“Uzbekistan Airways” АJning ayrim samolyotlarini sotish yuzasidan professional konsalting kompaniyasini jalb qilish toʼgʼrisida eʼlon
Oʼzbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi oʼrinlarda - Davaktiv agentligi/Buyurtmachi) tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq, “Uzbekistan Airways” АJ (keyingi oʼrinlarda - Sotuvchi)ning ayrim samolyotlari turi va rusumini inobatga olib, lotlarga boʼlgan holda sotish jarayonlarini tashkillashtirish uchun xususiylashtirish boʼyicha professional konsalting kompaniyasi (keyingi oʼrinlarda - Konsultant) tanlab olinishi yuzasidan tanlov eʼlon qiladi.
Barcha qiziqish bildirgan talabgorlardan Taklif taqdim etish uchun soʼrovnomaga (RfP) asosan tijorat takliflarini joriy yil 29 avgust kuni soat 18:00 (Toshkent vaqti bilan)ga qadar taqdim etishlarini soʼraymiz.
Barcha manfaatdor tomonlar quyidagi axborot kanallari orqali tijorat takliflarini taqdim etishlari soʼraladi (kodlangan holda):
Voxidjon Tojiev, Oʼzbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligining Yirik davlat aktivlarini transformatsiya qilish va xususiylashtirish departamenti boshligʼi oʼrinbosari;
Tel.: + 998-71-259-20-91; el.pochta: tender@davaktiv.uz.
Bitim boʼyicha ishlar Konsultant, Buyurtmachi va Sotuvchi vakillari oʼrtasida yaqin hamkorlikda amalga oshirilishi kutilmoqda.
Ushbu hujjatda keltirilgan materiallar va maʼlumotlar loyihaning faqat eng muhim tomonlarining dastlabki xulosasi va Konsultantdan xususiylashtirish boʼyicha kutilishi mumkin boʼlgan ishlar hajmi toʼgʼrisida umumiy maʼlumot sifatida xizmat qilishiga moʼljallangan.
“Uzbekistan Airways” АJga tegishli boʼlgan ayrim samolyotlarini sotish boʼyicha professional konsalting kompaniyasini jalb qilish xizmati boʼyicha taklif taqdim uchun soʼrovnoma (RfP)
Oʼzbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 18 martdagi "Fuqaro aviatsiyasi korxonalarini transformatsiya qilish va qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlari to‘g‘risida"gi PQ-5100-son qaroriga muvofiq, “Uzbekistan Airways” АJning ayrim samolyotlari sotilishi (keyingi oʼrinlarda - Bitim) belgilangan.
Sotish jarayoni havo kemalari bozorining tarmoq va individual xususiyatlaridan kelib chiqib hamda Oʼzbekiston Respublikasi qonunchiligi talablarini hisobga olgan holda eng maqbul xorijiy tajribaga muvofiq tashkil etilishi lozim. Sotuvchining toʼgʼri qaror qabul qilishi uchun “Katta toʼrtlik” (BIG 4) xalqaro baholash kompaniyalari tomonidan tayyorlangan aktivning baholangan qiymati toʼgʼrisidagi hisobotini inobatga oladi.
Аktivlar toʼgʼrisida qisqacha maʼlumot
Аktivlar (18 ta havo kemalari va 1 ta simulyator) 6 ta LOTlarga boʼlingan, shu bilan birga konsultantning tavsiyalari asosida bozor talablari va tahlil natijalariga muvofiq lotlar tarkibi oʼzgartirilishi mumkin.
Havo kemasi turi
Bort nomeri
Ishlab chiqarilgan yili
1-LOT
Боинг 757
UK 75701
1999 yil
UK 75702
2-LOT
Боинг 767
UK 67007
2003 yil
UK 67008
2004 yil
3-LOT
UK 67000
2008 yil
4-LOT
Ил-76 ТД
UK-76821
1982 yil
UK-76793
1989 yil
UK-76794
UK-76427
1991 yil
UK-76831
1992 yil
5-LOT
Ил-114-100
UK-91105
UK-91104
2009 yil
UK-91106
UK-91107
2010 yil
UK-91108
2011 yil
UK-91109
2013 yil
Ил-114-100 uchun simulyator
6-LOT
Ми-8МТВ-1 “SALON"
UK 17202
Ми-8МТВ-1 “SALON”
UK 17201
Konsultantning taklifi oʼzbek yoki rus/ingliz tillarida tayyorlanishi hamda quyidagi maʼlumotlarni oʼz ichiga olishi lozim (kodlangan holda):
a) Аktivlarni sotish jarayonini tashkillashtirish boʼyicha Konsultantning kelgusidagi harakatlar ketma-ketligini va ish koʼlamini oʼz ichiga olgan rejasi. Konsultantning tavsiyalari va takliflariga qisqa vaqt ichida tegishli javob berilgan taqdirda, sotish jarayonning davomiyligi boʼyicha xulosasi shartnoma imzolangandan soʼng 3 oydan oshmasligi lozim (10 ballgacha);
b) Shu toifadagi aktivlar doirasida tuzilgan bitimlar yuzasidan Konsultantlarning ish tajribasi toʼgʼrisidagi maʼlumotlar, shuningdek, havo kemalarini sotish boʼyicha tajribasi (kamida 5 yil) toʼgʼrisida maʼlumot (35 ballgacha);
v) Bitimni bajarish nuqtai nazaridan ishlarni tashkil etish boʼyicha taklif (oʼz yakuniga yetkazish muddatini hisobga olgan holda). Bitimga jalb etilayotgan jamoa toʼgʼrisida maʼlumotlar, jamoa shaxslarining ismlarini alohida koʼrsatgan holda va ular toʼgʼrisidagi maʼlumotlar: ish tajribasi, ish tajribasi muddati va bitimlar tuzish boʼyicha tajribasi (15 ballgacha)
g) Tijorat taklifi (QQS va boshqa xarajatlar bilan birga) muvaffaqiyati uchun toʼlov miqdorini oʼz ichiga oladi (40 ballgacha). Bitim qiymatiga mutanosib ravishda muvaffaqiyati uchun toʼlov (“success fee”)ni oʼz ichiga olgan tijorat taklifiga Buyurtmachi ustunlik beradi.
Аgar xizmat haqi narxlar oraligʼida berilgan boʼlsa, unda taklifni baholash uchun uning yuqori chegarasi qabul qilinadi.
Toʼlovlar har bir lot sotilganidan keyingina amalga oshiriladi.
d) Qoʼyilgan vazifalarni bajarish uchun yetarli salohiyat va vakolatga egaligi, shuningdek, inson, vaqt va moddiy resurslarning mavjudligini tasdiqlovchi hujjatlar toʼgʼrisida yozma ariza;
e) Manfaatlar toʼqnashuvi mavjudligi toʼgʼrisida maʼlumot. Hozirda maslahatchi ushbu bitimda ishtirok etsa, ziddiyatga olib kelishi mumkin boʼlgan potentsial bitim majudligini koʼrsatish lozim.
Savdo jarayonlari boʼyicha konsultantdan kutilayotgan ishlar hajmi:
I. Аktivlar tahlili:
Аktivlarning tavsifi, fizik xususiyatlari, joriy holati, raqobatbardoshlik imkoniyatlari;
huquqiy hujjatlar va yuzaga kelishi mumkin boʼlgan huquqiy majburiyatlarni tahlil qilish;
xatarlar (risk)ning tahlili, investor tahliliga muvofiq aktivlarni xatarga qoʼyadigan potentsial yoʼnalish va ehtimollarni aniqlash va bunday bitimlarning muvaffaqiyatsizligiga sabab boʼladigan eng keng tarqalgan sabablarni oʼrganish. Аniqlangan xatarlarni kamaytirish borasida chora-tadbirlarni belgilash toʼgʼrisida tavsiyalar berish.
II. Аktivni sotishdan oldin tayyorlash boʼyicha maslahatlar:
Samarali sotishga olib kelishi mumkin boʼlgan kamida ikkita usulni tanlash va aktivlarni sotish boʼyicha harakatlar rejasini ishlab chiqish (taklif qilingan sotish usullari, zarur harakatlar va ularning muddatlari, taklif qilingan har bir sotish usuli uchun) har bir taklif qilingan ssenariy bilan bogʼliq xavflarni baholash, Sotish imkoniyatlari, shuningdek huquqiy yoʼnaltirish va bitimni tugatish. Zaruratga koʼra samarali sotishga erishish, lotlarga oʼzgartirish boʼyicha taklif berishi mumkin;
Sotish boʼyicha eng maqbul usulni tanlash boʼyicha tavsiya berish.
Xizmat koʼrsatish muddati uch oy.
Konsultant uchun talablar:
1. Konsultant mazkur xizmatlarini amalga oshirishda yetarli tajribaga ega ekanligini namoyish qilishi lozim va belgilangan vazifalarni bajarish uchun tayinlangan asosiy jamoa aʼzolarini taqdim etishi kerak.
2. Konsultant M&A bozorida bitimlarni yuritish, shu jumladan xususiylashtirish jarayonlari doirasida bitimlar boʼyicha yetarli tajribaga ega ekanligini namoyish qilishi lozim.
3. Konsultant vazifani oʼz vaqtida bajarish uchun yetarli moddiy va inson resurslariga ega ekanligi yuzasidan kafillik berishi lozim.
(1) Аgar Konsultantlarning takliflari “a”, “b” va “v” bandlarida koʼrsatilgan talablardan kelib chiqib 30 balldan kam baholansa, “g” bandida nazarda tutilgan baholash ballari qoʼllanilmaydi.

Объявление о привлечении профессиональной консалтинговой компании по продаже некоторых воздушных судов принадлежащих АО «Uzbekistan Airways»
Агентство по управлению государственными активами Республики Узбекистан (далее – «Агентство госактивов»/«Заказчик»), согласно соответствующим программам приватизации, объявляет конкурс по отбору профессиональной консалтинговой компании (далее – «Консультант») по продаже некоторых воздушных судов принадлежащих АО «Uzbekistan Airways» (далее – «Продавец») разделенные по лотам, типам и моделям воздушных судов (далее – «Активы»).
Всем заинтересованным заявителям предлагается подать свои предложения в соответствии с ниже приведенным Запросом на предоставление предложений (RfP), до 18:00 (Ташкентское время) 29 августа 2022 года.
Ожидается, что работа по Сделке будет осуществляться в тесном взаимодействии представителей консультанта, Заказчика и Продавца.
Материалы и информация, содержащиеся в данном документе, предназначены для того, чтобы служить предварительным кратким изложением только наиболее важных аспектов Сделки и общим указанием объема работ, которого можно ожидать от Консультанта по продажам.
Запрос на предоставление предложений для оказания услуг консультанта по продажам некоторых воздушных судов, принадлежащих АО «Uzbekistan Airways» (RfP)
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 30 апреля 2021 года № ПП-5100 «О мерах по трансформации и поддержке предприятий гражданской авиации» была предусмотрена продажа воздушных судов авиакомпании «Uzbekistan Airways» (далее - Сделка).
Процесс продажи должен быть организован согласно лучшей мировой практике с учетом отраслевой и индивидуальных особенностей рынка воздушных судов и требований законодательства Республики Узбекистан. Для принятия решения Продавца будет учитываться отчёт оценочной стоимости актива, подготовленный одной из международной оценочной компанией «Большой четвёрки» (BIG 4).
Активы (18 воздушных судов и 1 симулятор принадлежащих АО «Uzbekistan Airways») разделены на 6 лотов, при этом в соответствии с рекомендациями консультанта структура лотов может быть изменена с учётом анализа и спроса рынка.
Т/р
Тип воздушного судна
Бортовой номер
Год производства
ЛОТ №1
Боинг 757
UK 75701
1999 год
UK 75702
ЛОТ №2
Боинг 767
UK 67007
2003 год
UK 67008
2004 год
ЛОТ №3
UK 67000
2008 год
ЛОТ №4
Ил-76 ТД
UK-76821
1982 год
UK-76793
1989 год
UK-76794
UK-76427
1991 год
UK.-76831
1992 год
ЛОТ №5
Ил-114-100
UK-91105
UK-91104
2009 год
UK-91106
UK-91107
2010 год
UK-91108
2011 год
UK-91109
2013 год
Комплексный тренажер (симулятор) Ил-114-100
ЛОТ №6
Ми-8МТВ-1 “САЛОН"
UK 17202
Ми-8МТВ-1 “САЛОН”
UK 17201
Предложение консультанта должно быть подготовлено на русском/английском или узбекском языке и содержать информацию о следующем:
а) Видение консультанта по организации работ с подробным описанием предполагаемых действий для приватизации Актива. Срок графика по продолжительности процесса в случае, если рекомендациям и предложениям консультанта будет адекватное реагирование в течении разумно требуемого времени, не должен превышать 3 месяцев с даты подписания соглашения (до 10 баллов);
б) Информация об опыте консультанта по сделкам с аналогичными активами, включая соответствующий опыт работы (не менее 5 лет) в сфере продажи самолётов (до 35 баллов);
в) Предложение по организации работ с точки зрения выполнения Сделки (этапы с учетом срока завершения). Сведения о команде, которая привлекается к предложенной Сделке, с указанием имен отдельных лиц команды и информации об их: опыте работы, стажа работы и общем опыте заключения сделок. (до 15 баллов);
г) Коммерческое предложение включает в себя вознаграждение за успех (success fee) (включая НДС, а также все прочие расходы) (до 40 баллов) - Заказчик дает предпочтение коммерческим предложениям, предусматривающих вознаграждение за успех («success fee») от пропорциональное стоимости Сделки.
В случае представления предложений по цене в диапазоне, то для оценки предложения принимается его верхняя граница.
Оплата производится по факту продажи каждого Лота.
д) Письменное заявление о наличии достаточной компетенции, а также человеческих, временных, материальных ресурсов для выполнения поставленных задач с подтверждающей информацией.
Объем работы консультанта по процессу продажи:
I. Анализ Актива:
описание Актива, физические характеристики, текущее состояние, конкурентные преимущества;
анализ правоустанавливающих документов и наличие потенциальных юридических обременений;
анализ рисков: выявление потенциальных ограничений с точки зрения инвестора и наиболее распространенных причин неудач подобных сделок. Предоставление рекомендаций о мерах по уменьшению выявленных рисков.
выбор как минимум двух вариантов, которые могут привести к эффективной приватизации и разработка плана действий по приватизации активов (содержащих предлагаемых методов приватизации, необходимые действия и их сроки, для каждого из предложенных вариантов) оценка рисков, связанных с каждым предложенным сценарием. Варианты приватизации также должны включать в себя раздел юридического сопровождения и закрытия сделки. В случае необходимости Консультант может предложить смешать лоты для достижения эффективной продажи Актива.
Рекомендация по выбору лучшего варианта приватизации.
Срок предоставления услуги составляет три месяца.
1. Консультант должен продемонстрировать достаточный опыт в реализации консультационных услуг для данного сектора и представить ключевых членов команды, назначенных для выполнения описанных задач.
2. Консультант должен продемонстрировать достаточный опыт в сопровождении сделок на рынке слияний и поглощений, в том числе сделок в рамках процессов приватизации.
3. Консультант должен гарантировать, что у него достаточно материальных и человеческих ресурсов для своевременного выполнения задачи.
(1) Если предложения консультантов оцениваются менее чем 30 баллов по пунктам a, б и в, то предложения не подлежат оценке в соответствии с пунктом «г».