaz tizimida ishlaydi.
Davaktiv agentligi tomonidan ommaviy savdolarga qo‘yilishi rejalashtirilgan “Humson sanatoriyasi” dam olish maskaniga ham tashrif buyurildi. Sanatoriyaning umumiy maydoni 14,93 ga bo‘lib, bino-inshootlar maydoni 14 971,1 kv.m, mavjud xonalar soni esa 253 ta. Hozirgi vaqtda Humson dam olish maskanining xususiylashtirish jarayonlariga konsultant jalb qilish choralari ko‘rilmoqda.
Shu bilan birga, OAV vakillari “Chorvoq” suv ombori yaqinida joylashgan 45 ta yer uchastkalariga tashrif buyurib, ijara huquqi asosida “E-auksion” elektron savdo platformasida ochiq savdolarga chiqarilganligi, hamda yer uchastkalari 20 sotixdan 6,7 gektargacha bo‘lgan lotlardan iborat ekanligi bo‘yicha ma’lumot berildi.
Mazkur yer uchastkalarini sotib olgan xaridor to‘lovlarni 24 oy muddatda bo‘lib to‘lash imkoniyatiga ega bo‘ladi. Bundan tashqari, bu yer uchastkalarida mehmonxonalar, mehmon uylari, sport-sog‘lomlashtirish inshootlari, xizmat ko‘rsatish va savdo majmualarini qurishga ruxsat etiladi.
Ta’kidlanganidek, “Chorvoq oromgohi” (“Piramidalar”) dam olish maskani Davaktiv agentligining 2021-yil 7-oktabrdagi ommaviy savdo to‘g‘risidagi eʼloniga muvofiq savdoga chiqarilgan edi. Savdo yakunlari bo‘yicha “Vip Logistics” MChJ QK 208,0 mlrd so‘m xarid toʼlovlarini amalga oshirish sharti bilan savdo g‘olibi deb topilgan.
Qo‘shimcha ma’lumot uchun “Elektron onlayn-auksionlarni tashkil etish” AJ Marketing va jamoatchilik bilan aloqalar bo‘limiga murojaat qilishingiz mumkin.

Агентство госактивов провело пресс-тур в Бостанлыкский район по приватизируемым государственным активам, земельным участкам и приватизированным объектам
28 августа текущего года Агентство госактивов в сотрудничестве с АО «Организация электронных онлайн-аукционов» организовало пресс-тур в Бостанлыкский район Ташкентской области для представителей средств массовой информации и широкой общественности, в том числе в туристический комплекс «Угам», зону отдыха «Санаторий Хумсон», зону отдыха «Чарвак» («Пирамиды»), а также по 45 земельным участкам на территории туристско-рекреационной зоны «Чарвак».
В ходе пресс-тура представители СМИ посетили туристический комплекс «Угам». Данный комплекс является уникальным проектом в Узбекистане, где в 18 блоках возводятся многоэтажные здания. Также строится туристический комплекс с 830 апартаментами с одной, двумя и тремя комнатами, детским садом на 100 мест, рестораном на 400 мест, фитнес и спа-комплексом на 100 мест, автостоянкой на 500 автомобилей и другими удобствами.
Поскольку апартаменты находятся в процессе строительства, на продажу будет выставлено право на заключение инвестиционного договора через электронную торговую платформу «E-auksion». Приобретая апартаменты в комплексе за фиксированную плату, покупатель может отдохнуть сам или получить прибыль сдавая в аренду. Апартаменты в туристическом комплексе продаются с готовым ремонтом. Возможна сдача апартаментов в аренду через управляющую компанию. Электричество в комплекс подается через строящуюся гидроэлектростанцию, а система отопления будет работать автономно на сжиженном газе.
Участники также посетили зону отдыха «Санаторий Хумсон», которую Агентство госактивов планирует выставить на публичные торги. Общая площадь санатория составляет 14,93 га, площадь зданий и сооружений – 14 971,1 кв.м., доступные комнаты – 253. В настоящее время принимаются меры по привлечению консультанта к процессу приватизации зоны отдыха.
Вместе с тем, представители СМИ посетили 45 земельных участков, расположенных вблизи Чарвакского водохранилища, выставленных на открытые торги на электронной торговой платформе «E-auksion» на праве аренды. Земельные участки состоят из лотов площадью от 20 соток до 6,7 гектара.
Покупатель, приобретающий данные земельные участки, сможет произвести платежи в рассрочку на 24 месяца. Кроме того, на этих земельных участках разрешается строительство гостиниц, гостевых домов, спортивных и оздоровительных объектов, сервисных и торговых комплексов.
А также, как сообщалось ранее, зона отдыха "Чарвак" (бывш. "Пирамиды") была выставлена ​​на продажу в соответствии с объявлением Агентства госактивов о публичных торгах от 7 октября 2021 года. По итогам торгов СП ООО «Vip Logistics» было признано победителем торгов с условием оплаты выкупной стоимости в размере 208,0 млрд сумов.
За дополнительной информацией Вы можете обратиться в отдел маркетинга и связей с общественностью АО «Организация электронных онлайн-аукционов».