Avval xabar berilganidek, "Asakabank" AJ, "Oʻzsanoatqurilishbank" ATB va AT "Aloqabank"ga tegishli “Toshkent City” xalqaro ishbilarmonlik markazi hududidagi yangi koʻp qavatli biznes markazlarining (keyingi oʻrinlarda – “Biznes markazlar”) xalqaro ommaviy savdolar orqali sotilishi toʻgʻrisida eʼlon qilingan edi.
Mazkur Biznes markazlarini ilgʻor xorijiy tajriba asosida boshqarish hamda foydalanish malakasiga ega sohadagi xalqaro yirik institutsional va moliyaviy investorlarni jalb qilishmulkiy majmualarning individual xususiyatlaridan kelib chiqqan holda xalqaro sotish jarayonini amalga oshirish, shuningdek jahon yetakchi biznes nashrlari va xalqaro ofis tarmoqlari orqali keng qamrovli marketing kampaniyasini tashkillashtirish uchun “KPMG” kompaniyasi (keyingi oʻrinlarda – KPMG/Konsultant) jalb qilingan.
Savdo jarayonining dastlabki bozordagi qiziqishni oʻrganish (Market sounding) bosqichi doirasida KPMG tomonidan Biznes markazlar toʻgʻrisida tayyorlangan investitsion tizerlar sohadagi 170 dan ortiq yirik xalqaro investorlarga yuborilib, individual muloqotga kirishish orqali ularning Biznes markazlarni sotib olishga qiziqishlarini, shuningdek sotib olish shakli yaʼni binoni toʻliq sotib olish yoki lotlarga boʻlgan holda sotib olish boʻyicha fikrlari oʻrganildi.
Market sounding” doirasida sohadagi salohiyatli investorlarning Biznes markazlarni sotib olishga bildirgan qiziqishlarini, sotishga yondashuv mexanizmi boʻyicha bildirgan fikrlarini, sohadagi xalqaro investorni jalb qilish imkoniyatlarini inobatga olib, Biznes markazlarni 3 ta alohida lotlarga boʻlgan holda uchta alohida yaxlit mulkiy majmualar sifatida sotiladi.
Biznes markazlar toʻgʻrisida maʼlumot:
“Oʻzsanoatqurilishbank” ATBni koʻp qavatli binosi
• Umumiy maydoni: 82,284 kv.m.;
• Qavatlarning umumiy soni: 33
“Asakabank” AJni koʻp qavatli binosi
• Umumiy maydoni: 66,202 kv.m;
• Qavatlarning umumiy soni: 26
AT “Aloqabank”ni koʻp qavatli binosi
• Umumiy maydoni: 81,439 kv.m.;
Savdo jarayonlari barcha manfaatdor tomonlar uchun ochiq boʻlgan muzokaralarga ommaviy taklif etish usuli orqali amalga oshiriladi.
Savdo jarayoni ikki bosqichda amalga oshiriladi, jumladan sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Express of interest), hamda Majburiyatga ega boʻlgan taklif (BO) taqdim etish bosqichlari.
Shu bilan birga, Biznes markazlarni baholash uchunKatta toʻrtlik (Big 4) turkumiga kiruvchi "Deloitte" xalqaro kompaniya jalb etiladi.
Sotish jarayonining joriy bosqichini amalga oshirish toʻgʻrisida:
Qiziqish bildirish bosqichida ishtirokchilardan quyidagi maʼlumotlar bilan sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish toʻgʻrisidagi arizalarini (Expression of interest) taqdim etishlari soʻraladi:
1. Ishtirokchi toʻgʻrisida qisqacha maʼlumot (shu jumladan, STIR, faoliyat turi) va sotib olingan taqdirda Biznes markazlardan foydalanish rejalari.
3. Oxirgi 3 yilgi faoliyati boʻyicha moliyaviy hisoboti
Talabgorlar qiziqish bildirishi toʻgʻrisidagi arizalarini xohishlariga koʻra oʻzbek, rus yoki ingliz tillarida tayyorlab 2024-yil 9-sentabr soat 18:00ga (Toshkent vaqti bilan) qadar quyidagi aloqa kanallariga yuborishlari lozim:
Talabgorlar bir yoki birnechta binolarni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirishlari mumkin.
Ushbu eʼlondan soʻng, Konsultant salohiyatli investorlarni jalb qilish maqsadida, KPMG xalqaro aloqalari orqali investitsiya tizerlarini tarqatish orqali marketing kampaniyasi davom ettiradi.
• Biznes markazlarni sotib olish uchun yetarli moliyaviy resurslari;
• sotuv jarayonida ishtirok etilishini taqiqlashi mumkin boʻlgan maʼmuriy, hakamlik, arbitraj yoki boshqa sud jarayonlarining yoʻqligi;
Sotish jarayonining kelgusi bosqichlari toʻgʻrisida:
Keyingi Majburiyatga ega boʻlgan (BO) takliflarni qabul qilish bosqichiga oʻtgan potensial investorlar bilan Axborotni oshkor etmaslik toʻgʻrisidagi bitim (NDA) imzolanadi va majburiyatga ega boʻlgan tijorat takliflarini tayyorlash uchun Biznes markazlar faoliyati toʻgʻrisidagi KPMG tomonidan tayyorlangan kompleks tahliliy maʼlumotlar (Due-diligence) saqlanadigan virtual maʼlumotlar xonasiga (VDR) kirish taʼminlanadi.Shuningdek, Biznes markazlariga tashrif buyurgan holda uning boshqaruv organiga savollar berish imkoniyati yaratiladi.
Davaktiv agentligi sotuv jarayonlarining har bir bosqichi toʻgʻrisida jamoatchilikni qoʻshimcha tarzda xabardor qilib borilishini taʼminlaydi.

The international sale process of 3 multi-storey business centers on the territory of the international business center "Tashkent City" has started
As previously reported, it was announced that new multi-storey business centers on the territory of the international business center "Tashkent City", owned by Alokabank JSC, Asakabank JSC and Uzpromstroibank JSCB (hereinafter - "Business Centers") are to be sold by by organizing an international open competitive sales process.
In order to attract major international institutional and financial investors from the industry, qualified in management and operation of Business Centers on the basis of the best foreign experience, implementation of international sales process based on individual features of property complexes, as well as organization of complex marketing campaign through the world's leading business publications, the company "KPMG" (hereinafter - "KPMG"/"Consultant") was attracted.
As part of the initial market sounding stage, investment teasers prepared by KPMG about the Business Centers were sent to more than 170 major international and local investors from the industry, and in this process their interest in buying the Business Centers as well as their opinions on the form of purchase, i.e. full purchase of the building or purchase with division into lots were studied.
Taking into account the interest of potential investors from the industry in the acquisition of Business Centers within the framework of "Market sounding", their opinion on the mechanism of approach to the sale, the possibility of attracting international investors from the industry, Business Centers will be sold as three separate integral property complexes divided into three separate lots.
Brief information about Business centers:
Multi-storey building of JSCB "Uzpromstroybank":
• Total area: 82,284 m2;
• Total number of floors: 33.
Multi-storey building of JSC "Alokabank":
• Total area: 81,439 m2;
• Total number of floors: 26.
Multi-storey building of JSC "Asakabank":
• Total area: 66,202 m2;
Information about the sales process:
The sale process is based on a public invitation to negotiation method that is open to all interested parties.
The sale process will be carried out in two stages, including the Express of Interest and the submission of Binding Offers (BO).
At the same time, the international company Deloitte, a member of the "Big 4" group, will be attracted to appraise the Business Centers.
The process of implementation of this stage of the Transaction:
As part of the Express of Interest stage, participants are invited to express their interest in the form of a Application (Expression of Interest), including the following information:
1. Brief information about the Participant (including TIN, type of activity) and future plans for use of the Business Centers in case of acquisition.
2. Information on shareholders/participants owning more than 5% stake in the Participant's authorized capital (with indication of ownership share), as well as ultimate beneficiaries.
The Expression of Interest may be prepared in Uzbek, Russian or English languages and sent to the following e-mail addresses by 18:00 (Tashkent time) on September 9, 2024:
After publication of this announcement, the Consultant will continue its marketing campaign on distribution of investment teasers through KPMG's international contacts in order to attract potential investors.
At the end of this stage of the sale process, Participants will be individually informed by Deloitte about the further organization of the processes by means of a Process Letter.
Information about the next stage of the sales process:
Potential investors who proceed to the next stage of Binding Offers (BO) are signed a Non-Disclosure Agreement (NDA) and given access to the Virtual Data Room (VDR) where KPMG's comprehensive analytical data (Due-diligence) is stored. And, an opportunity is also provided to visit the Business Centers and ask questions to its Management Body.
The State Assets Management Agency will ensure that additional information on each stage of the sales process is provided to the public.