Davlat aktivlarini boshqarish agentligi tomonidan joriy yil 13-iyul kuni chop etilgan eʼlonga muvofiq, “Biokimyo” AJ ustav kapitalidagi davlat ulushini (keyingi oʻrinlarda – "Aktiv" yoki "Kompaniya") xususiylashtirish jarayonining Aktivni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Express of interest) bosqichi boshlangan.
Avval maʼlum qilinganidek, ushbu davlat aktivini xususiylashtirish jarayonini ilgʻor xalqaro tajriba asosida amalga oshirish uchun “Abrau Capital” (keyingi oʻrinlarda – "Konsultant") kompaniyasi Xususiylashtirish boʻyicha konsultant sifatida jalb etilgan.
Arizalarni qabul qilish jarayoni doirasida, Konsultant tomonidan keng qamrovli marketing ishlari amalga oshirildi, jumladan, investitsiya tizerlari salohiyatli investorlarga yuborildi. Natijada, 2023-yil 15-avgustga qadar 3 nafar investorlar tomonidan sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish toʻgʻrisidagi arizalar Konsultantga kelib tushgan.
• Mineral oʻgʻitlar va/yoki yarim tayyor mahsulotlar ishlab chiqarishda tasdiqlangan ish tajribasi;
• barqaror moliyaviy holati (MHXS boʻyicha tekshirilgan moliyaviy hisobotlari bilan tasdiqlangan) va ehtimoliy bitimni kafolatlangan moliyalashtirish qobiliyati.
Kelib tushgan arizalarni yuqoridagi mezon talablari asosida Maslahatchi tomonidan chuqur oʻrganish natijasida, barcha investorlarning arizalari yuqoridagi mezon talablariga to'liq mos deb topilgan.
Konsultant tomonidan Aktivni sotib olish narxi boʻyicha Majburiyatga ega boʻlgan takliflar (BO) 2023-yil 22-sentabr soat 18:00 (Toshkent vaqti bilan)ga qadar qadar qabul qilinadi.

Information about the process of privatization of the state share in the authorized capital of “Biokimyo” JSC
According to the announcement published by the State Assets Management Agency on July 13 this year, Express of interest stage of the privatization process of the state share in the authorized capital of “Biokimyo” JSC (hereinafter - the "Asset" or "Company") launched.
As reported previously, "Abrau Capital" company (hereinafter - "Consultant") was attracted as a privatization consultant to carry out the process of privatization of this state asset on the basis of the best international experience.
As part of the Сompany's privatization processes, complex marketing activities were carried out by Consultant, as well as sending investment teasers to potential investors. As a result, Consultant has received expressions of interest from 3 investors by August 15, 2023.
• Proven work experience in the area of production of mineral fertilizers and/or semi-finished products;
• Sound financial position (confirmed by audited IFRS financial statements) and guaranteed ability to raise financing for a potential transaction.
Accordingly, applicants who have successfully passed the Express of interest stage will be invited to participate in the next submission of Binding offers (BO) stage of the privatization process, and Process Letter with detailed information on this stage will be addressed to them.
Binding offers (BO) for purchase of the Asset are accepted by Consultant until 18:00 (Tashkent time) September 22, 2023.