Ikkita etil spirti ishlab chiqaruvchi zavodlarni xususiylashtirish bo‘yicha professional konsalting kompaniyasini jalb qilish to‘g‘risida eʼlon
O‘zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (keyingi o‘rinlarda Davaktiv agentligi/Buyurtmachi) tegishli xususiylashtirish dasturlariga muvofiq “Biokimyo” AJning ustav kapitalidagi 51,0 foiz davlat ulushini va “Andijon biokimyo zavodi” AJning ustav kapitalidagi 76,0 foiz davlat ulushini (keyingi o‘rinlarda ­- Aktivlar) ommaviy savdolarga chiqarish orqali xususiylashtirish bo‘yicha professional konsalting kompaniyasini (keyingi o‘rinlarda – Konsultant) jalb etish yuzasidan tanlov e’lon qiladi.
Barcha qiziqish bildirgan talabgorlardan Taklif taqdim etish uchun so'rovnomaga (RfP) asosan tijorat takliflarini 2023-yil 23-iyun kuni soat 18:00ga (Toshkent vaqti bilan) qadar taqdim etishlarini so'raymiz.
Ikkita etil spirti ishlab chiqaruvchi zavodlarni xususiylashtirish bo‘yicha konsultantni jalb qilish yuzasidan taklif taqdim etish uchun soʼrovnoma (RfP)
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 24-martdagi PQ-102-son qaroriga muvofiq, “Biokimyo” AJning 51,0 foiz ulushi va “Andijon biokimyo zavodi” AJning 76,0 foiz ulushi (keyingi o‘rinlarda – Bitim) sotilishi belgilangan.
Sotish jarayonlari ikkita etil spirti ishlab chiqaruvchi zavodlarning (“Biokimyo” AJ va “Andijon biokimyo zavodi” AJ) tarmoq va individual xususiyatlaridan kelib chiqib Oʼzbekiston Respublikasi qonunchiligi talablari doirasida eng maqbul xorijiy tajriba asosida tashkil etilishi lozim. Buyurtmachi toʼgʼri qaror qabul qilishi uchun Аktivni mustaqil baholash ishlarini amalga oshiradi.
Аktivlar toʼgʼrisida qisqacha maʼlumot
“Biokimyo” AJ o‘zining ko‘p yillik tarixi davomida Markaziy Osiyoda etil va oziq-ovqat spirtining asosiy yetkazib beruvchisi bo‘lib kelgan. Kompaniya 2007-yilda tashkil etilgan. Sanoat va nosanoat obyektlariga ega ushbu korxonaning umumiy maydoni 18,92 gektarni tashkil etadi.

Announcement on attracting a professional consulting company for the privatization of two ethyl alcohol producer plants
The State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan (hereinafter referred to as "State Assets Agency"/"Client"), in accordance with the relevant privatization programs, announces a tender for the selection of a professional consulting company (hereinafter referred to as "Consultant") on privatization of “Biokimyo” JSC  by selling 51,0% state share and “Andijon biokimyo zavodi” JSC by selling 76,0% state share (hereinafter - the "Assets").
All interested applicants are invited to submit their proposals in accordance with the following Request for Proposals (RfP) by 18:00 (Tashkent time) on June 23, 2023.
Request for proposals for consulting services on privatization of two ethyl alcohol producer plants (RfP)
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan from March 24, 2023 №PP-102 provides for the sale of 51,0% share of “Biokimyo” JSC and 76,0% share of “Andijon biokimyo zavodi” JSC (hereinafter - Transaction).
The sale process must be organized in accordance with the best international practices, taking into account the requirements of the legislation of the Republic of Uzbekistan, industry and individual specifics of two ethyl alcohol producer plants (hereinafter - the Assets). For making internal decision of the Seller, the Asset is evaluated in accordance with the legislation.
The Request for Proposals (hereinafter referred to as the Request) specifies the requirements for the Consultant and the structure of its proposal to be evaluated, also describing the required scope of work to support the Transaction in the annex of this Request. Consultants may enter into a consortium or submit joint proposals to provide the full range of services.
“Biokimyo” JSC - for most of its history has remained the main supplier of ethyl and food alcohol in Central Asia. The company was founded in 2007. The total area of this company with industrial and non-industrial facilities is 18.92 hectares.
“Andijon biokimyo zavodi” JSC is another one of the oldest and largest enterprises in the industry in terms of production scale. The company was founded in 1953 in the city of Andijan, Andijan region. The main types of products produced are food grade ethyl alcohol, yeast and other products. The total area of the company is 3.69 hectares.
I. Market analysis of ethyl alcohol production activities:
• conducting a comprehensive (tax, legal, financial and environmental) analysis (due diligence) of the Asset;