TOSHKENT, 2021-yil 6-avgust – O'zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi “Coca-Cola Ichimligi Uzbekiston, Ltd” MCHJ (Kompaniya) ustav kapitalidagi 57,118 % ulushini “Coca-Cola Icecek A.Ş.” (CCI) kompaniyalar guruhiga, unga to‘liqligicha qarashli bo‘lgan “CCI International Holland B.V.” sho’ba korxonasi orqali 252,28 million AQSh dollariga sotish (Bitim) bo‘yicha kelishuvga erishilganligini ma’lum qiladi.
Bitim Davlat mulkini sotishda tender savdolarini o’tkazish bo’yicha Davlat komissiyasi tomonidan ma'qullangan. Bitimni yakunlash jarayoni tartibga soluvchi organlar tomonidan beriladigan muayyan ruxsatlar olinishini talab qiladi.
Mazkur bitim xalqaro amaliyotda qabul qilingan va O'zbekiston Respublikasi qonunchiligi talablaridan kelib chiqib, O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2020-yil 27-oktyabrdagi PF–6096-son Farmoniga asosan, ommaviy oshkora sotuv jarayoni shaklida tashkil etildi.
Davlat ulushining mazkur sotuv jarayoni “Rothschild & Co” Agentlikning moliyaviy maslahatchisi, Dentons esa yuridik maslahatchisi sifatidagi ishtirokida amalga oshirildi.
Coca-Cola kompaniyasi haqida
“Coca-Cola Ichimligi Uzbekiston, Ltd” MCHJ – O'zbekistonda gazlangan alkogolsiz ichimliklar ishlab chiqaruvchi eng yirik kompaniya bo‘lib, u Toshkent, Namangan va Urganch shaharlarida ishlab chiqarish zavodlariga, shuningdek omborxonalar tarmog‘iga ega. 2020-yil yakunlari bo‘yicha Kompaniyaning sof foydasi 205 mlrd. so‘mni tashkil etgan.
Davlat aktivlarini boshqarish agentligi Bitimning yakunlanishi bilan keng ommaga (jamoatchilikka) hamda ommaviy axborot vositalariga qo'shimcha axborot va bayonot beradi.

the State Assets Management Agency has reached an agreement to sell 57.118% stake in «Coca-Cola Bottlers Uzbekistan, Ltd»
The State Assets Management Agency to sell 57.118 % stake in LLC “Coca-Cola Bottlers Uzbekistan, Ltd” to the «Coca-Cola İçecek A.Ş.»
Tashkent, 6 August 2021 – the State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan today announced that it has reached an agreement to sell 57.118% stake in «Coca-Cola Bottlers Uzbekistan, Ltd» LLC (the Company) to «Coca-Cola İçecek A.Ş.» (CCI), through its wholly owned subsidiary «CCI International Holland B.V.», for a cash consideration of US $ 252.28 million (the Transaction).
The Transaction has been approved by the State Tender Commission. Completion of the Transaction is subject to certain regulatory approvals.
The Transaction has been organized as an open sale process pursuant to the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan # UP-6096 dated 27 October 2020 in accordance with best international practices and the laws of the Republic of Uzbekistan.
Rothschild & Co acted as financial adviser to UzSAMA, Dentons acted as legal adviser to UzSAMA.
About the Company
CCBU is the largest carbonated soft drinks producer in Uzbekistan operating three production facilities in Tashkent, Namangan and Urgench and a network of warehouses. For the twelve months ended 31 December 2020, the Company generated net profit of UZS 205 billion.
The State Assets Management Agency is to release further information and statement upon completion of this transaction to the public and mass media.