TOSHKENT, 2021-yil 6-avgust – O'zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi “Coca-Cola Ichimligi Uzbekiston, Ltd” MCHJ (Kompaniya) ustav kapitalidagi 57,118 % ulushini “Coca-Cola Icecek A.Ş.” (CCI) kompaniyalar guruhiga, unga to‘liqligicha qarashli bo‘lgan “CCI International Holland B.V.” sho’ba korxonasi orqali 252,28 million AQSh dollariga sotish (Bitim) bo‘yicha kelishuvga erishilganligini ma’lum qiladi.
Bitim Davlat mulkini sotishda tender savdolarini o’tkazish bo’yicha Davlat komissiyasi tomonidan ma'qullangan. Bitimni yakunlash jarayoni tartibga soluvchi organlar tomonidan beriladigan muayyan ruxsatlar olinishini talab qiladi.
Mazkur bitim xalqaro amaliyotda qabul qilingan va O'zbekiston Respublikasi qonunchiligi talablaridan kelib chiqib, O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 27-oktyabrdagi PF–6096-son Farmoniga asosan, ommaviy oshkora sotuv jarayoni shaklida tashkil etildi.
Davlat ulushining mazkur sotuv jarayoni “Rothschild & Co” Agentlikning moliyaviy maslahatchisi, Dentons esa yuridik maslahatchisi sifatidagi ishtirokida amalga oshirildi.
Coca-Cola kompaniyasi haqida
“Coca-Cola Ichimligi Uzbekiston, Ltd” MCHJ – O'zbekistonda gazlangan alkogolsiz ichimliklar ishlab chiqaruvchi eng yirik kompaniya bo‘lib, u Toshkent, Namangan va Urganch shaharlarida ishlab chiqarish zavodlariga, shuningdek omborxonalar tarmog‘iga ega. 2020-yil yakunlari bo‘yicha Kompaniyaning sof foydasi 205 mlrd. so‘mni tashkil etgan.
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi Bitimning yakunlanishi bilan keng ommaga (jamoatchilikka) hamda ommaviy axborot vositalariga qo'shimcha axborot va bayonot beradi.

Агентство по управлению государственными активами договорилась о продаже доли в размере 57,118% в уставном капитале ООО «Coca-Cola Bottlers Uzbekistan, Ltd»
Агентство по управлению государственными активами договорилась о продаже доли в размере 57,118 % в уставном капитале ООО «Coca-Cola Bottlers Uzbekistan, Ltd» группе компаний CCI
Ташкент, 6 августа 2021 г. – Агентство по управлению государственными активами Республики Узбекистан объявляет о  достижении соглашения о продаже государственной доли в размере 57.118 % в уставном капитале ООО «Coca-Cola Bottlers Uzbekistan, Ltd» (Компания) группе компаний «Coca-Cola İçecek A.Ş.» (CCI), через полностью принадлежащую CCI дочернюю компанию «CCI International Holland B.V.», за 252,28 миллиона долларов США (Сделка).
Сделка одобрена Государственной комиссией по проведению тендерных торгов при продаже государственного имущества. Закрытие сделки потребует определенных одобрений со стороны регулирующих органов.
Сделка организована в форме открытого процесса продажи в соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 27  октября 2020 г. № УП-6096 в соответствии с общепринятой международной практикой и законодательством Республики Узбекистан.
Rothschild & Co выступает в качестве финансового консультанта АУГА, Dentons выступает в качестве юридического консультанта АУГА.
О Компании Coca-Cola
CCBU является крупнейшим производителем газированных безалкогольных напитков в Узбекистане с производственными мощностями в Ташкенте, Намангане и Ургенче, а также сетью складов. По итогам 2020 года чистая прибыль Компании составила 205 миллиардов сум.
По завершению Сделки Агентство по управлению государственными активами предоставит дополнительную информацию и заявление для общественности и средств массовой информации.