Avval xabar berilganidek, "Asakabank" AJ, "Oʻzsanoatqurilishbank" ATB va AT "Aloqabank"ga tegishli “Toshkent City” xalqaro ishbilarmonlik markazi hududidagi yangi koʻp qavatli biznes markazlarining (keyingi oʻrinlarda – “Biznes markazlar”) xalqaro ommaviy savdolar orqali sotilishi toʻgʻrisida eʼlon qilingan edi.
Mazkur Biznes markazlarini ilgʻor xorijiy tajriba asosida boshqarish hamda foydalanish malakasiga ega sohadagi xalqaro yirik institutsional va moliyaviy investorlarni jalb qilishmulkiy majmualarning individual xususiyatlaridan kelib chiqqan holda xalqaro sotish jarayonini amalga oshirish, shuningdek jahon yetakchi biznes nashrlari va xalqaro ofis tarmoqlari orqali keng qamrovli marketing kampaniyasini tashkillashtirish uchun “KPMG” kompaniyasi (keyingi oʻrinlarda – KPMG/Konsultant) jalb qilingan.
Savdo jarayonining dastlabki bozordagi qiziqishni oʻrganish (Market sounding) bosqichi doirasida KPMG tomonidan Biznes markazlar toʻgʻrisida tayyorlangan investitsion tizerlar sohadagi 170 dan ortiq yirik xalqaro investorlarga yuborilib, individual muloqotga kirishish orqali ularning Biznes markazlarni sotib olishga qiziqishlarini, shuningdek sotib olish shakli yaʼni binoni toʻliq sotib olish yoki lotlarga boʻlgan holda sotib olish boʻyicha fikrlari oʻrganildi.
Market sounding” doirasida sohadagi salohiyatli investorlarning Biznes markazlarni sotib olishga bildirgan qiziqishlarini, sotishga yondashuv mexanizmi boʻyicha bildirgan fikrlarini, sohadagi xalqaro investorni jalb qilish imkoniyatlarini inobatga olib, Biznes markazlarni 3 ta alohida lotlarga boʻlgan holda uchta alohida yaxlit mulkiy majmualar sifatida sotiladi.
Biznes markazlar toʻgʻrisida maʼlumot:
“Oʻzsanoatqurilishbank” ATBni koʻp qavatli binosi
• Umumiy maydoni: 82,284 kv.m.;
• Qavatlarning umumiy soni: 33
“Asakabank” AJni koʻp qavatli binosi
• Umumiy maydoni: 66,202 kv.m;
• Qavatlarning umumiy soni: 26
AT “Aloqabank”ni koʻp qavatli binosi
• Umumiy maydoni: 81,439 kv.m.;
Savdo jarayonlari barcha manfaatdor tomonlar uchun ochiq boʻlgan muzokaralarga ommaviy taklif etish usuli orqali amalga oshiriladi.
Savdo jarayoni ikki bosqichda amalga oshiriladi, jumladan sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish (Express of interest), hamda Majburiyatga ega boʻlgan taklif (BO) taqdim etish bosqichlari.
Shu bilan birga, Biznes markazlarni baholash uchunKatta toʻrtlik (Big 4) turkumiga kiruvchi "Deloitte" xalqaro kompaniya jalb etiladi.
Sotish jarayonining joriy bosqichini amalga oshirish toʻgʻrisida:
Qiziqish bildirish bosqichida ishtirokchilardan quyidagi maʼlumotlar bilan sotib olish boʻyicha qiziqish bildirish toʻgʻrisidagi arizalarini (Expression of interest) taqdim etishlari soʻraladi:
1. Ishtirokchi toʻgʻrisida qisqacha maʼlumot (shu jumladan, STIR, faoliyat turi) va sotib olingan taqdirda Biznes markazlardan foydalanish rejalari.
3. Oxirgi 3 yilgi faoliyati boʻyicha moliyaviy hisoboti
Talabgorlar qiziqish bildirishi toʻgʻrisidagi arizalarini xohishlariga koʻra oʻzbek, rus yoki ingliz tillarida tayyorlab 2024-yil 9-sentabr soat 18:00ga (Toshkent vaqti bilan) qadar quyidagi aloqa kanallariga yuborishlari lozim:
Talabgorlar bir yoki birnechta binolarni sotib olish boʻyicha qiziqish bildirishlari mumkin.
Ushbu eʼlondan soʻng, Konsultant salohiyatli investorlarni jalb qilish maqsadida, KPMG xalqaro aloqalari orqali investitsiya tizerlarini tarqatish orqali marketing kampaniyasi davom ettiradi.
• Biznes markazlarni sotib olish uchun yetarli moliyaviy resurslari;
• sotuv jarayonida ishtirok etilishini taqiqlashi mumkin boʻlgan maʼmuriy, hakamlik, arbitraj yoki boshqa sud jarayonlarining yoʻqligi;
Sotish jarayonining kelgusi bosqichlari toʻgʻrisida:
Keyingi Majburiyatga ega boʻlgan (BO) takliflarni qabul qilish bosqichiga oʻtgan potensial investorlar bilan Axborotni oshkor etmaslik toʻgʻrisidagi bitim (NDA) imzolanadi va majburiyatga ega boʻlgan tijorat takliflarini tayyorlash uchun Biznes markazlar faoliyati toʻgʻrisidagi KPMG tomonidan tayyorlangan kompleks tahliliy maʼlumotlar (Due-diligence) saqlanadigan virtual maʼlumotlar xonasiga (VDR) kirish taʼminlanadi.Shuningdek, Biznes markazlariga tashrif buyurgan holda uning boshqaruv organiga savollar berish imkoniyati yaratiladi.
Davaktiv agentligi sotuv jarayonlarining har bir bosqichi toʻgʻrisida jamoatchilikni qoʻshimcha tarzda xabardor qilib borilishini taʼminlaydi.

Начался международный процесс продажи трёх многоэтажных бизнес-центров на территории международного делового центра «Tashkent City»
Как сообщалось ранее, объявлено о продаже новых многоэтажных бизнес-центров на территории международного делового центра «Tashkent City», принадлежащих АК «Алокабанк», АО «Асакабанк» и АКБ «Узпромстройбанк» (далее – «Бизнес-центры»), путем организации международного открытого конкурентного процесса продажи.
В целях привлечения крупных международных институциональных и финансовых инвесторов из отрасли, имеющих квалификацию в управлении и эксплуатации Бизнес-центров на основе передового зарубежного опыта, осуществления международного процесса продаж исходя из индивидуальных особенностей имущественных комплексов, а также организации комплексной маркетинговой кампании через ведущие мировые деловые издания, была привлечена компания «KPMG» (далее – «KPMG»/«Консультант»).
В рамках первоначального этапа зондирования рынка (Market sounding) инвестиционные тизеры, подготовленные KPMG про Бизнес-центры, были разосланы более чем 170 крупным международным и местным инвесторам из отрасли, и в данном процессе были изучены их заинтересованность в покупке Бизнес центров, а также их мнения о форме покупки, т.е. полная покупка здания или покупка с разделением на лоты.
Принимая во внимание заинтересованность потенциальных инвесторов из отрасли в приобретении Бизнес центров в рамках «Market sounding», их мнение о механизме подхода к продаже, а также возможности привлечения международных инвесторов из отрасли, Бизнес-центры будут продаваться как три отдельные цельные имущественные комплексы, разделенные на 3 отдельные лота.
Краткая информация о Бизнес центрах:
Многоэтажное здание АКБ «Узпромстройбанк»:
• Общая площадь: 82 284 м2;
• Общее количество этажей: 33.
Многоэтажное здание АК «Алокабанк»:
• Общая площадь: 81 439 м2;
• Общее количество этажей: 26.
Многоэтажное здание АО «Асакабанк»:
• Общая площадь: 66 202 м2;
Информация о процессе продажи:
Процесс продажи осуществляется на основе метода публичного приглашения к переговорам, который открыт для всех заинтересованных лиц.
Процесс продажи будет осуществляться в два этапа, включая этапы Выражение заинтересованности (Express of interest) и подача Обязывающих предложений (BO).
Вместе с этим, для оценки Бизнес-центров привлекается международная компания "Deloitte", входящая в группу «Большой четверки» (Big 4).
Процесс осуществления данного этапа Сделки:
В рамках этапа Выражение заинтересованности, участникам предлагается выразить свою заинтересованность в форме Заявки (Expression of Interest), включающей следующую информацию:
1. Краткая информация об Участнике (включая ИНН, вид деятельности) и дальнейшие планы использования Бизнес-центров в случае приобретения.
Заявка о выражении заинтересованности может быть подготовлена на узбекском, русском или английском языках до 18:00 (по ташкентскому времени) 9 сентября 2024 года и отправлена на следующие адреса электронной почты:
После публикации данного объявления, Консультант продолжит маркетинговую кампанию по распространению инвестиционных тизеров через международные контакты KPMG в целях привлечения потенциальных инвесторов.
Поступившие заявки пройдут отбор на соответствие следующим критериям:
• соблюдение Закона Республики Узбекистан №660-II «О противодействии легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и финансированию распространения оружия массового уничтожения»;
После окончания сбора заявок, Участники будут в индивидуальном порядке проинформированы Консультантом о дальнейшей организации процесса посредством процедурного письма (Process Letter).
• Салтанат Сандикбаева, Партнер KPMG: SSandykbayeva@kpmg.com, тел:. +99890-099-21-20;
• Шохрух Охунов, начальник департамента Агентства госактивов: sh.okhunov@davaktiv.uz; тел:. +99871-259-20-23.
Информация о следующем этапе процесса продаж:
С потенциальными инвесторами, перешедшими на следующий этап подачи Обязывающих предложений (BO), подписывается соглашение о неразглашении данных (NDA) и предоставляется доступ к виртуальной комнате данных (VDR), где хранятся комплексные аналитические данные (Due-diligence), подготовленные KPMG. А также, предоставляется возможность посетить Бизнес-центры и задать вопросы его органу управления.
Агентство госактивов обеспечит предоставление общественности дополнительной информации о каждом этапе процесса торгов.